"Czysta Polska w Polsat News"
- Zobacz film Dobre wieści z Białowieskiego Parku Narodowego. Populacja żubra się zwiększa. Choć żubry do małych nie należą, bo wbrew pozorom ich policzenie nie było takie proste. O szczegółach opowie Marcin Szumowski.
- Zobacz film 30 gmin, tysiąc stacji, siedem tysięcy rowerów... i wszystkie żółte. W Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej wystartował właśnie największy w Polsce system wypożyczalni. Metrorower ma być środkiem transportu między miastami. Kto ma bilet okresowy na komunikację miejską, rowerem przez godzinę pojedzie za darmo. Anna Wietrzyk.
- Zobacz film Najnowsze zdobycze nietoperzowej deweloperki. Są drewniane, mają prawie metr długości i zwracają uwagę wąskimi przestrzeniami. Powieszono je, a jakże, w najbardziej prestiżowych parkowych lokalizacjach. Chiropterolodzy chcą sprawdzić, jakim gatunkom przypadną do gustu tzw. budki szczelinowe. Marcin Szumowski.
- Zobacz film Mierzenie poziomu stresu, dieta szyta na miarę i odpowiednia suplementacja. A gdyby w ten sposób podejść do roślin? Naukowcy z SGGW uważają, że, poznając potrzeby flory, można zrewolucjonizować rolnictwo, ograniczyć nawozy i poprawić stan środowiska. Adrianna Borowicz.
- Zobacz film To jedyny taki las na świecie. Charakterystyczne wygięte sosny są największą przyrodniczą atrakcją Pomorza Zachodniego. Ilu odwiedzających, tyle teorii na temat jego powstania. Tajemniczy Krzywy Las niestety obumiera, ale są też dobre wieści. Leśnicy szykują jego następcę. O szczegółach z Gryfina Wojciech Gaweł.
- Zobacz film Pancerze skorupiaków mogą pomóc w leczeniu poważnych ran u ludzi. Naukowcy z Politechniki Krakowskiej badają pod tym kątem między innymi krewetki. Otrzymywane z ich pancerzy biomateriały mają wyjątkowo bogate zastosowanie. Klaudia Syrek.
- Zobacz film Takich kuracjuszy próżno szukać w innych nadmorskich miejscowościach. Walory Sopotu doceniły, uwaga, bobry. Trzy rodziny jako nowy dom wybrały sobie park nieopodal plaży i ani myślą kończyć turnus. Ich wczasy podglądał Robin Jesse.
- Zobacz film W polskich lasach i na polach grasuje ich prawie 140 tysięcy, bez żadnej kontroli. Potrafią zagryźć sarnę czy młodego jelenia ich łupem padają ptasie jaja, pisklęta, młode zające. Bezpańskie psy zabijają nawet 30 tysięcy dzikich zwierząt rocznie. Kto powinien się zając tym problemem, sprawdzał Marcin Szumowski.
- Zobacz film Chociaż nie wszyscy o tym wiedzą, w Polsce mamy wulkany. Co prawda dawno wygasłe, ale zachwycają swoja urodą na Dolnym Śląsku. Nie gasną za to protesty części mieszkańców Pogórza Kaczawskiego gdzie znajduje się Kraina Wygasłych Wulkanów. Krajobraz z najwyższym z nich, czyli Ostrzycą, już wkrótce wzbogaci się o ogromną linię energetyczną. Ma zapewnić stabilność dostaw energii i to mieszkańców cieszy, martwi jakim kosztem bo od południowej strony Ostrzyce częściowo zasłonią 60 metrowe maszty.
- Zobacz film A teraz Chorzów i sprawa wycinki 700 drzew pod budowę nowego odcinka kolejki linowej. Jest petycja o wstrzymanie projektu i opracowanie nowej koncepcji, która ograniczyłaby wycinkę. ale według aktywistów to za mało. W parku śląskim był Bartosz Mokrzycki
- Zobacz film Bohater bajek, wierszy, kreskówek, opowiadań i ludowych powiedzeń. Choć nie jest naszym rodzimym gatunkiem jego status jest tak ważny jak bociana. Lubimy jego czupurny charakter i charakterystyczne głośne ćwierkanie zwiastujące wiosenne dni. Ornitolodzy nie mają jednak dobrych informacji. Wróble w przerażającym tempie znikają z naszych miast. Powodem są zmiany zachodzące w parkach i na osiedlach. O niepokojących trendach w wróblowym świecie Marcin Szumowski.
