Nauka BEZ fikcji
- Zobacz film Natura nie znosi próżni - kiedy tylko grupa dominujących gatunków znika z powierzchni ziemi, to zaraz ich miejsce zajmują nowe. I kiedy 65 mln lat temu wyginęły dinozaury, to analogicznie - ich miejsce zajęły ssaki. Jednak nie tylko ssaki skorzystały na wyginięciu dinozaurów, ale i... żaby. Program Nauka bez fikcji prowadzi dla Was Dawid Myśliwiec. Pozostałe odcinki serii znajdziecie też TUTAJ PREMIERA W INTERII W KAŻDĄ ŚRODĘ O 9:00.
- Zobacz film Zapewne spotkaliście się z osobami, których "komary nie lubią", podczas gdy wy nie mogliście odpędzić się od uciążliwych insektów... No właśnie, co decyduje o tym, że jednych komary kąsają częściej, a innych niemal wcale? Koniecznie posłuchajcie! Program Nauka bez fikcji prowadzi dla Was Dawid Myśliwiec. Pozostałe odcinki serii znajdziecie też TUTAJ PREMIERA W INTERII W KAŻDĄ ŚRODĘ O 9:00.
- Zobacz film Parasomnia to grupa zaburzeń występujących w trakcie snu lub w czasie wybudzania. Do takich zaburzeń należy syndrom wybuchającej głowy. Jak przebiega? Skąd się bierze? Program Nauka bez fikcji prowadzi dla Was Dawid Myśliwiec. Pozostałe odcinki serii znajdziecie też TUTAJ PREMIERA W INTERII W KAŻDĄ ŚRODĘ O 9:00.
- Zobacz film W ogólnym ujęciu, trening wytrzymałościowy uczy mięśnie pracować podczas spalania mniejszej ilości glikogenu, czyli zapasów cukrów dla całego organizmu. Czy wiedzieliście, że bardzo ważną rolę w treningu odgrywa mózg i nasze geny? Program Nauka bez fikcji prowadzi dla Was Dawid Myśliwiec. Pozostałe odcinki serii znajdziecie też TUTAJ PREMIERA W INTERII W KAŻDĄ ŚRODĘ O 9:00.
- Zobacz film Uważa się, że osoby, którym zdarza się przeklinać są bardziej godne zaufania. Okazuje się, że mówienie niecenzuralnych słów może również wpłynąć na wydolność naszego organizmu. Jak to możliwe? Program Nauka bez fikcji prowadzi dla Was Dawid Myśliwiec. Pozostałe odcinki serii znajdziecie też TUTAJ PREMIERA W INTERII W KAŻDĄ ŚRODĘ O 9:00.
- Zobacz film Pierwsza kolorowa transmisja miała miejsce w 1954 roku. Teraz czarno-białe filmy i fotografie powstają jako wyraz artystyczny. Co ciekawe, nasz mózg potrafi "zobaczyć" w nich kolory. Jak to możliwe? Program Nauka bez fikcji prowadzi dla Was Dawid Myśliwiec. Pozostałe odcinki serii znajdziecie też TUTAJ PREMIERA W INTERII W KAŻDĄ ŚRODĘ O 9:00.
- Zobacz film Według szacunków, do 20150 roku, na Ziemi będzie ponad 9 miliardów ludzi. Jednym z wyzwań, jakimi będziemy musieli sprostać, będzie wyżywienie całej tej ludzkiej masy. Co więcej, w naszej diecie jest i będzie obecne mięso i nie każdy będzie w stanie przejść na dietę wegetariańską. Program Nauka bez fikcji prowadzi dla Was Dawid Myśliwiec. Pozostałe odcinki serii znajdziecie też TUTAJ PREMIERA W INTERII W KAŻDĄ ŚRODĘ O 9:00.
- Zobacz film W okresie zimowym dużo mówiło się o smogu i o jego negatywnym wpływie na zdrowie. Najczęściej wspominano choroby dróg oddechowych czy alergie. Jednak zanieczyszczone powietrze wpływa również na mózg i może wpłynąć na rozwój choroby Alzheimera. Program Nauka bez fikcji prowadzi dla Was Dawid Myśliwiec. Pozostałe odcinki serii znajdziecie też TUTAJ PREMIERA W INTERII W KAŻDĄ ŚRODĘ O 9:00.
