"Czysta Polska w Polsat News"
- Zobacz film Kiedyś była w każdym gospodarstwie i zniknęła. Teraz wraca do łask. Mowa o wiklinie, naturalnym materiale, w którym przechowywana żywność będzie dłużej świeża. Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Rybnik nie marnuje żywności. Starają się urzędnicy, organizacje pozarządowe, placówki oświatowe, sklepy. Efekt jest taki, że coraz mniej wyrzuca się jedzenia w szkolnych stołówkach. Anna Wietrzyk.
- Zobacz film Mimo rozwoju medycyny i techniki nie da się jej wyprodukować, a to ona często ratuje życie. Krew, bo o niej mowa, to bezcenny lek. Także dla zwierząt. Dlatego psy czy koty też potrzebują dawców i same mogą nimi zostać. Jak? Sprawdzała Agata Gwizdała.
- Zobacz film W tej chwili mamy już tylko 27 proc. żyjącej planety - alarmuje WWF w swoim raporcie Living Planet Report 2024. Organizacja przestrzega, że kluczowe dla naszej przyszłości będzie najbliższe pięć lat. Marcin Szumowski.
- Zobacz film Gdy małe jeże uczą się samodzielności, a dorosłe szukają pożywienia i schronienia, wracają apele by wesprzeć te pożyteczne i chronione zwierzęta. O tym jak pomóc jeżom przeżyć ten trudny dla nich czas - Piotr Kotwicki.
- Zobacz film Nizina Szczecińska wchłonęła kulminację fali powodziowej. Spiętrzona woda z Odry rozlała się po licznych kanałach Międzyodrza i niemieckich polderach. Jak wyglądał finał tegorocznej powodzi opowie Wojciech Gaweł.
- Zobacz film Co dalej z tysiącami ton popowodziowych śmieci? Gdzie trafiają te toksyczne odpady, które są jak tykająca ekologiczna bomba i czy w ogóle coś można poddać recyclingowi - sprawą zajęła się Adrianna Borowicz.
- Zobacz film A teraz powiemy o szpakach, które zachowują się wbrew logice. Mamy jesień, a one śpiewają głośno przy budkach lęgowych. O co chodzi? Sprawdził Marcin Szumowski.
- Zobacz film Jest prawdziwą bombą białkową, reguluje poziom cukru oraz usuwa z organizmu wolne rodniki. Niewykluczone, że również ogranicza chorobę Parkinsona i Alzheimera. To nie cudowny lek stworzony w laboratorium. To pospolity.... koźlarz babka zwany też brzeziakiem. O tym dlaczego warto zbierać koźlarze opowie Marcin Szumowski.
- Zobacz film Bobry w ostatnich tygodniach stały się obiektem ogólnonarodowej debaty. O plusach i minusach bobrzej działalności opowie Marcin Szumowski.
- Zobacz film Kormorany na jeziorze Wigry albo żurawie nad Biebrzą - październik to wciąż dobry czas na obserwację ptaków. Z każdym kolejnym dniem nad jeziorami i w pobliżu mokradeł będzie coraz więcej gatunków wędrownych, które powoli szykują się do odlotu na południe Europy. Przemysław Sławiński.
- Zobacz film "Cheetos Yellows", "Kraken Red’ czy "Carolina Reaper"- to nazwy gatunków najostrzejszych papryk świata. Podziwiać je można na krzaczkach w Palmiarni Łódzkiej. Lepiej ich jednak nie dotykać i nie jeść, bo w skrajnych przypadkach może skończyć się nawet w szpitalu. Więcej opowie Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Rośliny się stresują i potrafią o tym mówić. Wydają dźwięki w sytuacjach zagrożenia, np. niedoboru wody. Brzmi jak science-fiction, ale to wyniki poważnych badań naukowych dwóch polskich uczelni. W temat wsłuchiwał się Maciek Stopczyk
- Zobacz film Najlepsze wskaźniki czystości wody w rzece? Oczywiście ryby, ale też makro-bezkręgowce widoczne gołym okiem. Uczennice z lubelskiego Zespołu Szkół Chemicznych postanowiły sprawdzić, jak wiedza zdobyta na lekcjach biologii przekłada się na rzeczywistość. Wcieliły się w role naukowców i przyjrzały bliżej temu, co mieszka w rzece Bystrzyca. O bardzo zaskakujących wnioskach ich prac opowie Adrianna Borowicz.
