"Czysta Polska w Polsat News"
- Zobacz film Jak na spacer, to zawsze z wykrywaczem metalu. Detektoryści, oprócz poszukiwania skarbów, cenią sobie też kontakt z naturą. Członkowie oficjalnych stowarzyszeń współpracują z nadleśnictwami, a nawet z policją. Jesień to dla nich najlepszy czas wędrówki po lasach. Marcin Szumowski.
- Zobacz film "Uwaga, dzikie zwierzęta!". Ten znak szczególnie teraz, gdy wcześnie zapada zmrok, powinien skłonić kierowców do zachowania szczególnej ostrożności. Zderzenie w łosiem czy jeleniem przy dużej prędkości może być bardzo niebezpieczne. Przemysław Sławiński.
- Zobacz film Zapraszamy na wizytę w spiżarni warszawskiego ogrodu zoologicznego. Niedawno menu wzbogaciło się o bagatela - 3 tony żołędzi i 400 kilogramów orzechów włoskich. To efekt zbiórki, która od lat z powodzeniem wspiera funkcjonowanie ogrodu. Jakim zwierzętom te przysmaki przypadną do gustu najbardziej - sprawdzała Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Jesień to czas kiedy miłośnicy ptaków chwytają za drabiny i ruszają czyścić budki lęgowe. Drewniane skrzynki opróżnia się ze starych gniazd, aby w nowym sezonie lęgi wolne były od pasożytów. Przy okazji porządków w budkach można natrafić na ślady dzikich lokatorów. O tym co ciekawego kryją ptasie domostwa i na co uważać przy ich sprzątaniu opowie Marcin Szumowski.
- Zobacz film Wygląda jak drastyczny obraz suszy, ale wszystko jest pod kontrolą. Poziom wody w Jeziorze Dużym na Opolszczyźnie spadł w ostatnim czasie o dwa metry. To planowany zrzut wody, wykonywany stopniowo, by jak najmniej zaszkodzić żyjącym tam gatunkom zwierząt. Zdjęcia robią wrażenie. Maciej Krzemiński.
- Zobacz film A gdyby tak można było dostać 500 plus na psa i kota? Okazuje się że można. Program ten co prawda z rządowym programem skierowanym do dzieci nie ma nic wspólnego, ale również właściciele popularnych czworonogów mogą liczyć na wsparcie na określone cele. Jakie i jak zdobyć takie pieniądze sprawdzał Michał Mitoraj.
- Zobacz film A teraz o bardzo ciekawym projekcie, który prowadzą naukowcy z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Opracowali nowatorski system pomiaru temperatury Ziemi, do czego użyli - uwaga - światłowodów. Urządzenie zostało już przetestowane w warunkach ekstremalnych bo na samym Spitsbergenie, gdzie użyte zostało do oceny topnienia wiecznej zmarzliny. Wynalazek naukowców z Lublina daje nowe możliwości oceny postępujących zmian klimatycznych. Może mieć również zastosowanie w Polsce i przydać się naszym rolnikom.
- Zobacz film Ptaki osiadłe lepiej znoszą zmiany klimatu niż te migrujące, które lecą na zimę do Afryki - wynika jednoznacznie z badań naukowców z Gdańska. Widać to szczególnie teraz, w środku sezonu migracji ptaków. O wnioskach z tegorocznych obserwacji na Mierzei Wiślanej opowie Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Przenosimy się na Śląsk. W Rybniku można już zatankować wodór. Stacja jest otwarta dla wszystkich. Dostarczany wodór pochodzi ze źródeł odnawialnych. To druga taka stacja w Polsce. NesoBusy i NesoStacja to projekty Grupy Polsat Plus i ZE PAK.
- Zobacz film 80 ton żołędzi na sadzonki chcą zebrać leśnicy z Warmii i Mazur. Jeśli się uda, to wyrośnie z nich 10 milionów dębów. Takie żołędzie muszą być zbierane w specjalnie wyznaczonych miejscach. W tym roku dęby obrodziły, więc jest co zbierać. Kiedy sadzonki z tegorocznych żołędzi trafią do gruntu - sprawdzała Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Jak zagospodarować nadwyżki kwietne w rodzinnym ogrodzie działkowym? Nie ma nic prostszego jak się nimi podzielić. Na taki pomysł wpadli członkowie Klubu Ogrodnika w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym "Fort Szczęśliwice" w Warszawie. "Działkodzielenie" - bo tak nazywa się impreza, organizowane jest dwa razy w roku. Na wiosnę i na jesieni. Wówczas na chętnych czekają - całkowicie gratis - prawdziwe kwietne rarytasy. W "działkodzieleniu" wziął udział Marcin Szumowski.
