DW: Wideo dnia
- Zobacz film Powstają z połączenia tysięcy barw, mają niepowtarzalne wzory, tkane są ręcznie specjalnym splotem – dywany perskie, prawdziwe dzieła sztuki. Europa przed wiekami przejęła z orientu i rozwinęła własną tradycję ich wyplatania. Ale dziś w Europie działa już tylko jedna fabryka, w której się je produkuje. Znajduje się w małej, bułgarskiej wiosce.
- Zobacz film W Rosji coraz więcej artystów, którzy sprzeciwiają się wojnie Putina, trafia na czarną listę. "Komisja ds. ujawnienia antyrosyjskich aktów" w Dumie coraz częściej bierze na celownik celebrytów.
- Zobacz film Szklane kostki ogromnych rozmiarów autorstwa austriackiego artysty Thomasa Medicusa przyciągają uwagę. Z każdej strony pokazują inny obraz. Thomas opanował do perfekcji niełatwą sztukę pracy w szkle. Część jego dzieł znajduje miejsce w przestrzeni miejskiej.
- Zobacz film Holandia jest zwykle jednym z najbardziej wilgotnych krajów w Europie. Ale tego lata również walczy z długotrwałą suszą i niedoborem wody. Ponieważ jedna trzecia jej powierzchni znajduje się poniżej poziomu morza, kraj jest szczególnie narażony na zmiany klimatu.
- Zobacz film Wiele górskich wiosek w Alpach wymiera. Życie tam jest zbyt niewygodne. Ale jako miejsca noclegowe na kilka dni okazują się idealne. Do małego Corippo wprowadziło się młode małżeństwo, które chce tu stworzyć mały hotel i w ten sposób przywrócić wiosce życie.
- Zobacz film Pięćdziesiąt lat temu w wyniku zamachu palestyńskich terrorystów z ugrupowania Czarny Wrzesień na igrzyskach w Monachium śmierć poniosło jedenastu sportowców izraelskich i niemiecki policjant. Świadkowie wydarzeń do dziś nie mogą o tym zapomnieć.
- Zobacz film Ukraińskie dzieci borykają się z traumą wojenną. Ten letni obóz ma pomóc im choć na chwilę zapomnieć o tragicznych wydarzeniach.
- Zobacz film Prąd, ogrzewanie, benzyna, żywność - wszystko drożeje. Wojna w Ukrainie i inflacja sprawiają, że ceny w całej Europie szybują w górę. Reporterzy DW zapytali mieszkańców Europy, jak sobie z tym radzą.
- Zobacz film Sophie Jones urodziła się wśród Świadków Jehowy. W wieku 18 lat postanowiła opuścić tę surową organizację religijną. Dziś pomaga tym, którzy chcą iść w jej ślady.
- Zobacz film WHO twierdzi, że mniej niż połowa dzieci na świecie w ciągu pierwszej godziny od urodzenia otrzymuje mleko matki. Francja ma jeden z najniższych wskaźników karmienia piersią na świecie. Dlaczego tak się dzieje, skoro mleko matki jest najlepsze dla jej dziecka?
- Zobacz film Według obecnych sondaży 80 procent Gruzinów chce wstąpić do UE. Większość społeczeństwa obwinia własny rząd o to, że kraj po raz kolejny nie otrzymał statusu kandydata do Unii. W związku z tym w kraju pojawia się frustracja.
- Zobacz film Ukraińcy ponownie przejęli kontrolę nad elektrownią w Czarnobylu, która w początkowej fazie wojny została zajęta przez siły rosyjskie. Ale okoliczni mieszkańcy żyją w poczuciu zagrożenia rosyjskim atakiem. U wielu z nich wspomnienia katastrofy z 1986 są wciąż żywe.
- Zobacz film Woda w Renie może spaść do nienotowanego dotąd poziomu. Zwykle poziom wody wynosił około 3 metrów, natomiast obecnie to zaledwie 85 centymetrów. Susza powoduje ogromne zakłócenia w transporcie, a ich konsekwencje dla gospodarki mogą być katastrofalne.
- Zobacz film W rzece zarówno po stronie polskiej, jak i niemieckiej pływają tony śniętych ryb. W próbkach wody pobranych z rzeki wykryto wysoki poziom soli. Mieszkańcy okolic rzeki są zaniepokojeni.
