"Polacy za granicą": Poznaj najciekawsze miejsca na świecie
- Zobacz film Na początek zagadka: ciekawe, co uprawiają na Jamajce? Na dodatek to jest legalne! Odpowiedź w programie. Monika mieszka na Jamajce od 10 lat. Produkuje tam ozdoby z betonu i wychowuje wraz z mężem córeczkę. Razem z prowadzącą program Agnieszką Kołodziejską spacerowały po pięknej plaży Pedro Bay. Monika zaprosiła Agnieszkę na miejscowy przysmak w restauracji. Prawdziwy rarytas - świeżo złowiony homar i jamajski ryż z czerwoną fasolką. Potem podziwiały klif, zwany Lovers Leap, czyli Przepaść Kochanków, z którym wiąże się romantyczna legenda, podobna do historii Romea i Julii. Fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
- Zobacz film San Francisco jest ważnym miastem Kalifornii. Życie tutaj toczy się nie tylko w dzień, ale też nocą. Znajdziemy tam mnóstwo klubów oraz restauracji. Również z tym miastem związany był Harvey Milk, znany aktywista środowisk LGBTQ. Fragment programu "Polacy za granicą", emitowanego na antenie Polsat Play.
- Zobacz film Więzienie Alcatraz oddano do użytku w 1912 roku. Z racji położenia na wyspie, miało ono stanowić obiekt z którego nie da się uciec. Oczywiście były takie próby podejmowane. Dzisiaj jest to jedna z atrakcji w San Francisco. Niestety cena biletu jest dość wygórowana.Fragment programu "Polacy za granicą", emitowanego na antenie Polsat Play.
- Zobacz film W San Francisco znajduje się Balmy Alley Street. Miejsce to słynie z murali, które pokrywają ściany okolicznych budynków. Autorami tych dzieł ulicznej sztuki są zazwyczaj Latynosi. Fragment programu "Polacy za granicą", emitowanego na antenie Polsat Play.
- Zobacz film Francis Ford Coppola to znany amerykański pisarz i scenarzysta. W San Francisco jest właścicielem budynku Columbus Tower, w którym znajduje się restauracja. Razem z jedną z bohaterek tego odcinka, Anią, odwiedziliśmy to miejsce i atrakcji nie zabrakło. Pojawiła się nawet... straż pożarna! Fragment programu "Polacy za granicą", emitowanego na antenie Polsat Play.
- Zobacz film W największych metropoliach świata, które znajdują się poza Azją, są dzielnice, gdzie osiedlali się Chińczycy. Są one atrakcjami, które zazwyczaj są określane jako China Town. Największa na terenie Stanów Zjednoczonych znajduje się w San Francisco.Fragment programu "Polacy za granicą", emitowanego na antenie Polsat Play.
- Zobacz film Będąc w San Francisco nie można ominąć tej atrakcji. Stanowi ją słynny na cały świat most Golden Gate. Tuż obok niego znajduje się równie znana wyspa - Alcatraz.Fragment programu "Polacy za granicą", emitowanego na antenie Polsat Play.
- Zobacz film San Francisco nawet nocą jest pełne atrakcji. Jedną z nich na pewno jest zabytkowy tramwaj, który jest również kolejką linową. Ciekawostką jest też to, że pojazd jest sterowany ręcznie.Fragment programu "Polacy za granicą", emitowanego na antenie Polsat Play.