- Zobacz film W tym roku zaczęło się wcześniej niż zwykle, a wszystko przez pogodę i przyspieszony okres wegetacyjny. Mimo to w wielu lasach wciąż jeszcze można usłyszeć ryk jeleni czy buczenie łosi. Właśnie trwa okres godowy tych zwierząt. Przemysław Sławiński.
- Zobacz film Na terenach dotkniętych przez powódź trwa wyścig z czasem, bo zalane budynki trzeba osuszyć przez zimą. Niestety często wilgoci nie widać gołym okiem i samo użycie specjalistycznego osuszacza może nie wystarczyć. Niektóre szkody mogą ujawnić się po bardzo długim czasie - dlaczego? Wyjaśni Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Ciepła herbata z miodem i cytryną wyparła schłodzoną lemoniadę. Nadeszła jesień, a wraz z nią naturalne sposoby na wzmacnianie odporności. To również dobra okazja, by pochylić się nad jakością miodu, bo z tą bywa różnie. Na polskim rynku jest wiele podróbek tego dzieła wytwarzanego przez pszczoły. Anna Gonia-Kuc.
- Zobacz film Człowiek wilkowi wilkiem. Kraje członkowskie Unii Europejskiej, w tym także Polska, zagłosowały za złagodzeniem ochrony tych drapieżników. Status "ściśle chroniony" zmieni się tylko na "chroniony". Co to właściwie oznacza i jak wpłynie na populację wilków sprawdzał Marcin Szumowski.
- Zobacz film Małżeńskie kłótnie, walki z drapieżnikami i obrona gniazda - te wszystkie sekrety z żurawiej alkowy stały się publiczne. Po raz pierwszy w obserwacji i liczeniu tych pięknych ptaków w Poleskim Parku Narodowym pomagał dron z kamerą termowizyjną. Po co zbiera się takie dane i czego jeszcze dowiedzieliśmy się o życiu żurawi - sprawdzała Adrianna Borowicz
- Zobacz film Połowa warszawskich ogródków działkowych może być zagrożona - alarmują działkowcy. Chodzi o zmiany w planach zagospodarowania przestrzennego i bardzo atrakcyjne tereny, na które z pewnością znaleźliby się chętni. Do sprawy odniosły się władze Warszawy oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Czy działkowcy mają się czego obawiać? O tym Marcin Szumowski.
- Zobacz film Jesień to doskonały czas aby pomyśleć o... sowach. Klub Młodego Przyrodnika w Białymstoku zorganizował warsztaty tworzenia budek lęgowych dla puszczyka i płomykówki. Manualna lekcja przyroda przyciągnęła wielu młodych ludzi wraz z rodzicami. O tym dlaczego budki dla sów wywiesza się jesienią opowie Marcin Szumowski.
- Zobacz film Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego ma własną odmianę rośliny ozdobnej. Nosi nazwę "Kameleon" i właśnie została oficjalnie zarejestrowana przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych. O tym jak powstają nowe odmiany roślin ozdobnych i ogrodowych opowie Marcin Szumowski.
- Zobacz film Polscy naukowcy potwierdzają - liczba wilków w polskich lasach znacząco wzrosła w ostatnich latach. Zaskakująco zmienia się także sposób ich zachowań. Wszystkie te dane są zdobywane nie tylko w tradycyjny sposobów, ale dzięki na przykład opaskom telemetrycznym zakładanym wilkom na pomorzu. O badaniach Uniwersytetu Gdańskiego opowie Anna Gonia-Kuc.
