Wiadomości i publicystyka
- Zobacz film Opiekunowie z Zoo w Libercu w płn. Czechach wyłapują przed zimą wszystkie duże ptaki wodne z ogrodowego akwenu. Dla ptaków urodzonych i wychowanych w niewoli migracja na południe nie jest znaną opcją. Ptaki żyjące na wolnym wybiegu nie chcą współpracować z opiekunami. Pracownicy Zoo muszą uciekać się do metod przypominających polowanie.
- Zobacz film Dia de los Natitas, czyli Dzień Czaszek, ma swoje korzenie w prekolumbijskim zwyczaju Indian Uru Chipaya. Zmarłych ekshumuje się w trzecią rocznicę ich śmierci, a czaszki przechowuje w domach. Zgodnie z tradycją powinny to być czaszki osób niespokrewnionych, jednak często ludzie przechowują czaszki krewnych i przyjaciół. Czaszki traktowane jak trofea, symbolizujące śmierć i odrodzenie, mają zapewnić żyjącym wsparcie z zaświatów. Kościół rzymskokatolicki traktuje to święto jako pogańskie, ale nie zabrania wiernym udziału w nim.
- Zobacz film Suczka Sonia miała 8 miesięcy, gdy potrąciła ją ciężarówka. Część prawej tylnej nogi trzeba było amputować. Student z Wrocławia zainwestował stypendium akademickie w drukarkę 3D i zajął się przygotowaniem protezy dla psa.
- Zobacz film Colin i Donna Craig-Brown z Hamilton uprawiali ogórki w ogrodzie i nigdy nie sadzili w nim ziemniaków. Olbrzym musiał być samosiewem i niezauważony rósł w ziemi przez kilka lat. To najprawdopodobniej największy ziemniak w historii. Waży niewiarygodne 7,8 kg.
- Zobacz film W Petersburgu działa, jedyne na świecie, muzeum rosyjskiej wódki. Wystawa to wycieczka po historii tego napoju i jego znaczeniu dla rosyjskiej kultury.
- Zobacz film Doroczny wyścig rowerowy w El Alto to jedna z najciekawszych imprez sportowych na świecie. Nie tylko dlatego, że uczestniczą w nim wyłącznie Cholitas, rdzenne mieszkanki Boliwii.
- Zobacz film Anglik Simon George przez 8 lat odtwarzał w miniaturze Calder Valley Line, trasę kolejową w płn. Anglii, przy której mieszkał w dzieciństwie. Z niezwykłą dbałością o detale przeniósł klimat lat 80’ do teraźniejszości. Projekt kosztował 250 tys. funtów i stał się największą konstrukcją kolejki elektrycznej w Wlk. Brytanii.
- Zobacz film Grupa entuzjastów odtworzyła recepturę białego piwa warzonego od średniowiecza w Krakowie. Na podstawie reaktywowanej receptury i zahibernowanych drożdży piwowarzy – mediewiści uwarzyli współczesny napój. Do produkcji historycznego napoju wykorzystano drożdże, które przetrwały w piwnicach Pałacu Lubomirskich w Krakowie. Z osadu pobranego ze ścian piwnic przy ulicy Św. Jana naukowcom Uniwersytetu Śląskiego udało się wyodrębnić drożdże.
- Zobacz film Ekipa śmigłowca ratunkowego pomogła rannemu rybakowi. Mężczyznę podjęto z pokładu kutra, podczas sztormu u wybrzeży Alaski.
- Zobacz film Niewielka fundacja z RPA robi ekocegiełki z plastikowych butelek i piasku. Z odpadów powstają w ten sposób elementy konstrukcji sal lekcyjnych dla najbiedniejszych mieszkańców przedmieść.
- Zobacz film Paryski dom aukcyjny Drouot wystawił na sprzedaż największy odkryty szkielet dinozaura – Triceratopsa. "Wielki John", bo tak na cześć właściciela farmy, gdzie znaleziono skamielinę, nazwano dinozaura, wędrował po ziemiach dzisiejszej Południowej Dakoty ponad 66 milionów lat temu. Dom aukcyjny chce uzyskać co najmniej 1,2 mln €, ale w minionym roku miało miejsce kilka aukcji szkieletów dinozaurów i nie udało się sprzedać żadnego.
- Zobacz film Wulkan Aso wybuchł niespodziewanie, wyrzucając kłęby dymu i sadzy. Zagrożonych jest kilka miejscowości. Wulkanolodzy badają skład powietrza.