- Zobacz film Redakcja Deutsche Welle zapytała berlińczyków o ich samopoczucie i ocenę działań niemieckiego rządu. Oto, co powiedzieli mieszkańcy stolicy.
- Zobacz film Szalejące pożary i wyniszczające susze są coraz częstsze na całym świecie. Wiele krajów od lat odczuwa skutki zmian klimatycznych. Teraz dotknięte tymi klęskami są także regiony, w których nie było dotąd aż tak ekstremalnych zjawisk klimatycznych, na przykład Brandenburgia w Niemczech.
- Zobacz film Wielu rolników z północy Włoch jest na skraju ruiny finansowej, ponieważ region cierpi z powodu najgorszej od 70 lat suszy. Tak zwany "złoty trójkąt ryżowy" we Włoszech odpowiada za połowę produkcji ryżu w Europie.
- Zobacz film Przed rosyjską inwazją Kijów przeżywał boom na rynku nieruchomości. Popyt na nowe mieszkania był ogromny. Tylko w 2021 roku ceny mieszkań wzrosły o 20 procent. Ale z powodu trwającej wojny sektor nieruchomości praktycznie zamarł. Ludzie zostali bez pracy, za to z kredytami i nieruchomościami, które straciły na wartości.
- Zobacz film Redukcja dostaw gazu z Rosji do Niemiec zmusza do oszczędności i przygotowywania się na wyższe koszty. Październikowe podwyżki mają podnieść rachunki za gaz o dwieście procent. Mieszkańcy zastanawiają się, z czego zrezygnować i jakie ograniczenia ich czekają.
- Zobacz film W holenderskim miasteczku Den Bosch odbywa się rejs absurdalnych figur, inspirowany twórczością malarza Hieronima Boscha. Artyści podejmują m.in. temat płonącego miasta czy dziwnych postaci z obrazów mistrza.
- Zobacz film W hiszpańskiej Kastylii fani literatury i mole książkowe mają do dyspozycji nietypową atrakcję. Wioska Urueña to miejsce z aż ośmioma księgarniami. Pomysł ma przyciągnąć turystów z całego kraju i ożywić średniowieczną wieś.
- Zobacz film W zamkowym ogrodzie Château de Vaux-Le-Vicomte pod Paryżem goście mogą wybrać się w podróż w czasie. Na pikniku jak za czasów króla Ludwika XIV spędzają dzień w historycznych strojach.
- Zobacz film Sophie Hauenherm dołączyła do akademii tańca jako dziewczynka. Gdy zdiagnozowano u niej guza, który uszkodził jej kręgosłup, nie porzuciła swojej pasji. Postanowiła spełnić swoje marzenia z dzieciństwa mimo przeciwności losu. Dziś odkrywa nowe formy tańca i jest szczęśliwa, że może się realizować w taki sposób. Sophie jest przykładem, że niepełnosprawność wcale nie musi oznaczać rezygnacji ze swoich planów.
- Zobacz film Grupa Volkswagen buduje pierwszą z sześciu fabryk ogniw akumulatorowych. Położony w Salzgitter zakład ma zatrudniać 5000 osób. Docelowo ma powstać sześć identycznych fabryk, w tym jedna w Europie Wschodniej.
- Zobacz film Takiej sytuacji na europejskich lotniskach nie było już dawno. Ogromne opóźnienia, odwołane połączenia i długie kolejki. Chaos na wielu lotniskach spowodowany jest brakiem personelu, który musiał odejść z pracy z powodu ograniczeń w podróżowaniu między krajami. Teraz gdy obostrzenia zostały zniesione, lotniska nie mają wystarczającej liczby pracowników, aby obsłużyć podróżujących. A liczba chętnych do lotów rośnie bardzo szybko z uwagi na rozpoczęty sezon urlopowy.
- Zobacz film Islandia słynie z przepięknych krajobrazów. Odosobnione plaże, strome wodospady i spektakularne góry. Fiordy Zachodnie mają to wszystko. To najlepiej strzeżona tajemnica Islandii. Półwysep, na którym dominują fiordy, został uznany za najlepszy region turystyczny 2022 roku. To zdecydowanie bardzo dobry kierunek podróży dla miłośników fotografii i spędzania czasu w plenerze.