- Zobacz film Na początek zagadka: dlaczego Polacy wyjeżdżają do Rumunii? Odpowiedź w programie. Arek mieszka Rumunii od 4 lat. W Bukareszcie pracuje jako informatyk. Razem z prowadzącym program Tomkiem Florkiewiczem pojechali na przedmieścia, aby zwiedzić słynną kolekcję samochodów, należącą do Iona Țiriaca, biznesmena i byłego sportowca. Znajdują się tam zarówno zabytkowe, jak i najnowocześniejsze samochody. Fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
- Zobacz film Na początek zagadka: jak wygląda rumuńska mamałyga? Odpowiedź w programie. Arek mieszka Rumunii od 4 lat. W Bukareszcie pracuje jako informatyk. Pokazał prowadzącemu program Tomkowi Florkiewiczowi pomnik Michalea Jacksona, który znajduje się w pięknym Parku Herastrau. Arek zaprosił Tomka do restauracji, gdzie opowiedział o rumuńskiej kuchni. Okazało się, że w Bukareszcie jest bardzo dużo centrów handlowych, gdzie ludzie spędzają czas na różnych rozrywkach. W Rumunii jest także najszybszy internet w Europie, na dodatek bardzo tani. Fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
- Zobacz film Na początek zagadka: jakie polskie ciastko jest popularne w Bukareszcie? Odpowiedź w programie. Mateusz mieszka w Rumunii od pół roku. Pracuje w Bukareszcie jako informatyk. Razem z prowadzącym program Tomkiem Florkiewiczem poszli na Piata Agricola Obor, największe targowisko w mieście. Na straganach wiszą wszędzie warkocze czosnku, które można kupić bardzo tanio. Nic dziwnego, Rumuni i turyści wciąż pamiętają o słynnym Władzie III Palowniku zwanym Drakulą, o którym krążyły opowieści, że był prawdziwym wampirem. A że w każdej legendzie, nawet o wampirach, jest trochę prawdy, to lepiej się zabezpieczyć czosnkiem. Mateusz na targu kupił czosnek niedźwiedzi. Wygląda on zupełnie inaczej niż zwykły czosnek. Fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
- Zobacz film Na początek zagadka: co oznacza czerwona wstążka na wózku i plucie obok dzieci w Rumunii? Odpowiedź w programie. Karolina przyjechała razem ze swoim mężem do Rumunii 5 lat temu. Wychowuje córkę i nagrywa podcasty o Bukareszcie. Razem z prowadzącym program Tomkiem Florkiewiczem zwiedzali wystawną i kiczowatą rezydencję, należącą kiedyś do małżeństwa Ceaușescu. Doprowadzili oni do całkowitego upadku gospodarczego, ale sami pławili się w luksusach. Fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
- Zobacz film Na początek zagadka: jak parkuje się w Bukareszcie? Odpowiedź w programie. Karolina przyjechała razem ze swoim mężem do Rumunii 5 lat temu. Wychowuje córkę i nagrywa podcasty o Bukareszcie. Razem z prowadzącym program Tomkiem Florkiewiczem zwiedzali Plac Rewolucji. To tam kiedyś rządził dyktator Nicolae Ceaușescu. I tam też dopadł go gniew obywateli kraju. Fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
- Zobacz film Na początek zagadka: ile waży największy żyrandol w Pałacu Parlamentu w Bukareszcie? Odpowiedź w programie. Andrea mieszka w Bukareszcie od 4 lat. W Rumunii pracuje jako informatyk. Opowiedział prowadzącemu program Tomkowi Florkiewiczowi o Pałacu Parlamentu. Zwany jest on także Pałacem Ludu, lub dawniej Rewolucji. To jeden z największych budynków świata. Jest przy tym najcięższą budowlą na świecie. Został wykonany z marmuru sprowadzonego z Transylwanii. Ale teraz powstaje w Bukareszcie jeszcze wyższy budynek. Będzie to katedra kościoła prawosławnego. Fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
- Zobacz film Na początek zagadka: jaka temperatura panuje w Panamie przez cały rok? Odpowiedź w programie. Marek mieszka ze swoją żoną w Panamie. Prowadzą razem strony internetowe na temat koszykówki. Razem z prowadzącą program Agnieszką Kołodziejską podziwiali piękna plażę Rio Mar. Piasek jest tam tak gorący, że trudno chodzić na bosaka. Zwiedzali także wspaniałe baseny, które wcale nie są przeznaczone dla turystów, ale dla ludzi którzy kupią mieszkanie na osiedlu przy morzu. Za co najmniej – w przeliczeniu - milion złotych! Fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
- Zobacz film Jak fast food to tylko Stany Zjednoczone. Serwowane tam porcje są naprawdę ogromne! San Francisco leży w Kalifornii, a co za tym idzie, między restauracjami z naprawdę ciężką i niezdrową kuchnią znajdziemy też sklepy z... marihuaną, która jest legalna w tym stanie.Fragment programu "Polacy za granicą", emitowanego na antenie Polsat Play.