- Zobacz film Kolejna niepokojąca zmiana związana z ocieplającym się klimatem. Polscy naukowcy odkryli, że lodowce na Spitsbergenie topiąc się uwalniają do wód metale ciężkie. Rtęć, kadm i ołów mogą być poważnym zagrożenie dla organizmów morskich, a wraz z nimi dla całych łańcuchów pokarmowych na końcu których stoją ludzie. O smutnym odkryciu Marcin Szumowski.
- Zobacz film Zmiany klimatu i wyższe temperatury sprzyjają rozmnażaniu się szarańczy. Przez ocieplenie klimatu te żarłoczne owady pojawiają się w kolejnych krajach, między innymi w Indiach. Ale o szarańczy można mówić też w pozytywnym kontekście. To jeden z najbardziej cenionych owadów karmowych. Hodowlę szarańczy odwiedziła Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Jak obniżyć rachunki za ogrzewanie czy klimatyzację? Naukowcy z Zielonej Góry przyjrzeli się bliżej woskom i stworzyli instalacje, która wykorzystuje ich naturalne właściwości i gwarantuje ciepło. Okazuje się, że panele fotowoltaiczne to nie jedyny sposób na produkowanie energii ze słońca. O bardzo ciekawym i ekologicznym rozwiązaniu - Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Niewielkie wycieki paliw podczas prac portowych to niestety codzienność nie tylko w polskich portach na Bałtyku. Port w Gdańsku zdecydował się na regularną kontrolę skażenia wody w 3 miejscach kanału portowego. Wiedzieć to jedno, a usuwać zanieczyszczenia to drugie. Wzorem USA w Polsce pojawiły się maty z sierści i włosów, które świetnie takie ropopochodne substancje z wody usuwają.
- Zobacz film Takie zjawisko zdarza się niezwykle rzadko. Potężne sztormy nad Bałtykiem i silny wiatr w całym kraju sprawiły, że do stolicy dotarło morskie powietrze bardzo bogate w sól. - W Warszawie oddychaliśmy takim samym powietrzem jak spacerujący po plaży w Jastarni czy Krynicy Morskiej - mówią naukowcy. O czystym morskim powietrzu wśród warszawskich blokowisk opowiedział Marcin Szumowski.
- Zobacz film Fale upałów susze, niska wilgotność gleb i błyskawiczne ulewy- skutki zmiany klimatu negatywnie odbijają się na jakości gleb w Polsce. A to oznacza, że rolników w najbliższym czasie czeka dużo wyzwań, między innymi jak dostosować typ upraw do zmieniającego się klimatu. Niestety, im więcej pracy i zabiegów na polach, tym wyższe ceny produktów w sklepach. O tym, że żyzna gleba staje się dobrem deficytowym Adrianna Borowicz.
- Zobacz film W warszawskich parkach na zlecenie zarządu zieleni ornitolodzy liczą ptaki. Urzędnicy chcą wiedzieć, jakie gatunki odwiedzają stolicę przelotnie, jakie zimują i wreszcie jakie się tutaj lęgną. Całoroczny projekt ma ukazać pełnię miejskiej awifauny. Dzięki temu będzie wiadomo, jakie prace można prowadzić w parkach. A wszystko po to, aby ptakom żyło się w mieście lepiej. O liczeniu opowie Marcin Szumowski.
- Zobacz film Zmiany pogody i huśtawka temperatur dają się mocno we znaki jeżom. Wystarczy kilka ciepłych dni, by wybudziły się z hibernacji i ruszyły na poszukiwanie pożywienia i wody. Jeśli w tym czasie przyjdzie mróz i śnieg - to jeże czeka pewna śmierć. Jak pomóc tym małym ssakom i jednocześnie im nie zaszkodzić - Adrianna Borowicz.
- Zobacz film W jaki sposób stare, wysłużone lodówki mogą pomagać strażakom przy usuwaniu plam olejów powstałych np. po wypadkach? To proste. Wystarczy poddać je recyklingowi i z niektórych elementów zrobić sorbent, który ma niesamowite właściwości. Piotr Kuśmierzak wybrał się do jednego z najnowocześniejszych zakładów recyklingowych w kraju, żeby sprawdzić, jak to się robi.