- Zobacz film Izraelski nurek znalazł starożytny miecz u wybrzeży Morza Śródziemnego. Wg ekspertów broń pochodzi z czasów wypraw krzyżowych i liczy ok. 900 lat. Miecz należał prawdopodobnie do bardzo silnego templariusza. Jego broń, w środowisku beztlenowym, przetrwała w bardzo dobrym stanie. W Jerozolimie będzie poddana szczegółowym badaniom i konserwacji.
- Zobacz film W walce z pustynnieniem, naukowcy z południowej Hiszpanii wykorzystują drony. Maszyny rozsiewają nasiona różnych gatunków roślin na płaskowyżu Altiplano. Południowa Hiszpania, wg prognoz, stanie się pustynią, a lasy znikną z większości terenów basenu Morza Śródziemnego. Wielowiekowej degradacji nie da się odwrócić w szybkim tempie. Pierwszych zmian można spodziewać się za ok. 20 lat. Projekt ma przywrócić mieszankę gatunków roślin, które oprą się zmianom klimatu.
- Zobacz film Prawie tonę ważyła dynia, która wygrała 48. konkurs na największą dynię w USA. Przywiózł ją hodowca, ze stanu Waszyngton.
- Zobacz film Praca Banksy'ego, która trzy lata temu została częściowo zniszczona wróciła do domu aukcyjnego. Wszystko wskazywało na to, że osiągnie zawrotną cenę i rzeczywiście tak się stało. Nowy właściciel nabył ją za rekordowe 16 milionów funtów. Jak do tej pory to najwyższa kwota jaką zapłacono za dzieło tego anonimowego artysty.
- Zobacz film Te londyńskie „double deckery" spełniły już swoją komunikacyjną rolę. Teraz po przebudowie będą dalej służyć ludziom. Pojazdy będą mobilnymi punktami obsługi osób dotkniętych bezdomnością. Na pokładach autobusów będą prowadzone szkolenia zawodowe, podstawowe terapie i usługi medyczne.
- Zobacz film Brutalny gangster z Chicago, kochający mąż, ojciec i dziadek w jednym. Blisko 75 lat od śmierci legendarnego bossa mafii, osobiste rzeczy Capone trafią na licytację. Cztery wnuczki, dziś starsze panie, zdecydowały się na sprzedaż rodzinnych pamiątek. Do aukcji zgłosiło się ok. 1000 oferentów ze wszystkich stanów USA i 11 krajów.
- Zobacz film Argentyńscy miłośnicy przyrody uratowali dwa humbaki, które utknęły na plażach w pobliżu Buenos Aires. W ciągu dwóch dni, na dystansie 400 kilometrów na plaże wpłynęły dwa wieloryby.
- Zobacz film Potężna fontanna jest atrakcją zorganizowanej w Dubaju wystawy EXPO. Pokazom towarzyszy specjalnie skomponowana muzyka.
- Zobacz film Ekipa australijskiej telewizji "AuBC" przygotowywała film o krokodylach. Filmowcy postanowili użyć kamery umieszczonej na dronie. Jeden z głównych bohaterów nie zamierzał jednak biernie pozować. Po jego ataku drona szukano kilka tygodni.
- Zobacz film Airshow China to największy pokaz lotnictwa Państwa Środka. Podczas imprezy chińska armia prezentuje stratosferyczne drony, "niewidzialne"myśliwce i technologie kosmiczne.
- Zobacz film Przesuwana dwukrotnie, z powodu pandemii, premiera najnowszego filmu o przygodach agenta 007 zbliża się wielkim krokami. W Los Angeles otwarto poprzedzająca amerykańską premierę wystawę "Bond w ruchu". Organizatorom udało się zebrać wszystkie istniejące pojazdy, jakimi po lądzie, w powietrzu, a nawet pod wodą przemieszczał się agent Jej Królewskiej Mości z licencją na zabijanie.
- Zobacz film Lawa wyrzucana przez wulkan, na kanaryjskiej wyspie La Plama, spływa do oceanu. Gdy do niego dotrze i zostanie schłodzona przez wodę, może uwolnić toksyczne gazy, groźne dla ludzi.
- Zobacz film Autonomiczne drony będą pracować w kopalniach, badać poziom gazów i stan urządzeń. Nawigację na podstawie sygnału GPS, niedostepnego pod ziemią, zastapią specjalne laserowe głowice.
- Zobacz film 2 tysiące potężnych sekwoi, najwyższych drzew świata, rosnących w parku narodowym w Kalifornii, jest zagrożonych pożarem. Z żywiołem walczy armia strażaków.