- Zobacz film Na początek zagadka: jak właściwie działa Kanał Panamski? Odpowiedź w programie. Nina mieszka z mężem w Panamie od 9 lat. Zajmuje się zawodowo fotografią. Razem z prowadzącą program Agnieszką Kołodziejską poszły na spacer do Miejskiego Parku Krajobrazowego. To rezerwat przyrody, w którym można znaleźć niezwykle ciekawe gatunki roślin i zwierząt. Potem trafiły w miejsce, gdzie natychmiast ktoś ich ostrzegł z megafonu, żeby stąd poszły, bo są tu krokodyle. Na koniec wycieczki Nina wyjaśniła, jak działa Kanał Panamski. Fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
- Zobacz film Dominika pochodzi z Gliwic. Jej nowym domem stała się Kalifornia, a dokładniej San Francisco. Polka zabierze nas na zwiedzanie tego miasta, a wśród atrakcji znajdzie się między innymi ratusz, a także... piekarnia dla psów.Fragment programu "Polacy za granicą", emitowanego na antenie Polsat News.
- Zobacz film Antwerpia to miasto Rubensa, gdzie możemy skosztować tradycyjnych belgijskich kanapek i zobaczyć pewien nietypowy pomnik z... odciętą dłonią! Na zakończenie zwiedzania, wybieramy się do tunelu pod portowym kanałem. Niezwykłość tego miejsca stanowią najstarsze ruchome schody w Europie. Fragment programu "Polacy za granicą", emitowanego na antenie Polsat Play.
- Zobacz film W Belgii znajduje się miasto, które jest największym na świecie centrum handlu diamentami. Mowa tu o Antwerpii. W tym mieście znajdziemy mnóstwo sklepów z tym oszlifowanym minerałem. Możemy je tam kupić, oczywiście jeśli mamy na tyle zasobny portfel.Fragment programu "Polacy za granicą", emitowanego na antenie Polsat Play.
- Zobacz film Jeanneke Pis to pewien niezwykły pomnik w Brukseli. Przedstawia on... sikającą dziewczynkę. Został on wykonany przez Denisa-Adriena Debouvrie w 1987 roku. Stoi blisko Grand Place, na małej uliczce Getrouwheidsgang.Fragment programu "Polacy za granicą", emitowanego na antenie Polsat Play.
- Zobacz film Centrum Brukseli to stare miasto. W tym miejscu znajduje się również ratusz miejski. Nie zgadniecie kto w nim urzęduje!Fragment programu "Polacy za granicą", emitowanego na antenie Polsat Play.
- Zobacz film Zwiedzanie zachodniej Europy to w gruncie bezpieczne zajęcie, jednak są miejsca do których lepiej się nie zapuszczać, zwłaszcza nocą. Jedno z takich miejsc pokazuje nam Kuba, który pracuje jako informatyk w Parlamencie Europejskim w Brukseli.Fragment programu "Polacy za granicą", emitowanego na antenie Polsat Play.
- Zobacz film Na ścianie budynku Parlamentu Europejskiego jest polski akcent, a jest nim tablica upamiętniająca Solidarność. Po ciekawostkach związanych z tym miejscem oprowadza nas Kuba, który pracuje w Belgii jako informatyk. Na koniec zabierze nas w miejsce, które uwielbiają europosłowie "po godzinach".Fragment programu "Polacy za granicą", emitowanego na antenie Polsat Play.
