Wiadomości i publicystyka
- Zobacz film Ekipa australijskiej telewizji "AuBC" przygotowywała film o krokodylach. Filmowcy postanowili użyć kamery umieszczonej na dronie. Jeden z głównych bohaterów nie zamierzał jednak biernie pozować. Po jego ataku drona szukano kilka tygodni.
- Zobacz film Airshow China to największy pokaz lotnictwa Państwa Środka. Podczas imprezy chińska armia prezentuje stratosferyczne drony, "niewidzialne"myśliwce i technologie kosmiczne.
- Zobacz film Przesuwana dwukrotnie, z powodu pandemii, premiera najnowszego filmu o przygodach agenta 007 zbliża się wielkim krokami. W Los Angeles otwarto poprzedzająca amerykańską premierę wystawę "Bond w ruchu". Organizatorom udało się zebrać wszystkie istniejące pojazdy, jakimi po lądzie, w powietrzu, a nawet pod wodą przemieszczał się agent Jej Królewskiej Mości z licencją na zabijanie.
- Zobacz film Lawa wyrzucana przez wulkan, na kanaryjskiej wyspie La Plama, spływa do oceanu. Gdy do niego dotrze i zostanie schłodzona przez wodę, może uwolnić toksyczne gazy, groźne dla ludzi.
- Zobacz film Autonomiczne drony będą pracować w kopalniach, badać poziom gazów i stan urządzeń. Nawigację na podstawie sygnału GPS, niedostepnego pod ziemią, zastapią specjalne laserowe głowice.
- Zobacz film 2 tysiące potężnych sekwoi, najwyższych drzew świata, rosnących w parku narodowym w Kalifornii, jest zagrożonych pożarem. Z żywiołem walczy armia strażaków.
- Zobacz film Indyjskie władze spaliły tysiące rogów nosorożców, podczas specjalnej ceremonii, która miała przypominać o konieczności ochrony tego zagrożonego gatunku. Rogi nosorożców są przedmiotem nielegalnego handlu, w wielu kulturach uchodzą za lek lub silny afrodyzjak.
- Zobacz film Zgony 63 pingwinów nastąpiły nagle, w ciągu kilku godzin. To był prawdopodobnie zmasowany atak pszczół miodnych. Pingwiny przylądkowe, zwane też tońcami, osiedliły się na plaży Boulders blisko 40 lat temu. Przez lata stworzyły populację około 3 tysięcy osobników. Ich gatunek należy do ginących.
- Zobacz film 14-letni Jacobo z Kolumbii wraz z mamą, ornitologiem, przygotowują wyjątkowy atlas ptaków. Mama fotografuje okazy występujące w regionie, a Jacobo rysuje je z najdrobniejszymi szczegółami.
- Zobacz film Archeolodzy tym razem znaleźli pozostałości z wczesnego plejstocenu lub z wczesnej epoki kamienia, w Orozmani na południu Gruzji. Wcześniej, poza afrykańskie ślady Homo georgicusa odnaleziono w Dmanisi, niedaleko Orozmani. Być może badacze znajdą odpowiedź, w jaki sposób Homo erectus migrował z Afryki.
- Zobacz film Egipscy badacze odnaleźli skamieniałe szczątki czworonożnego wieloryba. Zwierzę równie dobrze czuło się na lądzie, jak i w wodzie. Polowało i było groźnym drapieżnikiem. W wyniku ewolucji jego potomkowie wybrali wodny tryb życia.
- Zobacz film Grupa artystów przekształca jedną z biednych dzielnic Limy w gigantyczny mural. Graficy chcą pomalować 1000 stojących na wzgórzu domów. Mural ma przyciągnąć turystów i zrewitalizować dzielnicę, uchodzącą za brudną i niebezpieczną.
- Zobacz film 212 metrów ścieżki rowerowej, przez środek jeziora w parku Bokrijk, jest atrakcją belgijskiej prowincji Limburgia. To miejsce jest rowerowym rajem Flandrii, Belgii, a nawet Euroregionu. Trasę w Bokrijk-Genk przez 5 lat pokonało już kilka milionów rowerzystów i pieszych. Ścieżka „Cycling Through Water" została uznana przez magazyn „Time" za jedno ze stu najbardziej niezwykłych miejsc na świecie.
- Zobacz film W nocy z Gilboa, obiektu o wysokim poziomie zabezpieczeń uciekło sześciu palestyńskich więźniów. Siły izraelskie rozpoczęły obławę w północnym Izraelu i okupowanym Zachodnim Brzegu. 400 pozostałych osadzonych przeniesiono do innych budynków, by zapobiec kolejnym ucieczkom.
- Zobacz film Populacja fok żyjących w ujściu Tamizy systematycznie rośnie. Obecnie, żyje tam ponad trzy i pół tysiąca zwierząt. To efekt poprawy czystości wody w rzece i opieki naukowców.
- Zobacz film Najważniejszym jest porwać z ziemi "kozę", czyli imitujący martwe zwierzę 35 kg worek, później mimo brutalnych ataków trzeba objechać boisko i wrzucić 'kozę" do "kociołka". Tak w największym skrócie można opisać jedną z najstarszych gier zespołowych kok-boru, znana też jako buzkaszi, czy oglak tartis. Rozgrywki na najwyższym międzynarodowym poziomie w kok-boru zorganizowali w ramach "igrzysk jeździeckich" Kirgizi.
- Zobacz film Szkockie władze przyjęły ambitny plan odtworzenia lasów na dawnych terenach rolniczych. Powołana w tym celu firma „Future forest” skupuje grunty i sadzi drzewa. Zanim na pole wejdą ludzie z sadzonkami, porolniczy teren trzeba przygotować. W dziedzinie zdziczenia gleby nieocenione usługi oddają świnie.
- Zobacz film Anthony Farnell, prezenter pogody w kanadyjskiej stacji Global News lubi pracę na żywo. Uwielbia też swojego psa o imieniu Storm (tł. Burza), z którym praktycznie się nie rozstaje. W trakcie prezentacji raportu pogodowego Storm wszedł do studia w poszukiwaniu smakołyków.
- Zobacz film W tej odsłonie serii Extreme-E Arctic X-Prix niezawodność sprzętu miała decydujące znaczenie. Zawieszenie aut musiało wytrzymać ekstremalne warunki. Na nierównym, 8,6-kilometrowym odcinku w Kangerlussuaq, najlepiej poradzili sobie Timmy Hansen i Catie Cummings z teamu Andretti United. 9 drużyn Extreme-E Field wystartuje w październiku na Sardynii w przedostatnim wyścigu serii zaplanowanej na 2021 r.
- Zobacz film Francuski grafficiarz Saype stworzył obraz o powierzchni 1500 m kw. i nazwał go "Un nouveau souffle" (Nowa lekcja życia). Swoją pracę na szczycie Moleson w zach. Alpach Szwajcarskich, artysta przygotował w zgodzie z naturą. Dzieła Saype'a zwykle wchodzą w interakcję ze środowiskiem. Najlepiej jest oglądać monumentalne graffiti z lotu ptaka.
Natura, piękna i niebezpieczna!
Lawa wyrzucana przez wulkan, na kanaryjskiej wyspie La Plama, spływa do oceanu. Gdy do niego dotrze i zostanie schłodzona przez wodę, może uwolnić toksyczne gazy, groźne dla ludzi.
Dodano:
Środa, 29 września 2021 (13:36)
Więcej na temat:Wyspy Kanaryjskie (Hiszpania)