"Czysta Polska w Polsat News"
- Zobacz film Paliwo ze starych opon i oleju roślinnego. Brzmi obiecująco, bo recykling - szczególnie opon - jest bardzo problematyczny. Nad ich ponownym wykorzystaniem pracują naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej. Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Startuje zimowe liczenie ptaków wodnych. Setki wolontariuszy wyposażonych w lornetki i notesy pójdą nad rzeki czy stawy. Po co się liczy zimą ptaki i jakie informacje daje taki monitoring - o tym Marcin Szumowski.
- Zobacz film Wygląda ładnie i okazale, ale robi wielkie spustoszenie w naszym ekosystemie. To intruz - rak luizjański. Zadomowił się na przykład w jednym z jeziorek na poznańskiej Dębinie. Jego odłowy i walka z nim mogą potrwać latami, mówią eksperci. Użytek ekologiczny Dębina to obecnie największe siedlisko raka luizjańskiego w Polsce. W walkę z intruzem włączyli się też wędkarze - o szczegółach Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Rośliny owadożerne rozbudzają wyobraźnię. Coraz więcej Polaków ma takie okazy w domach. Pięknie się prezentują, a przy okazji pomagają rozwiązać jeden męczący problem. Żywią się drobnymi insektami więc są najlepszą eko-pułapką na owady. Czy są proste w uprawie i na co zwrócić uwagę? Gąszcz roślin owadożernych znalazła Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Na zachód, na wschód, na północ i południe. Klucze dzikich gęsi kręcą się tej zimy po polskim niebie jak oszalałe. Wielu z nas widząc przelatujące ptaki zastanawia się czy to nie aby przedwczesny zwiastun wiosny. Rozwiewamy te podejrzenia. Wszystkiemu winne są zmiany klimatu. O tym co się dzieje w gęsim świecie opowie Marcin Szumowski.
- Zobacz film Wiosną i latem kryją się na niedostępnych trzęsawiskach i bagnach. Postronny obserwator nie ma szans aby podejrzeć ich życie, a co dopiero fotografować. Łosie - bo o nich mowa - dają jednak przyrodnikom wyjątkową szansę. I na obserwacje i na zdjęcia. Ten czas to zima, kiedy za pokarmem przechodzą ze swoich bagiennych kryjówek na twardy, leśny grunt. O wyjątkowej szansie na cudowne zdjęcia z łosiem w roli głównej - Marcin Szumowski.
- Zobacz film Wyruszyła z okolic Garwolina i... doleciała aż do archipelagu Bijagos na Oceanie Atlantyckim, należącym do Gwinei Bissau. Ostrygojadzica Ola, bo o niej mowa, pokonała w locie na zimowisko dziewięć tysięcy kilometrów! Tym samym ustanowiła nowy polski rekord dla tego gatunku. O niezwykle dalekiej podróży niezwykłego ptaka - Marcin Szumowski.
- Zobacz film Rok 2023 jeszcze się nie skończył, a już wiadomo, że będzie najcieplejszym na ziemi od początku pomiarów. Aż sześć miesięcy przyniosło rekordy ciepła, a tegoroczną jesień uznano za najcieplejszą w historii na Półkuli Północnej. W Polsce pogoda też mocno dawała się nam we znaki i chyba nikt nie ma już najmniejszych wątpliwości, że to skutki zmian klimatu. Podsumowanie pogodowe roku przygotowała Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Czy dieta ma wpływ na naszą pamięć? Czy nadużywanie słodyczy oraz tłuszczy może powodować kłopoty z przyswajaniem informacji? Na te pytania szukają odpowiedzi naukowcy z Uniwersytetu SWPS pod kierunkiem prof. Anety Brzezickiej.
- Zobacz film Każdy gatunek zwierząt ma swój sposób na przetrwanie zimy. Jedne zapadają w sen zimowy, inne hibernują, a część przygotowuje zapasy, żeby mieć co jeść. Tak o wszystko zadbała Matka Natura. Niestety, przez zmiany klimatu ten cykl mocno się zaburzył. Co jest teraz największym wyzwaniem dla dzikich zwierząt - wyjaśni Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Ostatnie wypadki drogowe z udziałem żubrów poruszyły opinie publiczną. Do takich tragicznych wypadków najczęściej dochodzi w powiecie hajnowskim. Jest jednak druga strona medalu. Tamtejsi rolnicy narzekają na olbrzymie stada żubrów wychodzące na pola z Puszczy Białowieskiej. Pojawiają się głosy także naukowców, że żubrów jest zbyt dużo. I może nadszedł czas, by zacząć myśleć o mądrym zarządzaniu tym gatunkiem. O żubrzym problemie Marcin Szumowski.