- Zobacz film - Gdybyśmy mieli z miejsca pomyśleć o zwierzęciu zagrożonym wyginięciem, to zapewne większość z nas pomyślałaby o pandzie wielkiej - mówi Dawid Myśliwiec. Jak jednak dodaje, prawda jest taka, że ten drapieżnik ma się coraz lepiej. Program Nauka bez fikcji prowadzi dla Was Dawid Myśliwiec. Pozostałe odcinki serii znajdziecie też TUTAJ PREMIERA W INTERII W KAŻDĄ ŚRODĘ O 9:00.
- Zobacz film Musimy przyznać, że homo sapiens jest gatunkiem potwornie wręcz inwazyjnym - to znaczy takim, który przyczynił się do wyginięcia innych gatunków - albo poprzez polowania, albo przez nieodwracalne zmiany w środowisku. Wilkowór tasmański, dodo czy gołębie wędrowne... Niedawno do grona tych wyniszczonych gatunków dołączyły dwa blisko spokrewnione gatunki żaby, która żyła wyłącznie w Australii, a wyginęła dlatego, że ludzie sprowadzili na ten kontynent grzyba, który doskonale poradził sobie z wyniszczeniem wszystkich okazów, żyjących dziko. Rheobatrachus - zapamiętajcie tę nazwę. Program Nauka bez fikcji prowadzi dla Was Dawid Myśliwiec. Pozostałe odcinki serii znajdziecie też TUTAJ PREMIERA W INTERII W KAŻDĄ ŚRODĘ O 9:00.
- Zobacz film Wiele osób odbiera zapach książek jako pozytywny, zarówno tych starych jak i nowych. Daniel Myśliwiec zdradza skąd bierze się ta niepowtarzalna woń wiekowych woluminów. Program Nauka bez fikcji prowadzi dla Was Dawid Myśliwiec. Pozostałe odcinki serii znajdziecie też TUTAJ PREMIERA W INTERII W KAŻDĄ ŚRODĘ O 9:00.
- Zobacz film W dzisiejszym odcinku Dawid Myśliwiec odpowiada na ciekawe pytanie: od kiedy na Ziemi uprawia się seks? Żeby na nie odpowiedzieć trzeba wziąć pod uwagę parę kwestii. Jakich? Tego dowiecie się po obejrzeniu materiału! Program Nauka bez fikcji prowadzi dla Was Dawid Myśliwiec. Pozostałe odcinki serii znajdziecie też TUTAJ PREMIERA W INTERII W KAŻDĄ ŚRODĘ O 9:00.
- Zobacz film Matematyka często jest nielubiana przez uczniów. Niechęć do korzystania nawet z prostych równań zostaje u wielu dorosłych. Co się dzieje w mózgach takich osób, kiedy są zmuszone do wykonania nawet najprostszych obliczeń? Tego dowiecie się w dzisiejszym odcinku! Program Nauka bez fikcji prowadzi dla Was Dawid Myśliwiec. Pozostałe odcinki serii znajdziecie też TUTAJ PREMIERA W INTERII W KAŻDĄ ŚRODĘ O 9:00.
- Zobacz film Koniecznie zobaczcie, co Dawid Myśliwiec przygotował dla was tym razem. Jakie nieznane fakty z życia nauki poznamy? Program Nauka bez fikcji prowadzi dla Was Dawid Myśliwiec. Pozostałe odcinki serii znajdziecie też TUTAJ PREMIERA W INTERII W KAŻDĄ ŚRODĘ O 9:00.
- Zobacz film Co decyduje o tym, jakie nazwy noszą ciała niebieskie? Koniecznie zobaczcie najnowszy odcinek naukowych ciekawostek. Program Nauka bez fikcji prowadzi dla Was Dawid Myśliwiec. Pozostałe odcinki serii znajdziecie też TUTAJ PREMIERA W INTERII W KAŻDĄ ŚRODĘ O 9:00.