- Zobacz film Młode aktywistki bronią stacji badawczej i trzymanych w niej zwierząt. Po informacjach o likwidacji placówki Polskiej Akademii Nauk w Kosewie uczennice z Mikołajek wzięły sprawy w swoje ręce. Tamtejsze stado jeleniowatych liczy 500 osobników - co się z nimi stanie i jakie losy czekają sam instytut - sprawdzała Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Mniej granitu i betonu, więcej zieleni. To pomysł na ekologiczny cmentarz w niemieckim Bonn. Jakkolwiek przewrotnie to nie zabrzmi - cmentarz tętni życiem. Na łąkach kwietnych, w starych konarach drzew czy specjalnych hotelikach dla insektów żyje mnóstwo gatunków zwierząt. To wyjątkowe miejsce odwiedziła Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Kasztany są symbolem jesieni. Znalazły zastosowanie w kuchni, kosmetyce, a ich ekologiczne właściwości są też doceniane w medycynie. Ich zbiórka trwa w jednej z wrocławskich szkół. Nella Krysztofowicz dla "Czystej Polski" Polsat News.
- Zobacz film Najlepsza modernizacja roku, najlepszy budynek XXI wieku i najlepszy obiekt pasywny w Polsce. Urząd Marszałkowski w Szczecinie zbiera kolejne nagrody. Budynek stawiany jest jako wzór dla innych budowli publicznych w kraju. Co w nim takiego wyjątkowego sprawdzał Wojciech Gaweł.
- Zobacz film Koreańczycy jedzą ją na śniadanie, obiad i kolacje. Kiszona, doprawiana na ostro kapusta zwana kimchi to jeden z symboli tamtejszej kuchni. Jak ją przyrządzać według tradycyjnej receptury, dowiedzieli się uczestnicy warsztatów w Ogrodzie Botanicznym Polskiej Akademii Nauk. Na miejscu była Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Wykorzystanie łopat z turbiny wiatrowej do budowy mostów – nad takim projektem pracują naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej. Pierwszy sukces już na swoim koncie mają, bo w Szprotawie powstała kładka dla pieszych ze starej łopaty z wiatraka. Teraz chodzi o bardziej skomplikowany projekt, który da turbinom wiatrowym drugie życie i będzie bardzo eko. Czy to szansa na rozwiązanie problemu z recyklingiem łopat sprawdzała Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Rosną jak na drożdżach i już pokazują charakterek. Sprawdziliśmy jak radzą sobie żółwie Klaudiusze w Palmiarni Poznańskiej. Pierwszy raz w Polsce udało się je rozmnożyć w niewoli. Wykluło się tam 16 żółwików. Co jest największym wyzwaniem w opiekowaniu się szesnastoma żarłocznymi maluchami sprawdzała Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Łoś brykający w leśnym bagnie, łanie radośnie tarzające się w błotnistej kąpieli czy niedźwiedź tańczący przy drzewie. Nietypowe zachowania zwierząt są przez nas często odbierane jako zabawa. I czasami nią są, choć bywa i tak, że kryją w sobie głębszy sens. Jaki? O tym Marcin Szumowski.
- Zobacz film Prawie 10 ton odpadów medycznych i weterynaryjnych dziennie będzie przerobione w Kędzierzynie Koźlu na energię elektryczną i cieplną. To będzie pierwsza tego typu instalacja do unieszkodliwiania tego typu odpadów na Opolszczyźnie. Jak bardzo jest potrzebna uzmysłowił wszystkim czas pandemii COVID-19, kiedy tego typu odpady wożono np. do Szwecji. Jak wygląda spalarnia takich odpadów od środka - sprawdzała Adrianna Borowicz.
W Rybniku powstała stacja tankowania wodorem
Przenosimy się na Śląsk. W Rybniku można już zatankować wodór. Stacja jest otwarta dla wszystkich. Dostarczany wodór pochodzi ze źródeł odnawialnych. To druga taka stacja w Polsce. NesoBusy i NesoStacja to projekty Grupy Polsat Plus i ZE PAK.
Dodano:
Środa, 8 listopada 2023 (20:10)
Źródło:
Polsat News-
Polsat News