"Tajna historia XX wieku"
- Zobacz film Program Bogusława Wołoszańskiego. Fascynująca historia XX wieku, choć powstała na naszych oczach, wciąż pozostaje tajna. Do tej pory historykom nie udało się wyjaśnić wielu zagadek II wojny światowej. Schrony bojowe nad Narwią pod Nowogrodem były miejscem niesłychanie zaciętych dwudniowych walk we wrześniu 1939 roku. A jednak przez wiele lat po wojnie o tej bitwie nic nie mówiono. Wielka, a zapomniana bitwa. Jak to możliwe? Dlaczego zapomnieliśmy o naszych bohaterach?
- Zobacz film Program Bogusława Wołoszańskiego. Fascynująca historia XX wieku, choć powstała na naszych oczach, wciąż pozostaje tajna. Do tej pory historykom nie udało się wyjaśnić wielu zagadek II wojny światowej. W lutym 1945 roku wojska hitlerowskie rozpoczęły dwie wielkie operacje na północy Polski. Zacięte walki wydają się nie mieć sensu. Dlaczego wobec przegranej wojny podjęto próbę ofensywy, która wobec przewagi wojsk Armii Czerwonej nie miała sensu? A może chodziło o obronę rakietowego ośrodka w Peenemünde, leżącego na zapleczu terenu tych operacji, aby opóźnić zajęcie go przez aliantów i uratować dokumentację, która była najcenniejszym trofeum tamtej wojny?
- Zobacz film Program Bogusława Wołoszańskiego. Fascynująca historia XX wieku, choć powstała na naszych oczach, wciąż pozostaje tajna. Do tej pory historykom nie udało się wyjaśnić wielu zagadek II wojny światowej. Walka żołnierzy, którzy obsadzili schrony w Węgierskiej Górce była krótka. Bronili się przez półtora dnia, co i tak było dowodem niezwykłego męstwa, gdyż w schronach nie było wentylacji, a beton jeszcze nie zastygł. Po drugiej stronie granicy, w Czechach gigantyczne schrony przeszły w niemieckie ręce bez jednego wystrzału. Jaka jest więc cena bohaterstwa?
- Zobacz film Do tej pory historykom nie udało się wyjaśnić wielu zagadek II wojny światowej. Na kopułach pancernych polskich schronów Obszaru Warownego Śląsk widnieją tajemnicze otwory. Coś przepaliło stal, grubą na 20 cm. Tam w grudniu 1930 roku Niemcy przeprowadzili próby nowej, nieznanej światu broni. Użyli jej w czasie ataku na belgijską twierdzę Eben Emael w maju 1940 roku. Wtedy 80 komandosów w ciągu 36 godzin zdobyło twierdzę bronioną przez 800 żołnierzy. Straceńcy wygrali swoją pierwszą bitwę.
- Zobacz film Program Bogusława Wołoszańskiego. Fascynująca historia XX wieku, choć powstała na naszych oczach, wciąż pozostaje tajna. Do tej pory historykom nie udało się wyjaśnić wielu zagadek II wojny światowej. O tej formacji mówiło się, że to oddziały „jednorazowego użytku”, gdyż straty w boju były szczególnie duże, dużo większe niż w innych rodzajach wojsk. To wynikało z charakteru misji do jakich ich kierowano: daleko za liniami wroga, w okrążeniu, bez łączności z własnymi siłami. I choć zawsze byli nieliczni wobec masy żołnierzy w innych rodzajach wojsk, zlecano im najważniejsze i najtrudniejsze zadania. Pierwsze próby sformowania tych wojsk podejmowano już w końcu I wojny światowej. Również w przedwojennej Polsce próbowano utworzyć wojska powietrznodesantowe.
- Zobacz film Program Bogusława Wołoszańskiego. Fascynująca historia XX wieku, choć powstała na naszych oczach, wciąż pozostaje tajna. Do tej pory historykom nie udało się wyjaśnić wielu zagadek II wojny światowej. Wojska desantowe to formacja o wyjątkowo agresywnym charakterze. Dowodzą tego plany marszałka Tuchaczewskiego, który planował podbój Europy, jak i drugowojenne działania. A jednak dzisiaj wszystkie państwa NATO utrzymują i rozwijają te oddziały, które np. w USA mają wielkość dywizji. Rosja ma ich sześć. Jaka jest prawda?
- Zobacz film Program Bogusława Wołoszańskiego. Fascynująca historia XX wieku, choć powstała na naszych oczach, wciąż pozostaje tajna. Do tej pory historykom nie udało się wyjaśnić wielu zagadek II wojny światowej. W 1936 roku, kilka miesięcy po śmierci marszałka Piłsudskiego rozpoczęła się wielka modernizacja polskiej armii. Czy więc to Piłsudski blokował unowocześnienie naszego wojska? Czy mogliśmy lepiej się przygotować do odparcia hitlerowskiego i sowieckiego najazdu?