- Zobacz film Kontenery stanowią ważną część globalnego łańcucha dostaw. Jeśli jest ich zbyt mało, to znak, że gospodarka jest w gorącym okresie. Jeśli jednak kontenery utkną w portach, wtedy ma to daleko idące konsekwencje. Doświadcza tego obecnie wiele portów na całym świecie, w tym port w Hamburgu w Niemczech. Kontenery z importu zostają w porcie 2-3 dni dłużej niż zwykle i przez to port jest sparaliżowany.
- Zobacz film Tkactwo jedwabiu ma długą tradycję w Lyonie we Francji. Do XIX wieku tym rzemiosłem zajmowało się ok. 30 tys. ludzi. Dzisiaj nadal funkcjonujące tkalnie można policzyć na palcach jednej ręki. Produkują jedwab głównie dla znanych marek zajmujących się projektowaniem odzieży. Istnieje niebezpieczeństwo, że to stare rzemiosło może zaniknąć.
- Zobacz film Trzynastoletni Arthur Soufflet maluje obrazy, aby pomóc bezdomnym. Zaczęło się kilka lat temu, gdy na wakacjach zobaczył ludzi mieszkających na ulicy. Dochód ze sprzedaży swoich obrazów przeznacza na zakup jedzenia dla biednych. Organizacyjnie pomaga mu cała rodzina.
- Zobacz film Z powodu wojny w Ukrainie i wprowadzonych na Rosję sankcji transport towarów jest utrudniony. Okazuje się, że ograniczenia nie dotknęły tzw. Nowego Jedwabnego Szlaku, który przebiega m.in. przez terytorium Rosji.
- Zobacz film W Oslo otworzyło się nowe muzeum narodowe Norwegii. Nowoczesny budynek o powierzchni 13 000 metrów kwadratowych gromadzi pod swoim dachem m.in. galerię narodową i muzeum sztuki nowoczesnej. "Jest to salon wszystkich mieszkańców Oslo" - mówi Klaus Schuwerk, architekt współodpowiedzialny za projekt muzeum. Gigantyczny budynek autorstwa niemieckich architektów zachwyca również swoim ekologicznym zrównoważeniem.
- Zobacz film Willi Schmid jest mistrzem serowarstwa. Produkcję serów pokochał już jako dziecko. Produkty, które wytwarza w swoim zakładzie sprawiły, że w branży jest nazywany „Mozartem sera”.
- Zobacz film Po wyjeździe z Ukrainy, wielu uchodźców zamieszkało tymczasowo w hotelach i ośrodkach turystycznych. Taka sytuacja ma miejsce m.in. w Bułgarii. Tamtejszy rząd ograniczył niedawno pomoc finansową dla uchodźców, przez co spora część z nich będzie musiała znaleźć nowe miejsce pobytu. Nieliczni znajdą czasowe zatrudnienie w turystyce. Zdaniem socjologów przedłużająca się wojna w Ukrainie będzie działać na niekorzyść uchodźców.
- Zobacz film W obliczu dzisiejszych perturbacji na rynkach energetycznych Niemcy zastanawiają się nad przedłużeniem funkcjonowania swoich trzech elektrowni atomowych. Przeciwnicy takiego rozwiązania wskazują, że produkcja energii w elektrowniach atomowych jest stosunkowo niewielka, całość wiązałaby się z koniecznością pozyskiwania rosyjskiego uranu, a poza tym koncerny energetyczne od dawna przygotowywały się do wyłączenia elektrowni.
- Zobacz film Przyrządzanie pizzy jest światowym dziedzictwem kulturowym Włoch - twierdzą znawcy. Dlatego pomysł, aby podawać pizzę z automatu, spotkał się z krytyką. Czy zagraża ona tradycyjnej wersji?
- Zobacz film Sankcje nałożone na Rosję już przynoszą efekty. Ceny rosną, firmy są zamykane, a bezrobocie jest coraz większe – zwłaszcza w rosyjskim lotnictwie. Korespondent DW rozmawia z rosyjskim pilotem, który stracił pracę i otwarcie krytykuje rząd, nazywając wojnę wojną.