- Zobacz film Zaledwie jedna mała bateria do zegarka wystarczy do skażenia 400 litrów wody lub metra sześciennego gleby. A rocznie Polacy zużywają ok. 290 milionów jednorazowych baterii. Ile z tego udaje się poddać recyklingowi? Segregowanie baterii promował ostatnio Kraków i była tam Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Przyrodnicy twierdzą, że jest fenomenem na skalę europejską. W granicach administracyjnych Warszawy zachowało się bowiem najprawdziwsze bagno. Skalę zagęszczenia ptasich gatunków porównuje się tutaj do lasów Puszczy Białowieskiej. Są też bardzo rzadko spotykane w miastach płazy oraz rośliny. Mowa oczywiście o Zakolu Wawerskim. Ratusz ma pomysł na zachowanie jego przyrodniczych walorów, ale potrzeba na to ogromnych funduszy. Warszawskie torfowisko odwiedził Marcin Szumowski.
- Zobacz film Leśny inżynier, naturalny mistrz retencji, lokator żeremi - zapraszamy na spotkanie z bobrem. Ten pożyteczny gryzoń po II wojnie światowej był w Polsce na granicy wyginięcia. Dziś ma się znacznie lepiej, co można zobaczyć choćby w Roztoczańskim Parku Narodowym. Tropem bobrów ruszyła Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Walentynki to dobra okazja, by przyjrzeć się miłosnym zwyczajom zwierząt - jak to w programie Czysta Polska. Okazuje się, że statusy związków w naturze często są wyjątkowo skomplikowane, a monogamia mało popularna. Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Unikalne torfowisko w Czechowicach-Dziedzinach zagrożone wyschnięciem. Choć znajduje się na terenie rezerwatu - bierna ochrona może nie wystarczyć. Jak uratować to czynne przyrodniczo i hydrologicznie miejsce sprawdzał Michał Mitoraj.
- Zobacz film Świeży puch, gips przewiany, szreń czy firn. To rodzaje śniegu, którego tej zimy nie mamy szczególnie dużo. A szkoda, bo śnieg przyczynia się do bujnej wegetacji roślin - tworzy naturalną warstwę ochrony i jest magazynem wody. Marcin Wojciechowski.
- Zobacz film A teraz jeden z największych i najbardziej znanych zamków w Polsce. Książ odkrywa kolejną tajemnicę. Za tamtejsze ogrody odpowiedzialny był jeden z najsłynniejszych projektantów - a współczesnym wyzwaniem będzie odtworzenie jego wizji. Maciej Stopczyk.
- Zobacz film Ponad połowa Rodzinnych Ogrodów Działkowych może zostać zlikwidowana - alarmują działkowcy. Wszystko przez ubiegłoroczną nowelizację prawa planistycznego, która miała być wycelowana w patodeweloperkę, ale rykoszetem mogą dostać ROD-y. Marcin Szumowski.
- Zobacz film Ocalić biebrzańskie bagna. Ten wydawałoby się ptasi raj od lat zmaga się z niedoborem wody. W zachowaniu bioróżnorodności ma pomóc odtworzenie pierwotnego układu rzeki Ełk. Wbrew pozorom mają na tym skorzystać również rolnicy. Przemysław Białkowski.
- Zobacz film Pasza pochodząca z... glonów. Za nowym punktem w menu dla kur, krów czy świń stoją Naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Co ciekawe podczas produkcji tej bogatej w składniki odżywcze paszy wykorzystuje się dwutlenek węgla pochodzący z atmosfery. Marcin Szumowski.
- Zobacz film Zoo w Zamościu zaprosiło najmłodszych na wspólne przygotowywanie posiłków dla mieszkańców małpiarni. Lemury czy gibony paszą raczej pogardzą, mają za to swoje ulubione przysmaki. Jakie -sprawdzała Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Wielki spis powszechny bocianów. Nasze boćki jeszcze grzeją skrzydła i dzioby w Afryce, ale już niedługo będą się szykowały na wylot do Polski. Szacuje się, że w naszym kraju żyje 45-50 tysięcy par tych ptaków, więc dokładne ich policzenie nie będzie takie proste. Dlatego rachmistrzowie pilnie poszukiwani. Marcin Szumowski
- Zobacz film Jedni zabijają dla mięsa, inni dla trofeów. Kłusownicy wcale nie zniknęli z polskich lasów. Przykładem ich okrucieństwa może być choćby historia łani uratowanej w okolicach Bielska-Białej. Michał Mitoraj.