- Zobacz film Belgijska królowa ma polskie korzenie. Być może lubi frytki belgijskie z majonezem, ale tego nie wiemy. Wy za to możecie spróbować tego przysmaku w kraju skąd on pochodzi, czyli oczywiście Belgii. Poznajcie ciekawostki na temat Brukseli.Fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
- Zobacz film Na początek zagadka: gdzie tak naprawdę produkuje się prawdziwe panamskie kapelusze? Odpowiedź w programie. Michał mieszka w Panamie od 6 lat. Przeniósł się tam ze swoją dziewczyna, bo chcieli zacząć wspólne życie od zera gdzieś daleko. Michał pracuje jako dyrektor kulturalny w sieci hosteli, także jako DJ i prezenter radiowy. Zaprosił prowadzącą program Agnieszką Kołodziejską na raspado. Można je kupić u ulicznych sprzedawców. To kruszone kawałeczki lodu polane słodkim syropem. Byli też na plaży Santo Domingo w starej dzielnicy kolonialnej. Plaża była kiedyś bardzo zaśmiecona. Michał organizował akcję jej oczyszczania. Agnieszka i Michał Trafili także do sklepu z kapeluszami. Oryginalny panamski kapelusz wygląda, okazało się, zupełnie inaczej niż zazwyczaj uważamy. Fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
- Zobacz film Przeciętny Belg zjada ponad 8 kilogramów czekolady rocznie. Wszystko to wynika z dawnych kolonizacji państw, gdzie były plantacje kakaowca. Kiedyś był to rarytas, dzisiaj każdy może kupić słodkości w każdym sklepie. Jedną z belgijskich specjalności są praliny.Fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
- Zobacz film Smerfy czy Lucky Luke to postacie, które znają chyba wszyscy na świecie. Historię ich powstania możemy znaleźć w Brukseli, a dokładniej w Belgijskim Centrum Komiksu. W tym właśnie miejscu dowiemy się również dużo więcej o ich twórcach, którymi byli Hergé oraz Peyo.Fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
- Zobacz film Na początek zagadka: co jaki czas w Panamie trzeba zmieniać rejestrację samochodu? Odpowiedź w programie. Iza mieszka w Panamie od 7 lat. Mieszka tam z mężem i prowadzi własną działalność. Razem z prowadzącą program Agnieszką Kołodziejską zwiedzały targ na promenadzie Las Bovedas, gdzie Indianie panamscy sprzedają swoje bajecznie kolorowe wyroby. 6% mieszkańców Panamy to rdzenni mieszkańcy. Na stoiskach można kupić barwne wyszywane materiały oraz… tablice rejestracyjne do samochodu. Iza i Agnieszka podziwiały także słynny Kanał Panamski. Przejechały przez Most Ameryk, który łączy lądy Ameryki Południowej i Ameryki Północnej. Fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
- Zobacz film Na początek zagadka: dlaczego w Panamie trzeba uważać na taksówki? Odpowiedź w programie Michał mieszka w Panamie od 3 lat. Wcześniej 12 lat podróżował po świecie, pracując zdalnie jako informatyk. Prowadzi firmę wynajmującą nieruchomości przez Internet. Razem z prowadzącą program Agnieszką Kołodziejską pojechali zwiedzać Biomuzem, które znajduje się kilka minut jazdy od centrum miasta. W Panamie istnieje niezwykła bioróżnorodność. Żyje tam więcej gatunków ptaków niż w całych Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Agnieszka i Michał podziwiali także wyspę Taboga z piękną plażą. Niestety – ten rajski zakątek ma pewną ponurą wadę. Fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