- Zobacz film Badacze przeanalizowali skamieniały osad nazębny Neandertalczyków, dzięki czemu uzyskali wiele informacji na temat ich diety. Czy wiecie, do jakich wniosków doszli? Koniecznie zobaczcie! Program Nauka bez fikcji prowadzi dla Was Dawid Myśliwiec. Pozostałe odcinki serii znajdziecie też TUTAJ PREMIERA W INTERII W KAŻDĄ ŚRODĘ O 9:00.
- Zobacz film Z naukowego punktu widzenia ewolucja jest faktem, pomimo że jej zagorzali przeciwnicy są w stanie wysunąć argumenty zaprzeczające tej tezie. I po części mają rację, ponieważ ewolucja jest bardzo trudnym i powolnym procesem. Program Nauka bez fikcji prowadzi dla Was Dawid Myśliwiec. Pozostałe odcinki serii znajdziecie też TUTAJ PREMIERA W INTERII W KAŻDĄ ŚRODĘ O 9:00.
- Zobacz film Bardzo często słyszymy o przełomowych odkryciach, które mają zrewolucjonizować świat techniki czy medycyny. Do Polski trafiło 30 tysięcy sztuk oxytee, które ma ponoć wymiernie zmienić nasze życie. Czym charakteryzuje się to tajemnicze drzewo? Dowiecie się po obejrzeniu kolejnego odcinka "Nauki BEZ fikcji". Program Nauka bez fikcji prowadzi dla Was Dawid Myśliwiec. Pozostałe odcinki serii znajdziecie też TUTAJ PREMIERA W INTERII W KAŻDĄ ŚRODĘ O 9:00.
- Zobacz film Tym razem to miłośnicy kotów nie będą mieli powodów do radości… W najnowszym odcinku „Nauki BEZ fikcji” Dawid Myśliwiec przedstawia trzy fakty, które potwierdzają wyższość psów nad kotami. Jakie ma argumenty? Zobaczcie! Program Nauka bez fikcji prowadzi dla Was Dawid Myśliwiec. Pozostałe odcinki serii znajdziecie też TUTAJ PREMIERA W INTERII W KAŻDĄ ŚRODĘ O 9:00.
- Zobacz film Miłośnicy psów nie będą zadowoleni po tym, jak obejrzą ten film. Dawid Myśliwiec przedstawia trzy fakty, które potwierdzają wyższość kotów nad psami. Koniecznie zobaczcie! Program Nauka bez fikcji prowadzi dla Was Dawid Myśliwiec. Pozostałe odcinki serii znajdziecie też TUTAJ PREMIERA W INTERII W KAŻDĄ ŚRODĘ O 9:00.
- Zobacz film W dzisiejszych czasach pokonanie trasy 3 tysięcy kilometrów w krótkim okresie czasowym nie jest dla nas żadnym wyczynem. Są jednak takie migracje, które wciąż imponują. Program Nauka bez fikcji prowadzi dla Was Dawid Myśliwiec. Pozostałe odcinki serii znajdziecie też TUTAJ PREMIERA W INTERII W KAŻDĄ ŚRODĘ O 9:00.
- Zobacz film Dziś będziemy mówić o tzw. chronotypach, czyli o tym, w którym momencie cyklu okołodobowego organizm wykorzystuje optimum swojego funkcjonowania. Według analiz, około 15% populacji funkcjonuje najwydajniej zaraz po przebudzeniu, 60% w ciągu dnia, a 25% wieczorami i w nocy. Program Nauka bez fikcji prowadzi dla Was Dawid Myśliwiec. Pozostałe odcinki serii znajdziecie też TUTAJ PREMIERA W INTERII W KAŻDĄ ŚRODĘ O 9:00.
- Zobacz film W ciąży ciało kobiety zmienia się diametralnie. Poziomy hormonów zaczynają przekraczać kilkunastokrotnie nieciążowe normy, zmienia się częstotliwość oddechów, objętość płuc, rytm pracy serca, ciśnienie krwi, układ pokarmowy... i tak dalej, i tak dalej. Ale czy wiecie, że w czasie ciąży zmniejsza się mózg kobiety? Program Nauka bez fikcji prowadzi dla Was Dawid Myśliwiec. Pozostałe odcinki serii znajdziecie też TUTAJ PREMIERA W INTERII W KAŻDĄ ŚRODĘ O 9:00.