- Zobacz film Co roku w Polsce prawie 5 mln ton żywności trafia na śmietnik. Szczególnie dużo jedzenia wyrzucamy do koszy zwłaszcza po okresie świątecznym. Kupujemy za dużo jedzenia, przygotowujemy zbyt dużo potraw i większość się marnuje. Niewykluczone, że w krótce takie podejście trzeba będzie zmienić, bo zmiany klimatu wpłyną na produkcję żywności i ta będzie drożeć. Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Według tradycji zwierzęta w Wigilię mówią ludzkim głosem. Tymczasem swój własny język mają także rośliny, tylko nie potrafimy wsłuchać się w te sygnały. Badania nad tym prowadzone są także w Polsce, a zrozumieć język roślin pomagają nowe technologie. O czym mówią kwiaty w doniczkach czy na łąkach i ogórki sprawdzała Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Przygotowując się do świąt, jak się okazuje, można być eko niemal na każdym kroku. Zaczynając od prezentów, przez ozdoby choinkowe, po rzecz jasna samo drzewko. Co ciekawe co roku przybywa osób, dla których sam wyjazd po choinkę do sklepu to zdecydowanie za mało, by poczuć ducha świąt. Michał Mitoraj.
- Zobacz film Bociany widziane w Polsce przez całą zimę przestają już powoli dziwić. Niektóre boćki zostają z konieczności, inne z wyboru. Coraz częściej skuszone ciepłymi zimami rezygnują z długiej i niebezpiecznej podróży do Afryki. Czy widząc bociana na śniegu powinniśmy ruszać z pomocą - o tym Aleksandra Dunajska-Minkiewicz.
- Zobacz film Niektóre z tych poczciwych stworzeń nie zapadły jeszcze w sen zimowy, inne rozpoczynają hibernację wcześniej i wcześniej się wybudzają. To z kolei sprawia, że maluchy, które przychodzą na świat za późno mogą mieć problem ze zdobyciem pożywienia.
- Zobacz film Druk 3D ma ogromny potencjał ekologiczny. Naukowcy cały czas udoskonalają materiały używane w tego typu drukarkach. Mogą to być nawet tworzywa sztuczne z recyklingu czy polimery z pyłu drzewnego. O zastosowaniach eko wydruków 3D - Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Czujniki smogowe w miejskich autobusach. Zielona Góra testuje nowatorski system do monitorowania jakości powietrza. Dzięki mobilnym czujnikom można stworzyć wyjątkowo dokładną i aktualizowaną w czasie rzeczywistym mapę zanieczyszczeń. Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Pomorska policja zatrzymała 54-letniego obywatela Włoch, który pod pozorem legalnej hodowli przetrzymywał w fatalnych warunkach pół tysiąca chronionych gatunków. Ornitolodzy są w szoku, szacują że przez ręce oszusta mogło się przewinąć nawet 20 tysięcy ptaków.
- Zobacz film Wilcza lekcja prowadzona przez prawdziwych ekspertów. Do uczniów ze świętokrzyskiego Ostojowa przyjechali naukowcy zajmujący się badaniem wilków. Były informacje z pierwszej ręki i rozwiewanie mitów wokół tych chronionych drapieżników.
Tragiczne wypadki żubrów. Czy jest ich w Polsce za dużo?
Ostatnie wypadki drogowe z udziałem żubrów poruszyły opinie publiczną. Do takich tragicznych wypadków najczęściej dochodzi w powiecie hajnowskim. Jest jednak druga strona medalu. Tamtejsi rolnicy narzekają na olbrzymie stada żubrów wychodzące na pola z Puszczy Białowieskiej. Pojawiają się głosy także naukowców, że żubrów jest zbyt dużo. I może nadszedł czas, by zacząć myśleć o mądrym zarządzaniu tym gatunkiem. O żubrzym problemie Marcin Szumowski.
Dodano:
Czwartek, 28 grudnia 2023 (17:53)
Źródło:
Czysta Polska-
Polsat News