- Zobacz film Wielu Ukraińców, którzy uciekli przed rosyjską inwazją, wraca do domu. Chcą zobaczyć, co zostało z ich dobytku i próbować żyć dalej. Choć w ich regionie nie toczą się obecnie działania wojenne, ciągle boją się, że ostrzał powróci. Jednak ich zdaniem warto zaryzykować, żeby odzyskać choć odrobinę normalności.
- Zobacz film Rosyjska blokada portów Morza Czarnego zagraża światowemu zaopatrzeniu w zboża i może doprowadzić do niedoborów żywności w wielu krajach Afryki i Bliskiego Wschodu. Obecnie większość najbardziej intensywnych walk koncentruje się w rolniczym sercu Ukrainy. Reporterka DW odwiedziła rolników na linii frontu w pobliżu Mikołajowa
- Zobacz film Kobiety te pracowały jako pielęgniarki w Ukrainie - do czasu, gdy wojna zmusiła je do ucieczki. Teraz, w Niemczech, chcą kontynuować pracę w swoim zawodzie. Ale żeby to zrobić, potrzebują dodatkowego szkolenia. Odbywają je w szpitalu w Weilheim w Bawarii.
- Zobacz film Zakonnice uprawiające sport? Czasem budzi to opór w Kościele. Ale entuzjastyczne piłkarki z Watykanu przełamują bariery.
- Zobacz film Został usmażony dla cesarzowej Sisi, która oddała go cesarzowi Franciszkowi Józefowi. Ten na jego widok powiedział z odrazą: co to za bzdury?! A po spróbowaniu był zachwycony. Tak powstał wiedeński omlet cesarski Kaiserschmarrn od słów: „kaizer” – czyli cesarz i „schmarn” – czyli bzdura, żart, wybryk.
- Zobacz film W Niemczech wprowadzono specjalną ofertę, która ma przynieść ulgę w związku z wysokimi cenami paliw. Od czerwca do sierpnia można kupić bilet na transport publiczny za 9 euro miesięcznie, który można wykorzystać w lokalnym i regionalnym transporcie publicznym w całym kraju.
- Zobacz film Odeskie ZOO daje schronienie zwierzętom z terenów objętych działaniami wojennymi. Dwa lwy zostały uratowane z ogrodu zoologicznego w ostrzeliwanym Charkowie. Przyjmowane są też zwierzęta domowe od ludzi, którzy uciekają przed wojną.
- Zobacz film Od wybuchu wojny w Ukrainie wielu Rosjan opuściło ojczyznę w obawie o własne bezpieczeństwo. Ich antywojenna postawa mogłaby przysporzyć im kłopotów w kraju. Część z nich jako cel ucieczki wybrała Gruzję. "Nie przyjechaliśmy do Gruzji na urlop, ale ze względów politycznych" - mówi Roman, 23-letni informatyk. Mężczyzna skłoniły do wyjazdu także kwestie ekonomiczne. Po sankcjach nałożonych na Rosję jego firma nie mogła normalnie funkcjonować.
- Zobacz film – Nie muszę sobie zarzucać, że za mało próbowałam uniknąć tego, do czego teraz doszło – powiedziała była kanclerz Niemiec Angela Merkel w pierwszym publicznym wywiadzie na emeryturze. Potępiła rosyjską agresję na Ukrainę.
- Zobacz film Zużyte turbiny wiatrowe są dużym, ekologicznym problemem. Część z nich trafia na złom, a część zostaje spalona. Według ekspertów, szczególnie szkodliwe są włókno szklane i żywica, jedne z budulców turbin. Pomysł na ich recykling ma polska firma. Z niechcianych odpadów robi meble ogrodowe.
- Zobacz film Po tym, gdy ostrzał Charkowa w większości ustąpił, władze chcą przywrócić działanie metra i ożywić miasto. Ludzie, którzy schronili się pod ziemią powinni opuścić metro, ale wielu z nich chce zostać. Przez wojnę nie mają dokąd pójść.
- Zobacz film Nadmuchiwane atrapy czołgów i samolotów to technologia wojskowa znana od wielu lat. Produkty tego typu produkowane w Czechach mogą przydać się walczącej Ukrainie. Eksperci wymieniają konkretne korzyści, jakie mogłyby przynieść.
- Zobacz film Europa zastanawia się nad ograniczeniem importu rosyjskiej ropy. Tymczasem Rosja szuka sposobów na ominięcie ograniczeń. Jednym z nich mógłby być handel na międzynarodowych wodach.