- Zobacz film Czy wiedzieliście, że wiele gatunków zwierząt ma nazwy związane z… konkretnymi ludźmi? Poznajcie ćmy, żuki czy pająki, które swoje przydomki zawdzięczają m.in. Donaldowi Trumpowi, Barackowi Obamie czy nawet Hitlerowi. Program Nauka bez fikcji prowadzi dla Was Dawid Myśliwiec. Pozostałe odcinki serii znajdziecie też TUTAJ PREMIERA W INTERII W KAŻDĄ ŚRODĘ O 9:00.
- Zobacz film To, co porusza naszą wyobraźnię najbardziej, to na przykład perspektywa wejścia na najwyżej położony punkt widokowy. I tak, bez wątpienia, to właśnie wielkość najbardziej oddziałuje na naszą wyobraźnię i to rekordy związane z wielkością zapadają nam w pamięć. Ale czy znacie je wszystkie? Program Nauka bez fikcji prowadzi dla Was Dawid Myśliwiec. Pozostałe odcinki serii znajdziecie też TUTAJ PREMIERA W INTERII W KAŻDĄ ŚRODĘ O 9:00.
- Zobacz film - W dobie ostatnich informacji o smogu aż strach otworzyć lodówkę, bo jeszcze frakcja zawieszone PM10 gotowa nas stamtąd zaatakować - mówi Dawid Myśliwiec. Dzisiejszy odcinek poświęcony będzie temu, jakich zapachów nie bylibyśmy w stanie przeoczyć. Jakie są najbardziej nieprzyjemne dla człowieka aromaty? Obejrzyjcie! Program Nauka bez fikcji prowadzi dla Was Dawid Myśliwiec. Pozostałe odcinki serii znajdziecie też TUTAJ PREMIERA W INTERII W KAŻDĄ ŚRODĘ O 9:00.
- Zobacz film Internet to takie miejsce, w którym – poza tym, że bardzo często trafia się na zdjęcia kotów – łatwo jest odszukać przeróżne cudowne sposoby na przedłużenie sobie życia. Bardzo często jest to albo niezwykła dieta, albo jakiś wyrafinowany zestaw ćwiczeń. Bądźmy jednak szczerzy – są osoby, które nigdy nie odstawią chipsów lub takie, które nie mają motywacji, by wyjść rano pobiegać. Specjalnie dla nich Dawid Myśliwiec zebrał w tym odcinku kilka najciekawszych i zaskakujących sposobów na przedłużenie sobie życia. Zobaczcie! Program Nauka bez fikcji prowadzi dla Was Dawid Myśliwiec. Pozostałe odcinki serii znajdziecie też TUTAJ PREMIERA W INTERII W KAŻDĄ ŚRODĘ O 9:00.
- Zobacz film Endolity to organizmy, które są w stanie przeżyć wewnątrz skały. Są to stworzenia, które dają sobie radę w ekstremalnych warunkach… Dzisiaj powiemy co nieco o długowieczności. Program Nauka bez fikcji prowadzi dla Was Dawid Myśliwiec. Pozostałe odcinki serii znajdziecie też TUTAJ PREMIERA W INTERII W KAŻDĄ ŚRODĘ O 9:00.
- Zobacz film Kończący się rok 2016 był rokiem przestępnym, to znaczy, że w lutym przytrafił nam się jeden dzień więcej, a dzieje się tak dlatego, że pełny obieg Ziemi wokół Słońca zajmuje 365 dni… Ale nie zagłębiajmy się w szczegóły. Dzisiejszy odcinek ma za zadanie ostrzec was przed przedwczesnymi wystrzałami noworocznego szampana. Czy wiecie, co to jest sekunda przestępna? Koniecznie posłuchajcie! Program Nauka bez fikcji prowadzi dla Was Dawid Myśliwiec. Pozostałe odcinki serii znajdziecie też TUTAJ PREMIERA W INTERII W KAŻDĄ ŚRODĘ O 9:00.