- Zobacz film A teraz niebywała walka leśnych mocarzy. Rafałowi Łapińskiemu fotografowi przyrody spod Suwałk udało się podejść walczące jelenie dosłownie na kilka metrów. O niewiarygodnych emocjach i fantastycznych zdjęciach w materiale Marcina Szumowskiego.
- Zobacz film Między suszą a powodzią. W ciągu kilku dni docierały do nas pogodowe alerty tak o niskich stanach wód jak i zagrożeniu powodziowym. To właśnie teraz zdajemy egzamin z tego jak retencjonujemy wodę. Najskuteczniejsze sposoby okazują się jednak często niepozorne. Leśnicy przekonują, że kończy się czas wielkich zbiorników bo przyszłością, nie tylko w lasach, będzie mała retencja. Piotr Kotwicki.
- Zobacz film Tragiczna seria wypadków z łosiami. Na obwodnicy Kraśnika 38-letni motocyklista zginął w zderzeniu z łosiem. W Bardonkach pod Ciechanowem siedem osób trafiło do szpitala po tym jak kierowca volvo uderzył w toyotę, która kilka minut wcześniej potrąciła łosia. O tym dlaczego łosie jesienią bywają szczególnie niebezpieczne i co zrobić aby uniknąć spotkania ze zwierzętami na drodze sprawdzał Marcin Szumowski.
- Zobacz film W czasie powodzi na terenach zalanych najlepiej pić wodę butelkowaną - to był jeden z najczęściej przypominanych powodzianom komunikatów. Większość miejscowości ma swoje sieci wodociągowe, co ułatwia monitorowanie i ostrzeganie przed skażeniem. Jednak są takie miejsca gdzie wodę czerpie się tylko z własnych studni. O wyzwaniach związanych z dostępem do wody pitnej w czasie i po samej powodzi - Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Powódź wyrządziła ogromne starty także na polach i w gospodarstwach. Według ostatnich statystyk pod wodą znalazło się 120 tysięcy hektarów gruntów rolnych. Do tego zniszczone budynki gospodarcze i maszyny. Zboża i pasze z zalanych silosów oraz magazynów trzeba będzie zutylizować. Z jakimi jeszcze wyzwaniami będzie musiało zmierzyć się rolnictwo na zalanych terenach- sprawdzała Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Ostatnie wydarzenia pokazały jak wielkim wyzwaniem jest odpowiednie przygotowanie się do ekstremalnych zjawisk pogodowych i posiadanie sprawnego systemu ostrzegania przed powodziami. To kolejne wyzwania, które stawia przed wieloma krajami szybko zmieniający się klimat. Jakie systemy anytypowodziowe mają inne kraje i czego możemy się od nich nauczyć – sprawdzała Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Wiele osób zbagatelizowało apele służb. Gdy przyszła wysoka woda miały często kilka lub kilkanaście minut na zebranie najważniejszych rzeczy i ucieczkę. Czy na taką błyskawiczną ewakuację można się jakoś przygotować? Łukasz Dubaniewicz.
- Zobacz film Woda powodziowa to zbiór wszystkich możliwych nieczystości. To wymyte z magazynów firm chemikalia i żrące substancje, ale także wybita kanalizacja, zalane cmentarze. Słońce oraz wysoka temperatura czyni z tego tygla zanieczyszczeń prawdziwą bombę biologiczną. O tym czego się wystrzegać i jak postępować na terenach popowodziowych sprawdzał Marcin Szumowski.
- Zobacz film W powodzi ucierpiały również zwierzęta. I te dzikie i te domowe. Tym w lesie wielka woda zabrała tereny do życia, zalała nory, rozbiła stada i zniszczyła legowiska. Tym w mieście odebrała przytulne schroniska i domy tymczasowe. O niezwykłym odruchu ludzkich serc, bezinteresownej pomocy oraz ratowaniu poszkodowanych czworonogów Marcin Szumowski.