- Zobacz film Na początek zagadka: ile meczetów znajduje się w Stambule? Odpowiedź w programie. Laura mieszka w Turcji od 2,5 roku. Pracuje w spedycji polsko-tureckiej. Razem z prowadzącym program Tomkiem Florkiewiczem poszli do tureckiej restauracji. Zjedli mieszankę kebabów. Laura wyjaśniła zdumionemu Tomkowi, że kebab to raczej sposób przygotowania mięsa, a nie tylko mięso zawinięte w bułkę, jakie znamy z polskich realiów. Można go podać w wielu formach i na przeróżne sposoby. . Fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
- Zobacz film Na początek zagadka: jakie umiejętności musiały posiadać żony sułtanów? Odpowiedź w programie. Laura mieszka w Turcji od 2,5 roku. Pracuje w spedycji polsko-tureckiej. Opowiedziała widzom o historii wielkiej miłości Hürrem, z początku branki w haremie, a potem żony Sulejmana Wspaniałego. Pochodziła ona z terenu dawnych ziem Królestwa Polskiego. Laura razem z prowadzącym program Tomkiem Florkiewiczem zwiedzili słynny Pałac Topkapı. Pałac w centrum Stambułu był rezydencją sułtanów przez stulecia. Fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
- Zobacz film Na początek zagadka: ile kosztuje bilet na statek z Europy do Azji? Odpowiedź w programie. Sebastian mieszka w Turcji od 7 lat. Przyjechał do Stambułu dla swojej dziewczyny, Turczynki. Jest serwisantem instalacji przeciwpożarowych na statkach. Razem z prowadzącym program Tomkiem Florkiewiczem popłynęli statkiem z Europy do… Azji. Potem zjedli posiłek w typowej tureckiej restauracji. Najbardziej smakował im deser. Była to turecka wersja ciasta trileçe. Tomkowi także przypadło danie podobne do polskich gołąbków Fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
- Zobacz film Na początek zagadka: jak w Stambule ludzie radzą sobie z upałami? Odpowiedź w programie. Sebastian mieszka w Turcji od 7 lat. Przyjechał do Stambułu dla swojej dziewczyny, Turczynki. Jest serwisantem instalacji przeciwpożarowych na statkach. Razem z prowadzącym program Tomkiem Florkiewiczem odwiedzili Bazar Egipski, gdzie m.in. można kupić dość tanio egzotyczne przyprawy. Jest w czym wybierać! Handel kwitnie bez przerwy na tym bazarze z wyjątkiem pory modlitw. Wtedy ludzie rozkładają dywaniki i modlą się. Jest tam nawet, wśród stoisk i kramów, specjalny balkon dla imama. Fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
- Zobacz film Olek od trzech lat mieszka w Turcji. Pracuje tam jako account manager. Dobrze zna Stambuł i najlepsze przysmaki w tm mieście. Razem z prowadzącym program Tomkiem Florkiewiczem zjedli flaczki w bułce, czyli kokorec. Takie specjały mięsne można zjeść tylko w Stambule, bo to nie jest zgodne z przepisami UE. Fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
- Zobacz film Na początek zagadka: dlaczego w Turcji nie ma kontrolerów biletów? Odpowiedź w programie. Olek od trzech lat mieszka w Turcji. Pracuje tam jako account manager. Razem z prowadzącym program Tomkiem Florkiewiczem odwiedzili największy bazar w Stambule – Kryty Bazar.