- Zobacz film Idą święta, a w związku z tym w naszych domach niebawem pojawią się choinki. Część z tych drzewek będzie prawdopodobnie drzewkami żywymi, które wypełnią nasze domy nie tylko wspaniałą, świąteczną atmosferą, ale także specyficznym aromatem drzewa iglastego. Czy zastanawialiście się kiedyś, skąd się bierze ten aromat? W tym odcinku znajdziecie odpowiedź na to pytanie! Program Nauka bez fikcji prowadzi dla Was Dawid Myśliwiec. Pozostałe odcinki serii znajdziecie też TUTAJ PREMIERA W INTERII W KAŻDĄ ŚRODĘ O 9:00.
- Zobacz film W dzisiejszym odcinku Dawid Myśliwiec pokazuje jak łatwo manipuluje się informacjami. Wystarczy przemilczeć parę kwestii, używać trudnych nazw i gotowe! Wszystko można przedstawić w złym świetle. Jako przykładu używa banana. Ten bogaty w potas owoc, zawiera także Potas-40, który jest promieniotwórczy. Może być źródłem napromieniowania organizmu. W bananie znajduje się również fenyloalanina. Ten aminokwas może wpływać na nieprawidłową produkcję i wydzielanie serotoniny oraz tlenku azotu. To z kolei prowadzi do zaburzeń snu, nastroju i popędu seksualnego. Czy zatem powinniśmy przestać jeść banany? Zdecydowanie nie! Sam fakt występowania tych niebezpiecznych substancji nie sprawia, że są one groźne dla zdrowia. Tylko dawka czyni truciznę. Program Nauka bez fikcji prowadzi dla Was Dawid Myśliwiec. Pozostałe odcinki serii znajdziecie też TUTAJ PREMIERA W INTERII W KAŻDĄ ŚRODĘ O 9:00.
- Zobacz film Niewiele jest rzeczy, które mogą doprowadzić mężczyznę do płaczu. Albo sytuacja, w której w "Królu Lwie" umiera Mufasa, albo John Coffey w "Zielonej mili", albo ewentualnie jakaś ważna porażka reprezentacji piłkarskiej, albo sytuacja, kiedy zupełnie przypadkowo zbije się ostatnia butelka z piwem... Jest jeszcze kilka innych rzeczy, ale jedna z nich odróżnia się od pozostałych. Jest to coś, co w popkulturze jest z kojarzone z polskością. Cebula. I na dodatek cebula, która działa nie tylko na mężczyzn. Dlaczego płaczemy, krojąc cebulę, i jak można temu zapobiec? O tym w dzisiejszym odcinku! Program Nauka bez fikcji prowadzi dla Was Dawid Myśliwiec. Pozostałe odcinki serii znajdziecie też TUTAJ PREMIERA W INTERII W KAŻDĄ ŚRODĘ O 9:00.
- Zobacz film Nauka nie jest czarno-biała. Substancje oddziałujące na nasz organizm często mają pozytywne jak i negatywne skutki. Podobnie jest z papierosami. Co prawda liczba negatywnych zjawisk związanych z ich paleniem jest zdecydowanie większa, nie można zaprzeczyć istnienia badań stwierdzających ich pozytywne działanie. Jednak występuje ono tylko w kilku przypadkach. Jakich? Dowiesz się oglądając ten odcinek! Program Nauka bez fikcji prowadzi dla Was Dawid Myśliwiec. Pozostałe odcinki serii znajdziecie też TUTAJ PREMIERA W INTERII W KAŻDĄ ŚRODĘ O 9:00.
- Zobacz film Bardzo często, kiedy myślimy o gatunku, mamy wyobrażenie, że jest to swojego rodzaju zestaw, pula genów, które decydują o tym, że dane stworzenie jest właśnie tym konkretnych tworem natury. Nie jest to jednak do końca prawdą. Program Nauka bez fikcji prowadzi dla Was Dawid Myśliwiec. Pozostałe odcinki serii znajdziecie też TUTAJ PREMIERA W INTERII W KAŻDĄ ŚRODĘ O 9:00.