- Zobacz film Indyjskie władze spaliły tysiące rogów nosorożców, podczas specjalnej ceremonii, która miała przypominać o konieczności ochrony tego zagrożonego gatunku. Rogi nosorożców są przedmiotem nielegalnego handlu, w wielu kulturach uchodzą za lek lub silny afrodyzjak.
- Zobacz film Zgony 63 pingwinów nastąpiły nagle, w ciągu kilku godzin. To był prawdopodobnie zmasowany atak pszczół miodnych. Pingwiny przylądkowe, zwane też tońcami, osiedliły się na plaży Boulders blisko 40 lat temu. Przez lata stworzyły populację około 3 tysięcy osobników. Ich gatunek należy do ginących.
- Zobacz film 14-letni Jacobo z Kolumbii wraz z mamą, ornitologiem, przygotowują wyjątkowy atlas ptaków. Mama fotografuje okazy występujące w regionie, a Jacobo rysuje je z najdrobniejszymi szczegółami.
- Zobacz film Archeolodzy tym razem znaleźli pozostałości z wczesnego plejstocenu lub z wczesnej epoki kamienia, w Orozmani na południu Gruzji. Wcześniej, poza afrykańskie ślady Homo georgicusa odnaleziono w Dmanisi, niedaleko Orozmani. Być może badacze znajdą odpowiedź, w jaki sposób Homo erectus migrował z Afryki.
- Zobacz film Egipscy badacze odnaleźli skamieniałe szczątki czworonożnego wieloryba. Zwierzę równie dobrze czuło się na lądzie, jak i w wodzie. Polowało i było groźnym drapieżnikiem. W wyniku ewolucji jego potomkowie wybrali wodny tryb życia.
- Zobacz film Grupa artystów przekształca jedną z biednych dzielnic Limy w gigantyczny mural. Graficy chcą pomalować 1000 stojących na wzgórzu domów. Mural ma przyciągnąć turystów i zrewitalizować dzielnicę, uchodzącą za brudną i niebezpieczną.
- Zobacz film 212 metrów ścieżki rowerowej, przez środek jeziora w parku Bokrijk, jest atrakcją belgijskiej prowincji Limburgia. To miejsce jest rowerowym rajem Flandrii, Belgii, a nawet Euroregionu. Trasę w Bokrijk-Genk przez 5 lat pokonało już kilka milionów rowerzystów i pieszych. Ścieżka „Cycling Through Water" została uznana przez magazyn „Time" za jedno ze stu najbardziej niezwykłych miejsc na świecie.
- Zobacz film W nocy z Gilboa, obiektu o wysokim poziomie zabezpieczeń uciekło sześciu palestyńskich więźniów. Siły izraelskie rozpoczęły obławę w północnym Izraelu i okupowanym Zachodnim Brzegu. 400 pozostałych osadzonych przeniesiono do innych budynków, by zapobiec kolejnym ucieczkom.
- Zobacz film Populacja fok żyjących w ujściu Tamizy systematycznie rośnie. Obecnie, żyje tam ponad trzy i pół tysiąca zwierząt. To efekt poprawy czystości wody w rzece i opieki naukowców.
- Zobacz film Najważniejszym jest porwać z ziemi "kozę", czyli imitujący martwe zwierzę 35 kg worek, później mimo brutalnych ataków trzeba objechać boisko i wrzucić 'kozę" do "kociołka". Tak w największym skrócie można opisać jedną z najstarszych gier zespołowych kok-boru, znana też jako buzkaszi, czy oglak tartis. Rozgrywki na najwyższym międzynarodowym poziomie w kok-boru zorganizowali w ramach "igrzysk jeździeckich" Kirgizi.
- Zobacz film Szkockie władze przyjęły ambitny plan odtworzenia lasów na dawnych terenach rolniczych. Powołana w tym celu firma „Future forest” skupuje grunty i sadzi drzewa. Zanim na pole wejdą ludzie z sadzonkami, porolniczy teren trzeba przygotować. W dziedzinie zdziczenia gleby nieocenione usługi oddają świnie.
- Zobacz film Anthony Farnell, prezenter pogody w kanadyjskiej stacji Global News lubi pracę na żywo. Uwielbia też swojego psa o imieniu Storm (tł. Burza), z którym praktycznie się nie rozstaje. W trakcie prezentacji raportu pogodowego Storm wszedł do studia w poszukiwaniu smakołyków.