- Zobacz film Energetyka, transport, a nawet technologie kosmiczne - zastosowanie wodoru może być bardzo szerokie. Na Politechnice Rzeszowskiej działa pierwsze w Europie laboratorium badające wodór jako paliwo przyszłości w lotnictwie. Jak wykorzystać ten potencjał na wielką skalę pytała Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Niebezpieczne chemikalia w rzece tuż obok domów. Mieszkańcy podkrakowskiej Olszanicy skarżą się też na ogromny fetor i twierdzą, że trujące substancje pochodzą z miejscowego lotniska. Co na to władze portu lotniczego Kraków Balice sprawdzała Teresa Gut.
- Zobacz film Zużyte opony to poważne zagrożenie dla przyrody. Mogą się rozkładać nawet sto lat, a zawarte w nich chemikalia zabijają wiele pożytecznych owadów. Choć opony bezpłatnie można oddawać do PSZOK-ów, często lądują w lasach. Marcin Szumowski.
- Zobacz film Zamość idzie na wojnę z jednorazowym plastikiem. Butelki z tworzyw sztucznych czy foliowe reklamówki mają zniknąć na dobre nie tylko z ratusza, ale i z miejskich imprez. Chodzi o dobry przykład dla mieszkańców, ale też o oszczędności i zmniejszanie ilości odpadów. Ewa Pajuro.
- Zobacz film Architektoniczna perełka w otoczeniu pięknej pomorskiej przyrody. Drewniana trasa ze schodami i tarasami, poprowadzona między drzewami połączyła Oksywie Dolne z Górnym. Choć miała być połączeniem komunikacyjnym, a stała się atrakcją turystyczną i piękną wizytówka północnej części Gdyni.
- Zobacz film Niedawno przypadał Światowy Dzień Wiedzy o Pingwinach. A warto o nich rozmawiać i poznać je bliżej, bo ich populacja jest zagrożona, wszystkie podlegają ochronie. W ciągu ostatnich 35 lat, populacja pingwinów przylądkowych spadła o 95%. Być może w przyszłości ten gatunek będzie można oglądać tylko w ogrodach zoologicznych. Jak z adaptacją do zmian klimatu radzą sobie te ptaki- sprawdzała Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Naukowcy z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie stworzyli... bank rybiego nasienia. Mówią, że zgromadzony materiał genetyczny to nasze "pasy bezpieczeństwa" w przypadku takich katastrof jak ta, która wydarzyła się niedawno na Odrze. O wyjątkowym pomyśle opowie Marcin Szumowski.
- Zobacz film Kolizje ptaków z przeszklonymi powierzchniami to duży problem w miastach na całym świecie. Według szacunków tylko w Ameryce rocznie z tego powodu ginie miliard skrzydlatych zwierząt. Innowacyjne rozwiązanie problemu testują biolodzy z Uniwersytetu w Białymstoku, którzy okleili specjalną folią duży budynek na terenie kampusu uczelni. Przemysław Sławiński.
- Zobacz film Farmy fotowoltaiczne nie tylko pozyskują energię ze słońca, ale zapewniają też cień bardziej wrażliwym roślinom. Nad specjalnymi gatunkami pracują naukowcy z Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie. Odwiedziła ich Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Bożonarodzeniowe choinki wcale nie muszą trafić do kosza. Żywe drzewka w doniczkach od lat są przesadzane do miejskich parków w Bytomiu. O tym i innych sposobach na recykling choinek - Michał Mitoraj.
- Zobacz film Pszczoły w trybie zimowym. Gdy temperatura spada poniżej 10 stopni, te pracowite owady tworzą kłeby, magazynują tłuszcz i wyczekują wiosny. Ale prowadziwa walka o przetrwanie zaczyna się podczas mrozów. Piotr Kuśmierzak.
- Zobacz film Wracamy do bulwersującej historii nielegalnie przetrzymywanych, chronionych gatunków ptaków na Pomorzu, ale tym razem mamy dobre informacje. Zdecydowana wiekszość ptaków jest już bezpieczna, a wkrótce trafi na wolność. Pomorski Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt odwiedziła - Adrianna Borowicz.