- Zobacz film Program Bogusława Wołoszańskiego. Fascynująca historia XX wieku, choć powstała na naszych oczach, wciąż pozostaje tajna. Do tej pory historykom nie udało się wyjaśnić wielu zagadek II wojny światowej. Betonowe przyczółki w pobliżu brzegu Odry pod Cedynią zastanawiają. Urywają się daleko od rzeki. W jakim celu je wybudowano? Wykorzystano je w czasie ćwiczeń Układu Warszawskiego „Bariera 79” w 1979 roku. Czy był to sprawdzian wielkiej inwazji na Zachód?
- Zobacz film Program Bogusława Wołoszańskiego. Fascynująca historia XX wieku, choć powstała na naszych oczach, wciąż pozostaje tajna. Do tej pory historykom nie udało się wyjaśnić wielu zagadek II wojny światowej. Generał Wasilij Czujkow twierdził, że w lutym 1945 roku Armia Czerwona była gotowa do podjęcia ofensywy na Berlin, lecz Stalin nakazał skierowanie wojsk przeciwko Grupie Armii „Wisła” na Pomorzu. Dlaczego opóźnił o ponad dwa miesiące ofensywę, której wcześniejsze rozpoczęcie mogło oszczędzić życie setek tysięcy żołnierzy i więźniów obozów koncentracyjnych? W dodatku realna stawała się groźba wysadzenia gigantycznej podnośni statków w Niederfinow (zgodnie z rozkazem Hitlera z 19 marca) i zalania terenów nad Odrą, co mogło bardzo poważnie opóźnić działania Armii Czerwonej na decydującym froncie.
- Zobacz film Gigantyczny majątek, który miało tworzyć złoto wrocławskich banków jest mitem. W bankach tego miasta nie było sztab złota, gdyż te przechowywano tylko w banku centralnym lub terenowych oddziałach. Dokumenty i realia tamtego czasu pozwalają na jednoznaczne określenie sensacyjnej historii jako fantazji.
- Zobacz film ORP Orzeł nowoczesny, bardzo groźny okręt podwodny, noszący imię swojego wielkiego poprzednika - Orła z 1939 roku, który wsławił się piękną, bohaterską ucieczką z internowania w Talinie, tego który storpedował niemiecki transportowiec z wojskiem, tego który zaginął w 1940 roku. Do dzisiaj nie wiemy, co stało się z tym naszym walecznym Orłem, ale to nie jedyna tajemnica tamtego okrętu.
- Zobacz film ORP Orzeł nowoczesny, bardzo groźny okręt podwodny, noszący imię swojego wielkiego poprzednika - Orła z 1939 roku, który wsławił się piękną, bohaterską ucieczką z internowania w Talinie, tego który storpedował niemiecki transportowiec z wojskiem, tego który zaginął w 1940 roku. Do dzisiaj nie wiemy, co stało się z tym naszym walecznym Orłem, ale to nie jedyna tajemnica tamtego okrętu.
- Zobacz film Daleko od pól bitewnych frontu wschodniego, nad mazurskimi jeziorami, rozegrał się jeden z tragicznych i do dzisiaj nie wyjaśnionych epizodów II Wojny Światowej. Czy właśnie w tym miejscu historia mogła potoczyć się zupełnie innym torem, zmieniając obraz powojennej Europy?
- Zobacz film Najnowszy program Bogusława Wołoszańskiego. Fascynująca historia XX wieku, choć powstała na naszych oczach, wciąż pozostaje tajna. Do tej pory historykom nie udało się wyjaśnić wielu zagadek II wojny światowej. XIX-wieczna twierdza Boyen pod Giżyckiem odegrała szczególną rolę w wielkich zmaganiach I wojny światowej. Jak to możliwe, że obrona starej ceglanej fortecy mogła mieć wpływ na walki toczone przez milionowe armie?
- Zobacz film Ogromne betonowe bloki, rozerwane siłą wybuchu tysięcy ton trotylu. To pozostałości po budynkach, które miały chronić Adolfa Hitlera i najbliższych mu ludzi na niewielkim skrawku ziemi na Mazurach w wilczym szańcu. To czas najbardziej krwawy w historii cywilizacji.
- Zobacz film Bogusław Wołoszański przedstawia kulisy spisku oficerów mającego na celu eliminację przywódcy III Rzeszy. Czy plany miały szansę powodzenia? Kto i jak miał przeprowadzić zamach? Gdzie chciano usunąć Hitlera?
- Zobacz film Najnowszy program Bogusława Wołoszańskiego. Fascynująca historia XX wieku, choć powstała na naszych oczach, wciąż pozostaje tajna. Do tej pory historykom nie udało się wyjaśnić wielu zagadek II wojny światowej. Zamachowcem był Claus von Stauffenberg, ale historia całkowicie zapomniała o innym - generale Helmucie Stieffie. Jaki był jego udział w zamachu, który miał zmienić bieg historii?
