"O! Mamo": Poród jak wojna? Kiedy kobietę dopada zespół stresu pourazowego
- Zobacz film Większość kobiet szybko zapomina o bólu związanym z porodem. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy poród staje się traumą, a kobieta po porodzie cierpi na zespół stresu pourazowego (PTSD). - Przedłużający się poród, zamartwica okołoporodowa, niedotlenienie, poród kleszczowy, to są sytuacje, które mogą powodować traumę - mówi psycholog dr Izabella Grzyb. Zwraca także uwagę na kontekst związany z tzw. ciążową emocjonalnością i predyspozycjami psychicznymi kobiety. Kliknij, aby dowiedzieć się więcej na temat zespołu stresu pourazowego!
- Zobacz film Lęk jest normalny. Jeśli jednak on paraliżuje, obezwładnia, utrudnia normalne funkcjonowanie, a my mamy poczucie, że tego lęku jest za dużo, to mamy już do czynienia z zaburzeniem. Taka sytuacja dotyczy również porodu. Lęk przed porodem jest normalny, ale... - Mówimy o takiej patologii, jaką jest tokofobia, czyli paniczny lęk przed porodem - mówi dr Izabella Grzyb. Tokofobia może być pierwotna lub wtórna i choć może się pojawić na każdym etapie ciąży, to jednak najczęściej jej presymptomy pojawiają się wcześniej.
- Zobacz film Bejbi blues, depresja, poporodowe PTSD - czym się charakteryzują te zjawiska, jak je rozróżnić, kogo dotykają kobiety i jak sobie z nimi radzić? O tym dr Izabella Grzyb. - Depresja raczej wymaga leczenia. Najczęściej, jeśli nie są to silne objawy, to leczeniem z wyboru jest psychoterapia, która pozwala kobiecie na karmienie piersią. Jeśli wprowadzona zostaje farmakoterapia, to kobieta nie może karmić piersią, co wpływa na pogłębienie objawów depresyjnych - mówi psychoterapeutka.
- Zobacz film Poród sam w sobie nie jest traumą - podkreśla dr n. zdr. Izabella Grzyb. Depresja może wystąpić u kobiet nawet wtedy, gdy poród przebiegał prawidłowo, a dziecko jest całkowicie zdrowe. - Dlatego często nie ma na tę depresję przyzwolenia - podkreśla psycholog. Natomiast zespól stresu pourazowego występuje wtedy, gdy pojawia się trauma. - Jeśli przychodzi do mnie kobieta, której dziecko z zamartwicą leży na oddziale i mówi, że położna powiedziała jej, że to jej wina, bo nie współpracowała, to kobieta dostaje informację, która prawdopodobnie zostanie z nią do końca życia - podkreśla dr Grzyb.
- Zobacz film Zespół stresu pourazowego może przybrać formę przewlekłą i trwać latami. - Mamy tu takie permanentne odpamiętywanie tego, co się stało - mówi dr n. zdr. Izabella Grzyb. Dochodzi do tego wybuchowość, rozdrażnienie, obniżony próg stresu i uzależnienie od alkoholu.
Traumatyczny poród! To może się źle skończyć
Poród sam w sobie nie jest traumą - podkreśla dr n. zdr. Izabella Grzyb. Depresja może wystąpić u kobiet nawet wtedy, gdy poród przebiegał prawidłowo, a dziecko jest całkowicie zdrowe. - Dlatego często nie ma na tę depresję przyzwolenia - podkreśla psycholog. Natomiast zespól stresu pourazowego występuje wtedy, gdy pojawia się trauma. - Jeśli przychodzi do mnie kobieta, której dziecko z zamartwicą leży na oddziale i mówi, że położna powiedziała jej, że to jej wina, bo nie współpracowała, to kobieta dostaje informację, która prawdopodobnie zostanie z nią do końca życia - podkreśla dr Grzyb.
Dodano:
Środa, 30 listopada 2016 (13:56)
Więcej na temat:PTSD po porodzie