- Zobacz film W tej odsłonie serii Extreme-E Arctic X-Prix niezawodność sprzętu miała decydujące znaczenie. Zawieszenie aut musiało wytrzymać ekstremalne warunki. Na nierównym, 8,6-kilometrowym odcinku w Kangerlussuaq, najlepiej poradzili sobie Timmy Hansen i Catie Cummings z teamu Andretti United. 9 drużyn Extreme-E Field wystartuje w październiku na Sardynii w przedostatnim wyścigu serii zaplanowanej na 2021 r.
- Zobacz film Francuski grafficiarz Saype stworzył obraz o powierzchni 1500 m kw. i nazwał go "Un nouveau souffle" (Nowa lekcja życia). Swoją pracę na szczycie Moleson w zach. Alpach Szwajcarskich, artysta przygotował w zgodzie z naturą. Dzieła Saype'a zwykle wchodzą w interakcję ze środowiskiem. Najlepiej jest oglądać monumentalne graffiti z lotu ptaka.
- Zobacz film Dwustutysięczne miasto Aracatuba w brazylijskim stanie Sao Paulo zostało sparaliżowane przez kilkudziesięcioosobową bandę złodziei. Bandyci użyli materiałów wybuchowych i długiej broni do napadu na państwowe banki. Aby powstrzymać policję przed kontratakiem napastnicy użyli mieszkańców jako "żywych tarcz".
- Zobacz film Kapibary to największe żyjące gryzonie. Zamieszkują mokradła wschodniej i centralnej Ameryki Południowej. Rozrastające się miasta wkraczają na naturalne tereny dzikich zwierząt. Ludzie chcą wygodnie żyć na osuszonych terenach, ale kapibary nie zamierzają się wyprowadzić.
- Zobacz film W nietypowy sposób uczcił pamięć ukochanej cioci hodowca owiec z australijskiego stanu Nowa Południowa Walia. Z powodu lockdownu nie mógł pojechać na pogrzeb cioci, ustawił więc owce w serduszko.
- Zobacz film Z powodu epidemii koronawirusa drugi rok z rzędu monachijski festiwal piwa „Oktoberfest” został odwołany. Koronawirus nie przeszkodził piłkarzom Bayern Monachium, wznieśli coroczny toast za sukcesy osiągnięte i udany przyszły sezon. Jak przystało na sportowców, toast został wzniesiony piwem bezalkoholowym.
- Zobacz film „Gladiators NYC”, rycerską walką promują zdrowe zasady i zdrowy styl życia. Były wojskowy i były inwestor giełdowy z banku Morgan Stanley, Daimon DiGrazia zaangażował się w nietypową działalność charytatywną.
- Zobacz film Zara Rutherford ma przelecieć samolotem sportowym Shark nad 5 kontynentami i 52 krajami. Belgijsko-brytyjska nastolatka zaplanowała samotną, 2-3 miesięczną wyprawę i połączyła to z wyjątkową misją. Przy okazji chce zostać najmłodszą kobietą-pilotem, która samotnie przemierzyła glob w ultralekkim samolocie.
- Zobacz film Największe firmy motoryzacyjne przesiadają się z aut spalinowych na elektryczne. Event The Quail potwierdza, że szybkie, mocne i bardzo drogie pojazdy mogą być również lepsze dla środowiska. W czasie pandemii producenci samochodów mieli dodatkowy rok na dalszy rozwój swoich elektrycznych i hybrydowych opcji.
- Zobacz film Aristide Kouame, artysta z Wybrzeża Kości Słoniowej, łączy zamiłowanie do sztuki i środowiska naturalnego. Obrazy tworzy z znalezionych na plaży, wyrzuconych przez ocean klapków.
- Zobacz film Codziennie przez ręce Wasilija Kokenko z serpentarium w Nowosybirsku przechodzi kilkaset żmij. Herpetolog naciska na mięsień w głowie węża, aby zainicjować ukąszenie i wydobyć jad. Wielokrotnie był już przez gady ugryziony. W regionie Nowosybirska występuje największa, fenotypowo jednorodna populacja żmij pospolitych. Jad jest niezbędnym składnikiem antidotum używanego do ratowania życia po ukąszeniu węży i w innych potrzebnych lekach.
- Zobacz film Trębacze znów zjechali do serbskiej Guczy. Rozsławione w filamach bałkańskie rytmy, po rocznej przerwie spowodowanej koronawirusem, znów zabrzmiały nad regionem Dragaceva.