- Zobacz film Niż genueński ta nazwa odmieniana była w ostatnim czasie przez wszystkie przypadki, bo w znacznej mierze to zjawisko w znacznej mierze odpowiada za ulewne deszcze i powodzie, które nawiedziły Europę Środkowo-Wschodnią. Niż genueński może pojawić się o każdej porze roku, co się zatem stało że teraz doprowadził do katastrofy - sprawdzała Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Wpraszają się bez pytania o zgodę. Zajmują garaże, altanki, domki działkowe czy nawet balkony w mieście. Przerażają wydawanym dźwiękiem i bolesnym użądleniem. Nikt nie chce mieć ich za sąsiadów i wzywa fachowców, którzy wytaczają potężne działa. O tym czy rzeczywiście powinniśmy się bać szerszeni sprawdzał Marcin Szumowski.
- Zobacz film Zazwyczaj w letnim i wakacyjnym okresie mówimy o smutnych statystykach dotyczących porzucanych zwierząt, które trafiają do schroniska. Tym bardziej cieszą informacje z Łodzi, gdzie właśnie padł rekord adopcji psów i kotów. O szczegółach Agata Gwizdała.
- Zobacz film Gatunek inwazyjny namierzany z kosmosu. Naukowcy z Krakowa opracowali metodę skanowania satelitarnego nawłoci kanadyjskiej. Widać ją na łąkach, polach, w lasach, a nawet w mieście. Dlaczego ten gatunek stanowi poważny problem dla naszych rodzimych gatunków i czy można się go pozbyć - sprawdzał Marcin Szumowski.
- Zobacz film Na starym wojskowym rowerze przejechał po bałkańskich drogach aż dwa tysiące kilometrów !. Tam gdzie się zatrzymał dawał koncert na... sygnałówce. I jak podkreśla - w trudnych sytuacjach trąbka zawsze otwierała drzwi i ludzkie serca. Waldemar Szmurło jest leśniczym i wielkim pasjonatem rowerowej turystyki. O tym jak sygnałówka i dwa koła pomagają zwiedzać świat przekonał się Marcin Szumowski.
- Zobacz film Ma niepowtarzalny smak i uchodzi za jeden z najbardziej ekskluzywnych składników kuchni. Trufla, zwana czarnym diamentem lasu, rośnie również w Polsce. Jak ją znaleźć i jak przyrządzić, by wydobyć pełnie smaku i aromatu - o tym Marcin Szumowski.
- Zobacz film Prawie 1200 dzikich zwierząt każdego roku trafia do Leśnego Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Kole na terenie Nadleśnictwa Piotrków. Ptaki i ssaki po różnego rodzaju wypadkach otrzymują tam fachową pomoc i w znakomitej większości wracają do naturalnego środowiska. Jak wygląda praca w takim ośrodku sprawdził Adam Malik.
- Zobacz film W całym kraju wciąż jest ich kilkadziesiąt, każda z bogatą historią. Chodzi o przeprawy przez rzeki. Wojciech Gaweł pokaże państwu jak działają te na Odrze.
- Zobacz film Podlaskie gminy pracują nad uchwałami krajobrazowymi. Te przepisy mają zakazać wieszania pstrokatych reklam i nadać elewacjom budynków więcej prostoty i spójności. Przemysław Sławiński.
- Zobacz film Rozbójnik w ciele pluszaka – tak o szopie praczu mówi wielu myśliwych i naukowców. Rosnąca wciąż populacja szopów może zagrażać polskim ekosystemom, przenosić choroby, powodować straty w rolnictwie.
- Zobacz film Dzięki niemu widzimy ziemię z lotu ptaka i to dosłownie. To pierwszy w Polsce, a może i na świecie, bocian fotograf. Dziennie potrafi pokonać nawet 500 kilometrów. Właśnie kieruje się do Afryki, a ze swojej wyprawy przysyła nam kolorowe zdjęcia. Marcin Szumowski.