- Zobacz film Na początek ciekawostka: masz droższy samochód, masz większe prawa na ulicy! Szczegóły w programie Kasia, nauczycielka muzyki, jest w Stambule od 7 lat. Mieszka tam ze swoim mężem i synkiem. Uczy dzieci gry na skrzypcach i fortepianie. Razem z prowadzącym program Tomkiem Florkiewiczem odwiedzili polską miejscowość Polonezköy. Dawniej ta wieś nazywała się Adampol i została założona przez Adama Czartoryskiego w 1842 roku. Jedyny kraj, który nie uznał rozbiorów Polski, to była właśnie Turcja! Fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
- Zobacz film Na początek zagadka: z czym podają kebaba w modnej dzielnicy Stambułu? Odpowiedź w programie. Piotrek mieszka w Turcji dopiero od kilku miesięcy. Pracuje w Stambule jako product manager. Razem z prowadzącym program Tomkiem Florkiewiczem odwiedzili słynny meczet Hagia Sophia. Był on w przeszłości świątynią chrześcijańską. Teraz jest to muzeum, do którego przybywają tłumy turystów. Meczet zbudowano w VI wieku, a cała budowa zajęła tylko 6 lat. Jest imponujący, warto to zobaczyć! Piotrek i Tomek podziwiali także Błękitny Meczet. Wieczorem poszli coś zjeść do dzielnicy Karakoy. Był to kebab, ale nie taki zwykły… . Fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
- Zobacz film Na początek zagadka: dlaczego na fladze tureckiej jest czerwień, gwiazda i księżyc? Wiąże się z tym wzruszająca legenda. Odpowiedź w programie. Zuzanna mieszka w Stambule od 5 lat. Pracuje jako specjalistka ds. sprzedaży. Jest od niedawna szczęśliwą mężatką. Razem z prowadzącym program Tomkiem Florkiewiczem odwiedzili meczet Dolmabahce. Zuzuanna opowiedziała o zwyczajach, jakich przestrzegają muzułmanie podczas modlitwy. Musieli zadbać o odpowiedni strój, który jest dokładnie ustalony dla kobiet i dla mężczyzn. Nad Stambułem słychać śpiew z minaretów – „śpiewających wież”. To nadaje niesamowity klimat miastu… . Fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
- Zobacz film Na początek zagadka: jaki kształt mają szklanki do herbaty w Turcji i dlaczego to świetne rozwiązanie? Odpowiedź w programie. Zuzanna mieszka w Stambule od 5 lat. Pracuje jako specjalistka ds. sprzedaży. Jest od niedawna szczęśliwą mężatką. Razem z prowadzącym program Tomkiem Florkiewiczem zjedli typowe tureckie śniadanie. Zaskakujące, ale Turcy wcale nie piją rano kawy, tylko wielką ilość herbaty. Śniadanie to najważniejszy posiłek, ludzie umawiają się rano nawet w sprawach biznesowych. Zupełnie inaczej niż u nas, gdzie spotkania obywają się przy lanczu czy obiedzie. W Stambule piesi nie przejmują się przepisami ruchu drogowego. Przechodzą w miejscach niedozwolonych, biegnąc między samochodami, aby na przykład zdążyć do… metrobusu. . Fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
- Zobacz film Na początek zagadka: dlaczego Gruzini nie kłamią? Odpowiedź w programie. Martyna przyjechała do Gruzji 5 lat temu na wymianę studencką. Została w Tbilisi i prowadzi tam firmę wypożyczającą samochody z napędem 4x4. Zaprowadziła prowadzącego program Tomka Florkiewicza do największego budynku sakralnego w Gruzji – Soboru Trójcy Świętej. Wyjaśniła, dlaczego kobiety w Gruzji zakrywają głowy w kościele.Gruzja to kraj doświadczony przez wojny. 35% obszaru jest pod okupacją Rosji. Martyna i Tomek zwiedzili imponującą budowlę – Pomnik Historii Gruzji. Na koniec wieczorny spacer aż do Mostu Pokoju. Mieszkańcy nazywają go… „podpaską”. . Fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
- Zobacz film Na początek zagadka: Ile litrów wina można zrobić z trzech ton winogron? Odpowiedź w programie. Kuba mieszka w Gruzji od 10 lat. Razem z żoną prowadzą winnicę w Kachetii. W tym regionie produkuje się 80% gruzińskiego wina. Pokazał prowadzącemu program Tomkowi Florkiewiczowi najsłynniejszą katedrę w Gruzji. Katedra Alawerdi to miejsce związane z chrztem Gruzji. W IV wieku to państwo przyjęło chrześcijaństwo. Żeby wejść do klasztoru i zwiedzać, trzeba włożyć specjalne spodnie. Kuba oprowadził gościa także po marani. Jest to tradycyjna piwnica, służąca do wyrobu wina. . Fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