- Zobacz film Kiedy Celsjusz ustalał swoją skalę temperatur – której podstawą jest to, że temperaturę krzepnięcia i wrzenia wody rozdziela sto równych jednostek, które nazywamy stopniami – dokonał bardzo ciekawego wyboru. Otóż „setkę” przypisał temperaturę zamarzania wody, a „zero” jej wrzenia. Zmianę, odwrócenie tej skali zawdzięczamy innemu naukowcowi, Karolowi Linneuszowi. Obejrzyjcie najnowszy odcinek "Nauki BEZ fikcji", w którym zastanowimy się, jak zimno może być na naszej planecie! Program Nauka bez fikcji prowadzi dla Was Dawid Myśliwiec. Pozostałe odcinki serii znajdziecie też TUTAJ PREMIERA W INTERII W KAŻDĄ ŚRODĘ O 9:00.
- Zobacz film Mówi się, że na każdym zdjęciu zrobionym w Australii znajduje się przynajmniej kilkanaście stworzeń, które mogą cię zabić. Oczywiście jest to nadinterpretacja. Warto jednak pamiętać, że także w Polsce istnieją takie trucizny, które są bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia człowieka. Zobaczcie! Program Nauka bez fikcji prowadzi dla Was Dawid Myśliwiec. Pozostałe odcinki serii znajdziecie też TUTAJ PREMIERA W INTERII W KAŻDĄ ŚRODĘ O 9:00.
- Zobacz film „To był przypadek” – można sobie wyobrazić całą gamę sytuacji życiowych, kiedy to sformułowanie bardzo dobrze opisuje to, co się właśnie dzieje. Kiedy szczęśliwy los pomaga nam osiągnąć sukces? Koniecznie zobaczcie! Program Nauka bez fikcji prowadzi dla Was Dawid Myśliwiec. Pozostałe odcinki serii znajdziecie też TUTAJ PREMIERA W INTERII W KAŻDĄ ŚRODĘ O 9:00.
- Zobacz film - Każdy z nas lubi czasem poczuć się wyjątkowo i to prawdopodobnie dlatego, kiedy rozmawiamy z innymi ludźmi, często opowiadamy im historie, które są dla nas choć odrobinę niezwykłe - mówi Dawid Myśliwiec. Jak dodaje, czasami są to historie o kontuzjach lub chorobach. Jak rzadkie są najrzadsze choroby na świecie? Zobaczcie! Program Nauka bez fikcji prowadzi dla Was Dawid Myśliwiec. Pozostałe odcinki serii znajdziecie też TUTAJ PREMIERA W INTERII W KAŻDĄ ŚRODĘ O 9:00.
- Zobacz film "Rzucić wszystko i wyjechać w Bieszczady" - tak mawiamy, kiedy życie codzienne zaczyna nas przytłaczać i chcemy odpocząć od ludzi. Czy zastanawialiście się kiedyś co, jeśli Bieszczady nie wystarczą? Jakich miejsc na Ziemi powinniśmy szukać, żeby móc się tam oddać izolacji ostatecznej? Program Nauka bez fikcji prowadzi dla Was Dawid Myśliwiec. Pozostałe odcinki serii znajdziecie też TUTAJ PREMIERA W INTERII W KAŻDĄ ŚRODĘ O 9:00.
- Zobacz film Od lat naukowcy spierają się w kwestii istnienia życia pozaziemskiego. Czy obce cywilizacje są w stanie nam zagrozić? Ilu inteligentnych osobników żyje poza naszą planetą? UFO to fikcja czy już potwierdzone fakty? Program Nauka bez fikcji prowadzi dla Was Dawid Myśliwiec. Pozostałe odcinki serii znajdziecie też TUTAJ PREMIERA W INTERII W KAŻDĄ ŚRODĘ O 9:00.
Nauka BEZ fikcji: Skąd się bierze zapach starych książek?
Wiele osób odbiera zapach książek jako pozytywny, zarówno tych starych jak i nowych. Daniel Myśliwiec zdradza skąd bierze się ta niepowtarzalna woń wiekowych woluminów.
Program Nauka bez fikcji prowadzi dla Was Dawid Myśliwiec.
Pozostałe odcinki serii znajdziecie też TUTAJ
PREMIERA W INTERII W KAŻDĄ ŚRODĘ O 9:00.