- Zobacz film Zablokowanie ukraińskich portów na Morzu Czarnym w wyniku rosyjskiej inwazji sprawiło, że rumuński port Konstanca stał się kluczowym dla regionu węzłem transportu zboża, w tym – zboża z Ukrainy. Zmianom towarzyszą m.in. obawy o przepustowość.
- Zobacz film Przed wojną się nie znali. Dziś mają za sobą ponad 10 tys. wspólnie przejechanych kilometrów i 24 tony przywiezionych do Ukrainy darów — wolontariusze z gdańskiej Grupy Valentyna pomagają dzieciom skrzywdzonym przez wojnę.
- Zobacz film Hiszpański zbiornik Alto Lindoso skrywa stare tajemnice. Wioska, która 30 lat temu została zatopiona w trakcie budowy tamy znów ujrzała światło dzienne. To wszystko przez niedobory wody w ostatnich latach. Teraz Aceredo - wioska widmo, to nowa atrakcja turystyczna.
- Zobacz film W greckokatolickim klasztorze w zachodniej części Ukrainy mnisi i wierni własnoręcznie przygotowują wyposażenie dla żołnierzy na froncie. Od bielizny i butów, przez leki, żywność, aż po profesjonalne kamizelki kuloodporne.
- Zobacz film Od wybuchu wojny w Ukrainie, nasz sąsiad domaga się dostaw ciężkiej broni z Niemiec. Charakter pola walki sprawia, że potrzebna jest przede wszystkim precyzyjna artyleria. Czym jeszcze mogą pomóc Ukraińcom nasi zachodni sąsiedzi?
- Zobacz film Niemcy, Dania, Belgia i Holandia chcą przyspieszyć rozwój energetyki wiatrowej. Kraje basenu Morza Północnego deklarują, że do 2050 roku dziesięciokrotnie zwiększą swoje moce wytwórcze na morzu. Kanclerz Niemiec Olaf Scholz wezwał do zwiększenia tempa.
- Zobacz film Uchodźcy z Ukrainy mają być szybko włączani w rynek pracy. Historie dzieci byłych imigrantów w Niemczech z różnych krajów pokazują, jak trudny był dla nich awans społeczny i ekonomiczny. Napotykały na uprzedzenia. Ale w Niemczech nastąpiła zmiana sposobu myślenia.
- Zobacz film Rosyjski okupant pozostawił po sobie pamiątki na ukraińskich polach: miny i niewybuchy, które teraz uniemożliwiają prace rolnikom. Brygady saperów są w terenie, ale w pierwszej kolejności rozminowują obszary potrzebne ludziom do bieżącego życia, bo miny są wszędzie. Pola muszą zaczekać. Niestety – zasiewy czekać nie mogą, a właśnie teraz – jest na nie pora.
- Zobacz film Na Ukrainie z powodu wojny cierpią także zwierzęta. Korespondentka DW Emmanuelle Chaze odwiedziła schronisko w zachodnim Lwowie, które kiedyś ratowało dzikie zwierzęta, a teraz otworzyło swoje podwoje dla setek zwierząt pochodzących z obszarów najbardziej dotkniętych wojną.
- Zobacz film Od 127 lat Biennale Sztuki w Wenecji prezentuje sztukę z całego świata - ale nigdy wcześniej artysta z największej mniejszości w Europie nie wystąpił w jednym z pawilonów krajowych. W tym roku wreszcie nadszedł czas: romska artystka Małgorzata Mirga-Tas reprezentuje swoją ojczyznę, Polskę.
- Zobacz film Coraz więcej osób zgłasza się do berlińskich banków żywności, ale liczba darowizn spada. Wśród nowych klientów są ukraińscy uchodźcy. Przychodzą także mieszkańcy, których nie stać na zakup żywności z powodu gwałtownie rosnących cen od czasu wybuchu wojny w Ukrainie.
Susza w Niemczech. Zakłócenia w transporcie rzecznym
Woda w Renie może spaść do nienotowanego dotąd poziomu. Zwykle poziom wody wynosił około 3 metrów, natomiast obecnie to zaledwie 85 centymetrów. Susza powoduje ogromne zakłócenia w transporcie, a ich konsekwencje dla gospodarki mogą być katastrofalne.