- Zobacz film Na początek zagadka: skąd pochodzi nazwa kraju – Gruzja? Odpowiedź w programie. Paulina mieszka w Tbilisi, stolicy Gruzji, od 4 lat. Prowadzi tam hostel. Przyjechała do tego kraju kilka lat temu na wakacje. Niestety ktoś ukradł jej bagaż i dokumenty. Ale wszystko skończyło się dobrze. Poznała dzięki temu Gruzina, który pomógł jej bezinteresownie w tej sytuacji i… zakochali się w sobie. Paulina pokazała prowadzącemu program Tomkowi Florkiewiczowi miasto, które tak polubiła. Tbilisi to miejsce, które łączy różne kultury. Ludzie są tam bardzo tolerancyjni. Gruzini to artystyczne dusze. Wszyscy lubią śpiewać i tańczyć, kochają poezję i są bardzo utalentowani. Fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
- Zobacz film Historia Misia Wojtka znana jest w Polsce. Ciekawostką jest to, że po II Wojnie Światowej trafił on do szkockiego zoo. W Edynburgu, na pamiątkę tych wydarzeń, stoi jego pomnik. Zobacz fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
- Zobacz film W stolicy Szkocji są też miejsca dla fanów mocniejszych wrażeń. Wśród nich mroczne cmentarze i lokal w którym znajduje się... Frankenstein! Zobacz fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
- Zobacz film Jeśli whisky to na pewno szkocka. Na całym świecie ten kraj słynie z tego trunku. Zazwyczaj tutaj kosztuje się go na tak zwane "dramy". Zobacz fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
- Zobacz film Edynburg otoczony jest wzniesieniami. Jednym z tych najbardziej znanych jest Góra Artura, z której możemy obejrzeć niesamowitą panoramę na stolicę Szkocji. Zobacz fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
- Zobacz film Na początek zagadka: dlaczego w Gruzji tak wiele samochodów nie ma zderzaków? Zobaczcie sami.Marcin pracuje w branży turystycznej w Tbilisi. Razem z prowadzącym program Tomkiem Florkiewiczem wsiedli do taksówki. Jest to tani i bardzo popularny sposób przemieszczania się w stolicy Gruzji. Cenę negocjuje się, zanim się wsiądzie. Kwota często zależy od humoru kierowcy. Aby zostać taksówkarzem, wystarczy iść na bazar i kupić tabliczkę z napisem TAXI. Fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
- Zobacz film Szkocja to też kulinarne specjały. W przerwie między zwiedzaniem kolejnych miejsc możemy skosztować lokalnej kuchni. Wiele z tych potraw może być jednak dla nas nie lada wyzwaniem.Zobacz fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
- Zobacz film Na początek ciekawostka – w Tbilisi znajduje się także pomnik - popiersie Lecha Kaczyńskiego. Dlaczego właśnie tam? Zobaczcie sami. Marcin pracuje w branży turystycznej w Tbilisi, stolicy Gruzji. Pokazał prowadzącemu program Tomkowi Florkiewiczowi Pomnik Matki Gruzji. Postać w jednej ręce trzyma wino dla przyjaciół, a w drugiej miecz dla wrogów. Marcin i Tomek zwiedzili także twierdzę z IV wieku. Budowla obronna Narikala góruje nad starym miastem. Nocą, gdy jest oświetlona, wygląda niesamowicie. Atrakcja turystyczna jest zjazd kolejką linową z twierdzy do miasta, tuż nad zabytkowymi budynkami. Fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
- Zobacz film Na początek ciekawostka – jaki film w Gruzji nosi tytuł: „Trzech Polaków, Gruzin i pies”? Lidia prowadzi biuro wycieczkowe i jest malarką z zamiłowania. Mieszka w Gruzji od 10 lat. W Tbilisi pokazała Tomkowi Florkiewiczowi piekarnię, gdzie wypieka się pyszny i ogromny gruziński chleb. Na największym bazarze w mieście za około 160 zł można kupić całego upieczonego prosiaka. Na straganach wiszą i leżą tradycyjne słodycze – czurczchele. Wyglądają jak świeczki, ale z czego się je wyrabia? Fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