- Zobacz film Plantacje w Kalifornii usychają z braku wody. Ten amerykański stan zapewnia 80% światowej produkcji migdałów, ale wiele wskazuje, że tych popularnych orzechów będzie mniej i będą droższe. Urzędnicy ograniczyli przepisami zarządzanie wodą dla rolnictwa, zmuszając wielu plantatorów do pozostawienia nieobsianych pól.
- Zobacz film "Niedźwiedzi przytułek" pod Lwowem przygarnął kolejnych podopiecznych. Unikatowy ośrodek działający we współpracy z austriacką organizacją " Four Paws" zajmuje się chorymi i źle traktowanymi niedźwiedziami.
- Zobacz film Z okazji Światowego Dnia Słonia w położonym nieopodal indyjskiej Agry "słoniowym szpitalu" urządzono degustacje przysmaków. Na stole wylądowały arbuzy, dynie, banany i papaja. Choć zwierzęta z apetytem konsumowały przysmaki, ich opiekunowie dalecy są od radości. Zwierzęta, które trafiają do prowadzonego przez "Wildlife SOS" przytuliska są w opłakanym stanie. Większość zwierząt w ośrodku cierpi na przewlekłe choroby i dolegliwości, które są skutkiem wieloletniego złego traktowania. W kulturze hinduskiej słonie zajmują ważne miejsce, w życiu bywa różnie, często kornakowie, czyli opiekunowie słoni traktują je bardzo brutalnie.
- Zobacz film Znajdujący się na Sycylii, wulkan Etna, najwyższy w Europie, urósł o 37 metrów. To rezultat zanotowanych w tym roku około 50 epizodów jego dużej aktywności, w trakcie których skumulowała się tam warstwa produktów wybuchu wulkanicznego i lawy.
- Zobacz film Kierowca kampera zignorował znaki i wjechał pod wiadukt, który był za niski dla tego typu pojazdów. Warte około 400 tys. auto złotych zostało kompletnie zniszczone.
- Zobacz film Dramatyczne nagranie zrywającego się pod ciężarem samochodu mostu wiszącego powstało w wiosce Urjum na Syberii. Tymczasowy, wiszący most między wioskami Urjum i Urjumskoje powstał po tym, jak powódź zerwała stałą przeprawę. Niestety pogoda nie daje wytchnienia i rzeka znów wezbrała.
- Zobacz film Muzea Watykańskie wprowadziły obowiązek legitymowania się tzw. „paszportem COVID’owym” dla wszystkich zwiedzających. Watykan obok Tadżykistanu i Turkmenistanu jest krajem, który wprowadził obowiązek szczepień dla wszystkich obywateli, rezydentów i pracowników. Pracownicy Watykanu, którzy odmawiają szczepień, muszą przedstawić medyczny powód braku szczepienia. Niepodporządkowanie się przymusowi szczepień grozi zwolnieniem z pracy. We Włoszech, paszport COVID’owy jest niezbędny dla odwiedzających restauracje, teatry, muzea czy baseny. Od września obowiązek wylegitymowania się „zieloną przepustką” będzie obowiązywał w pociągach, promach i samolotach.
- Zobacz film Z powodu braku zagranicznych gości, którzy mieli przyjechać do Tokio, japońscy mistrzowie układania kwiatów i papieru przenieśli swoje ekspozycje do centrum prasowego igrzysk. Specjaliści od ikebany i origami chcą zaszczepić drobinki japońskiej kultury przynajmniej wśród dziennikarzy.
- Zobacz film Rzeka Chicago zażółciła się od gumowych kaczuszek, które wystartowały w "Duck Derby". W ten sposób opiekująca się niepełnosprawnymi, młodymi sportowcami fundacja zbiera pieniądze. Udało się zebrać ponad 310 tys. USD.
- Zobacz film Są małe ale bardzo niebezpieczne. Nawet niewinny spacer do parku czy lasu może zakończyć się nieproszonym gościem. Kleszcze w tym roku zaraziły boreliozą już 5000 osób. Przenoszą też inną niebezpieczna chorobę - odkleszczowe zapaleniu mózgu. Jak reagować na ukąszenia?
Włochy. Wulkan Etna urósł o 37 metrów
Znajdujący się na Sycylii, wulkan Etna, najwyższy w Europie, urósł o 37 metrów. To rezultat zanotowanych w tym roku około 50 epizodów jego dużej aktywności, w trakcie których skumulowała się tam warstwa produktów wybuchu wulkanicznego i lawy.
Dodano:
Środa, 11 sierpnia 2021 (14:17)