- Zobacz film Kultowy program Bogusława Wołoszańskiego. Fascynująca historia XX wieku wciąż kryje w sobie wiele tajemnic. Do tej pory historykom nie udało się wyjaśnić wielu z nich. Niestrudzony Bogusław Wołoszański ruszy tropem sekretnych wydarzeń, niewyjaśnionych tajemnic i zaginionych fortun. Prywatna tragedia carskiej rodziny, którą była hemofilia, nieuleczalna choroba carewicza Aleksieja, miała bezpośredni wpływ na decyzje podejmowane przez Mikołaja II, jako szefa państwa i Naczelnego Wodza. Gigantyczny potencjał militarny Rosji został zmarnowany, a sytuacja wykorzystana przez bolszewików.
- Zobacz film Program Bogusława Wołoszańskiego. Fascynująca historia XX wieku, choć powstała na naszych oczach, wciąż pozostaje tajna. Do tej pory historykom nie udało się wyjaśnić wielu zagadek II wojny światowej. Ostatnio odnalezione dokumenty wskazują, że prof. Hubertus Strughold prowadził eksperymenty na więźniach w pałacu we wsi Rząsiny. Pałac otoczony zrujnowanym folwarkiem wciąż istnieje i można zobaczyć miejsca, w których koledzy Strugholda badali reakcje organizmu na duże wysokości, niską zawartość tlenu itp. On sam, wywieziony po wojnie do USA został uznany ”ojcem, medycyny kosmicznej”. Bez wątpienia dzięki wynikom eksperymentów prowadzonych w Rząsinach.
- Zobacz film Program Bogusława Wołoszańskiego. Fascynująca historia XX wieku, choć powstała na naszych oczach, wciąż pozostaje tajna. Do tej pory historykom nie udało się wyjaśnić wielu zagadek II wojny światowej. Opactwo cystersów w Lubiążu znane jest jako miejsce, w którym działała w czasie II wojny światowej podziemna fabryka (wciąż nieodnaleziona) i miejsce ukrycia przez nazistów skarbów. Zupełnie nieznana jest powojenna historia klasztoru, w którym urządzono tzw. obóz filtracyjny dla jeńców radzieckich zwalnianych z niewoli. Próba wyjaśnienia tej tajemnicy w 1986 roku została niespodziewanie przerwana na polecenie ówczesnego ministra spraw wewnętrznych.
- Zobacz film Rankiem 1 września 1939 roku, gdy mgła odsłoniła lotnisko pod Słupskiem, piloci zajęli miejsca za sterami samolotów aby wykonać rozkaz zaatakowania polskich portów i okrętów. Jeszcze nikt na świecie nie znał niszczącej siły bombowców, które atakując z lotu nurkowego mogły uderzać bardzo celnie. Tylko garstka teoretyków lotnictwa zdawała sobie sprawę, że w nadchodzącej wojnie samoloty będą najgroźniejszym wrogiem okrętów.
- Zobacz film Trudno wśród drzew i krzaków odkryć prawdziwy charakter tych pagórków. Tylko linie kolejki wąskotorowej zdradzają ich prawdziwy charakter. W tych pagórkach ukryto magazyny amunicyjne Rejonu Umocnionego Hel.
- Zobacz film To był przedsionek piekła. Nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie co czuli i przeżywali ci, którzy tutaj się schronili. Pociski karabinowe odbijały się od betonowych ścian, artyleryjskie wybuchając zasypywały piachem, ściany drżały z sufitu odpadał tynk. Zaduch i jęki rannych operowanych na dębowym stole kuchennym trwały siedem dni i siedem nocy. Po co?
- Zobacz film To miasto umarło nagle, ale jego agonia była straszna i bolesna. Trwała przez wiele tygodni. Kostrzyn nad Odrą kiedyś było to duże, bogate, piękne i żyjące miasto.
- Zobacz film Międzyrzecki rejon umocniony był barykadą nie do przejścia. Las przy szosie, obok bunkra. Ten panzerwerk zbudowano przy strategicznej drodze wschód-zachód, prowadzącej wprost do Berlina. Jak trudno było walczyć z tego typu budowlami?
- Zobacz film Na tej linii umocnień miało zatrzymać się każde uderzenie wojsk nacierających ze wschodu. Jednakże budowany od wielu lat, kosztem ogromnych nakładów - Międzyrzecki Rejon Umocniony na wschodniej granicy Rzeszy nie spełnił swojego zadania. Dlaczego? Od samego początku był tylko teatralną dekoracją dla politycznego spektaklu, który rozgrywał Adolf Hitler.
Tajna historia XX w. - Kto chciał zabić Hitlera...
Bogusław Wołoszański przedstawia kulisy spisku oficerów mającego na celu eliminację przywódcy III Rzeszy. Czy plany miały szansę powodzenia? Kto i jak miał przeprowadzić zamach? Gdzie chciano usunąć Hitlera?
Dodano:
Środa, 17 lipca 2019 (14:16)