- Zobacz film Blisko Edynburga znajduje się miejscowość Queensferry. Właśnie w niej znajdują się jedne z nowoczesnych i majestatycznych wizytówek Szkocji. Oczywiście jeśli chodzi o architekturę, bo są nim dwa mosty.Fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
- Zobacz film Edynburg to mnóstwo niezwykłych miejsc. Wiele z nich kryje w sobie legendy, jak choćby studnia czarownic. Z jeszcze innymi wiąże się ciekawa historia. Dlaczego w jednym pubie można było pić piwo o godzinę dłużej? Zobacz fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
- Zobacz film J.K. Rowling i Sean Connery to znane osobistości na świecie. Historia ich życia również się wiąże z Edynburgiem. Jakie jeszcze ciekawe miejsca można zwiedzić w stolicy Szkocji? Zobacz fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
- Zobacz film Krzysztof ukończył studia w Szczecinie, ale trzynaście lat temu zdecydował się na przeprowadzkę do Islandii. Widzów Polsat Play oprowadzi po Złotym Kręgu, o którym sam mówi, że być na Islandii i nie zobaczyć tego miejsca to "jak być w Warszawie i nie widzieć Pałacu Kultury i Nauki". Fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
- Zobacz film Hallgrimskirkja jest symbolem stolicy miasta. Do katedry można bardzo łatwo trafić, gdyż katedrę widać z każdego miejsca Reykjaviku. Opowiedzą o niej i jej okolicy Diana i Damian, którzy pochodzą z Krakowa, ale mieszkają w Islandii. Fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
- Zobacz film Diana i Damian pochodzą z Krakowa, ale wspólnie przeprowadzili się na Islandię. Widzom Polsat Play pokazują zieloną stronę stołecznego Reykjaviku. Fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
- Zobacz film Dotarcie do centrum Reykjaviku, by zaznać życia nocnego w islandzkiej stolicy nie należy do najtańszych. Jak przekonuje jednak Polka mieszkająca tam na codzień, jest to cena, którą warto ponieść. Fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
- Zobacz film Obserwatorium Perlan to miejsce skąd można zobaczyć cały Reykjavik oraz okolice. Wiele osób zaczyna z tego miejsca swoje zwiedzanie stolicy Islandii. Po wyczerpującym dniu warto też wybrać się na... gorącą kąpiel!Fragment programu "Polacy za granicą", emitowanego na antenie Polsat Play.
- Zobacz film Ponoć wikingowie odkrywali jako pierwsi obecne tereny tego kraju. Mowa tu o Islandii. Poznajcie państwo, gdzie szacuje się, że owiec jest dwa razy więcej niż ludzi.Fragment programu "Polacy za granicą", emitowanego na antenie Polsat Play.
„Polacy za granicą”: Po której stronie samochody w Tbilisi mają kierownicę? Zaskakujące
Na początek zagadka: dlaczego w Gruzji tak wiele samochodów nie ma zderzaków? Zobaczcie sami.
Marcin pracuje w branży turystycznej w Tbilisi. Razem z prowadzącym program Tomkiem Florkiewiczem wsiedli do taksówki. Jest to tani i bardzo popularny sposób przemieszczania się w stolicy Gruzji. Cenę negocjuje się, zanim się wsiądzie. Kwota często zależy od humoru kierowcy. Aby zostać taksówkarzem, wystarczy iść na bazar i kupić tabliczkę z napisem TAXI.
Fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
Marcin pracuje w branży turystycznej w Tbilisi. Razem z prowadzącym program Tomkiem Florkiewiczem wsiedli do taksówki. Jest to tani i bardzo popularny sposób przemieszczania się w stolicy Gruzji. Cenę negocjuje się, zanim się wsiądzie. Kwota często zależy od humoru kierowcy. Aby zostać taksówkarzem, wystarczy iść na bazar i kupić tabliczkę z napisem TAXI.
Fragment programu "Polacy za granicą" emitowanego na antenie Polsat Play.
Dodano:
Środa, 3 lutego 2021 (18:24)
Źródło:
Polsat Play-
Polsat Play