"Można zdrowiej"
-
Zobacz film Dane są nieubłagane - rozrost gruczołu krokowego dotyczy znacznej większości mężczyzn, bo prostata w sposób naturalny rośnie z wiekiem. Podobnie częstym problemem jest nowotwór prostaty – gdyby mężczyźni żyli ponad sto lat – raka miałby każdy. Jak go rozpoznać, jakie są pierwsze objawy nowotworu oraz jak wygląda leczenie guza prostaty? Co sposób i częstotliwość oddawania moczu zdradza o stanie prostaty i jak wygląda życiem seksualne po chorobie? Wrażliwe kwestie urologiczne wyjaśnia lekarz Marcin Chłosta, rezydent V roku specjalizacji z urologii Szpitala Uniwersyteckiego Collegium Medicum w Krakowie i Intima Clinic.
-
Zobacz film Czy wszystkie przebarwienia są niebezpiecznie i co mówią o naszym zdrowiu? Które zwiastują nowotwór, a które chorobę narządów wewnętrznych lub cukrzycę? I jak je bezpiecznie usuwać? Lek. Kamila Białek-Galas, specjalista dermatolog-wenerolog, z Centrum Medycznego Sublimed z Krakowa - tłumaczy, jakie zmiany skórne powinny nas zaniepokoić, jak diagnozuje się czerniaka złośliwego i dlaczego jest on bardziej niebezpieczny, niż inne nowotwory. Obali też mity o usuwaniu znamion, wyjaśni, dlaczego nie ma czegoś takiego jak plamy wątrobowe, oraz zdradzi, co tak naprawdę najbardziej postarza skórę. Z odcinka dowiesz się także czym jest „Netfix face”, trend „skin quality” oraz jaki krem jest najlepszym kremem przeciwzmarszczkowym na świecie.
-
Zobacz film Choroby tarczycy, w tym choroba Hashimoto, dotyczą już 20 procent społeczeństwa. Szereg uciążliwych objawów - na czele ze zmęczeniem, tyciem, problemami skórnymi, jelitowymi i emocjonalnymi - sprawia, że choroby te ciągle trudno się diagnozuje, a oferowane powszechnie leczenie wciąż nie umożliwia pełnego powrotu do zdrowia. Pacjentki i ekspertki od tarczycy: Kamila Bogucka i Lidia Wójcik z projektu „Ogarnij tarczycę i hashimoto” przeżyły to na własnej skórze. Karolinie Siudei-Dudek mówią o niezbędnej złotej szóstce badań i nietypowych objawach chorób tarczycy. Dzielą się też swoim doświadczeniem – opowiadają o życiu ze stanem zapalnym tarczycy, objawach, depresji, diecie i suplementacji. Jak przekonują, można żyć zdrowiej dla tarczycy, by wreszcie cieszyć się dobrym samopoczuciem.
-
Zobacz film Gościem pierwszego odcinka podcastu „Można zdrowiej” była dr n. med. Anna Furman-Niedziejko, specjalista kardiolog, lekarz w Oddziale Klinicznym Choroby wieńcowej i Niewydolności Serca Krakowskiego Szpitala Specjalistycznego im. Św. Jana Pawła II, twórca centrum medycznego Medicine Prime. Opowiedziała o mało znanych sygnałach zwiastujących problemy z sercem – w tym zawał mięśnia sercowatego i niewydolność serca. Wyjaśniła, czym charakteryzuje się ból zawałowy, jak przechodzą go mężczyźni, a jak kobiety. Mówiła także o tym, jak zadbać o układ krążenia i przekonywała, że choroba serca to nie musi być wyrok, pod warunkiem, że zastosujemy się do kilku prostych reguł. Z rozmowy dowiemy się też, czy sercowcy mogą pić kawę, jeść cholesterol i uprawiać sport.
"Można Zdrowiej": O PROSTACIE
Dane są nieubłagane - rozrost gruczołu krokowego dotyczy znacznej większości mężczyzn, bo prostata w sposób naturalny rośnie z wiekiem. Podobnie częstym problemem jest nowotwór prostaty – gdyby mężczyźni żyli ponad sto lat – raka miałby każdy. Jak go rozpoznać, jakie są pierwsze objawy nowotworu oraz jak wygląda leczenie guza prostaty? Co sposób i częstotliwość oddawania moczu zdradza o stanie prostaty i jak wygląda życiem seksualne po chorobie? Wrażliwe kwestie urologiczne wyjaśnia lekarz Marcin Chłosta, rezydent V roku specjalizacji z urologii Szpitala Uniwersyteckiego Collegium Medicum w Krakowie i Intima Clinic.