- Zobacz film Dlaczego Polska nie wykorzystuje w pełni potencjału biogazowni? To pytanie wraca jak bumerang. Przepisy ułatwiające powstawanie biogazowni rolniczych weszły w życie rok temu i miały zachęcić do inwestowania w to bardzo ekologiczne i tanie źródło energii odnawialnej. Dlaczego nawet kryzys nie zmienił nastawienia Polaków do biogazu sprawdzała Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Urlopowicze często mają problem z zachowaniem czystości. Niestety nawet bardzo gruntowne sprzątanie nie pomaga w rozwiązaniu całego problemu, ponieważ wiele plastikowych śmieci zagrzebuje się w piachu i trudno je wypatrzeć. Z takim wyzwaniem ma sobie poradzić robot przeznaczony do sprzątania plaży. Jak działa sprawdzał Michał Tokarczyk.
- Zobacz film Nie zawsze rezerwaty i tereny chronione muszą należeć do państwa. W ostatnich latach coraz częściej fundacje, organizacje przyrodnicze, a także koła łowieckie skupują ziemię na której chronią konkretne gatunki. Prywatne tereny ochronne stają się coraz popularniejszą formą troski o naturę.
- Zobacz film Spacerując po górskich szlakach spotkać można wiele interesujących ssaków. Listę otwiera lis pospolity, potem mamy jelenie, rysie, muflony, wilki i uwaga…… łosia. Łoś na południu Polski? Tak. O tej przyrodniczej niespodziance oraz o nowym, zmiennym obliczu przyrody – Katarzyna Janke.
- Zobacz film W maleńkiej wsi na Lubelszczyźnie żyją niezwykłe konie. Potomkowie leśnych tarpanów także dziś prawie obywają się bez opieki ludzi.
- Zobacz film Co trafia do kubłów na bioodpady i jak się pozbyć przypadkowych śmieci, by z resztek organicznych powstał pełnowartościowy kompost, zwany czarnym złotem ogrodników? Przez pięć lat badali to w Łużyckim Centrum Recyklingu naukowcy z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Dzięki zebranym danym ruszy nowatorska instalacja, która pomoże mechanicznie oczyścić bioodpady m.in. z plastiku. Co jeszcze trafia do brązowych kubłow, a nie powinno, wyjaśni Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Podglądanie przyrody za pomoca fotopułapek stało się bardzo modne. Internet pełen jest filmów z uchwyconymi w lesie jeleniami, wilkami, niedźwiedziami czy rysiami. Coraz więcej osób decyduje się na zakup takich ureządzeń, by potem chwalić się nagraniami w sieci. O tym czy można fotopułapki swobodnie montować w lesie, czy potrzebne jest pozwolenie od nadleśniczego i kiedy można popaść w konflikt z prawem opowie Marcin Szumowski.
- Zobacz film Skorupki od jajek można wyrzucać na kompost, ale można dać im też drugie życie i dodać do ekologicznej przędzy do drukarki 3D. Takie rozwiązanie naukowcom z Politechniki Lubelskiej podsunęli uczniowie z miejscowego Zespołu Szkół Elektronicznych. Nastolatki też mogą i chcą zrobić coś dla klimatu planety. O nieodkrytym potencjale młodych umysłów - Adrianna Borowicz.
- Zobacz film To miejsce unikatowe na skalę Polski. Jego urok przyciąga turystów z całego świata. Kolorowa, malowana wieś nieopodal Tarnowa to sielski klimat i sztuka ludowa, która przetrwała ponad sto lat. Nadal nie brakuje chętnych by ją kultywować. Klaudia Syrek.
- Zobacz film Kilkadziesiąt nowych odsysarek do nieczystości ma zostać zamontowanych przy mazurskich jeziorach. Dzięki temu użytkownicy jachtów łatwiej znajdą miejsce, w którym mogą w pełni ekologicznie opróżnić toaletę, a tym samym mazurskie jeziora odetchną. Nielegalne zrzucanie nieczystości z jachtów do jezior to problem, z którym Mazury borykają się od lat. Przemysław Sławiński.
- Zobacz film Małe roślinki, a bardzo duże możliwości. Naukowcy z Poznania pracują nad stworzeniem gatunków roślin bardziej odpornych na susze oraz różne choroby i pasożyty. Brzmi futurystycznie, ale te rozwiązania wymyśliła sama natura. Bardzo duży potencjał mają na przykład len czy konopie. Dlaczego – sprawdzała Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Pomimo tysięcy kilometrów dzielących Siewierz w województwie śląskim i Alaskę w Stanach Zjednoczonych jest pewna rzecz, a konkretnie zwierzęta łączące te dwa miejsca. Chodzi o łosie i, co ciekawe, zwierzęta te mają się u nas na tyle dobrze, że jest ich więcej niż w amerykańskim stanie. Michał Mitoraj.
- Zobacz film Kwitnąca rywalizacja w Katowicach. Miasto organizuje konkurs na najpiękniejszy balkon. Na zwycięzców czekają nagrody pieniężne. Nie ważny jest metraż, czy miejsce - liczy się pomysł! Zyskać mają wszyscy. Z jakiego powodu? O tym Bartek Mokrzycki.
- Zobacz film Zamontowane są na murach urzędów, szpitali, zabytkowych pałaców oraz zwykłych domów. Moduły z metalowymi kolcami opanowały praktycznie każde polskie miasto. Z zasady mają zniechęcać ptaki do siadania na parapetach, wnękach i gzymsach. Przyrodnicy mówią jednak kolcom "dość" i pokazują zdjęcia ptaków zabijanych przez metalowe druty. O tym, czy uda się prawnie zakazać kolców i co ornitolodzy proponują w zamian opowie Marcin Szumowski.
- Zobacz film Od drugiego sierpnia pistia rozetkowa, czyli popularna sałata wodna została uznana za obcy gatunek inwazyjny. Nie można jej posiadać, hodować, ani sprzedawać. Za nieprzestrzeganie tych przepisów grozi nawet milion złotych kary. Co zatem maja zrobić ci, którzy pistię posiadają? A jak traktować inne gatunki inwazyjne na przykład ptaki, gady i ssaki? Na te pytania odpowiedzi szukał Marcin Szumowski.
- Zobacz film Czy specjalne hydrożele opracowane przez studentów Politechniki Łódzkiej pomogą oczyścić rzeki, jeziora i morza z metali ciężkich? Pierwsze wyniki badań są bardzo obiecujące i potwierdzają, że hydrożele niczym sieci wyłapują zanieczyszczenia. Teraz studenci mają jeszcze jedno wyzwanie, opracowanie ich produkcji na skalę przemysłową. Plan jest taki, że będą mogły z nich korzystać między innymi kopalnie. W jaki sposób -wyjaśni Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Szlaczkoń szafraniec, to jeden z najrzadszych europejskich motyli. Występuje tylko w trzech krajach unii w tym w Polsce. Ochrona jego siedlisk polega tworzeniu zrębów czyli... wycinaniu lasu. Tylko w ten sposób można szlaczkonia ocalić dla przyszłych pokoleń. Na poszukiwanie motyla w kolorze szafranu wybrał się Marcin Szumowski.
Powódź w Polsce. Jak przygotować się do ewakuacji?
Wiele osób zbagatelizowało apele służb. Gdy przyszła wysoka woda miały często kilka lub kilkanaście minut na zebranie najważniejszych rzeczy i ucieczkę. Czy na taką błyskawiczną ewakuację można się jakoś przygotować? Łukasz Dubaniewicz.
Dodano:
Sobota, 28 września (09:32)
Źródło:
Polsat News-
Polsat News