- Zobacz film W tym wyjątkowym domu i w wyjątkowych warunkach żyje Piotr Zieliński. Niestraszny mu kilkunastostonpniowy mróz ani zaspy śniegu na podwórku. Miejsce, któremu zdecydowanie bliżej do survivalu niż SPA odwiedził nasz reporter Przemysław Sławiński.
- Zobacz film Naukowcy z Politechniki Białostockiej znaleźli sposób na recykling zużytych łopat turbin wiatrowych. Utworzone z kompozytów ekrany mają być trwałe i bezpieczne. A jak to wpłynie na środowisko sprawdzał Marcin Szumowski.
- Zobacz film Kawitacja - warto zapamiętać to słowo. Dotychczas mogło się kojarzyć z powstawaniem pęcherzyków na wodzie podczas pracy silnika motorówek. Naukowcy z Politechniki Gdańskiej pracują nad procesem kawitacji, który mógłby oczyszczać ścieki. Wyniki są na tyle obiecujące, że prowadzący je profesor trafił do elitarnego grona najczęściej cytowanych naukowców na świecie. Anna Gonia-Kuc
- Zobacz film Atak zimy sprawił, że dzikie zwierzęta w poszukiwaniu pożywienia podchodzą niebezpiecznie blisko ludzi. Skutki tego mogą być niebezpieczne. Jak zatem reagować i jak pomagać dzikim zwierzętom, by im nie zaszkodzić wyjaśni Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Bociany zimujące w Afryce powoli szykują się na powrót do Polski. Wiemy to dzięki specjalnym urządzeniom, które zamontowali młodym boćkom naukowcy z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Kiedy wypatrywać na niebie pierwszych powrotów - sprawdzała Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Ponad połowa Polaków nie może dostrzec Drogi Mlecznej. Ale nie chodzi tylko o kwestie astronomiczne. Co piąta osoba w Polsce ze względu na zanieczyszczone sztucznym światłem niebo nie może zrelaksować wzroku. A to może wpływać na zaburzenia snu czy przemianę materii. Marcin Szumowski.
- Zobacz film Wystarczyło kilka mroźnych dni by Polska zniknęła pod grubą warstwą smogu. Tak fatalnej jakości powietrza nie było od lat. Dowodem są nie tylko przekroczenia norm, ale smog widać gołym okiem, o czym za chwilę się państwo przekonają. Michał Mitoraj.
- Zobacz film Paliwo ze starych opon i oleju roślinnego. Brzmi obiecująco, bo recykling - szczególnie opon - jest bardzo problematyczny. Nad ich ponownym wykorzystaniem pracują naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej. Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Startuje zimowe liczenie ptaków wodnych. Setki wolontariuszy wyposażonych w lornetki i notesy pójdą nad rzeki czy stawy. Po co się liczy zimą ptaki i jakie informacje daje taki monitoring - o tym Marcin Szumowski.
- Zobacz film Wygląda ładnie i okazale, ale robi wielkie spustoszenie w naszym ekosystemie. To intruz - rak luizjański. Zadomowił się na przykład w jednym z jeziorek na poznańskiej Dębinie. Jego odłowy i walka z nim mogą potrwać latami, mówią eksperci. Użytek ekologiczny Dębina to obecnie największe siedlisko raka luizjańskiego w Polsce. W walkę z intruzem włączyli się też wędkarze - o szczegółach Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Rośliny owadożerne rozbudzają wyobraźnię. Coraz więcej Polaków ma takie okazy w domach. Pięknie się prezentują, a przy okazji pomagają rozwiązać jeden męczący problem. Żywią się drobnymi insektami więc są najlepszą eko-pułapką na owady. Czy są proste w uprawie i na co zwrócić uwagę? Gąszcz roślin owadożernych znalazła Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Na zachód, na wschód, na północ i południe. Klucze dzikich gęsi kręcą się tej zimy po polskim niebie jak oszalałe. Wielu z nas widząc przelatujące ptaki zastanawia się czy to nie aby przedwczesny zwiastun wiosny. Rozwiewamy te podejrzenia. Wszystkiemu winne są zmiany klimatu. O tym co się dzieje w gęsim świecie opowie Marcin Szumowski.
- Zobacz film Wiosną i latem kryją się na niedostępnych trzęsawiskach i bagnach. Postronny obserwator nie ma szans aby podejrzeć ich życie, a co dopiero fotografować. Łosie - bo o nich mowa - dają jednak przyrodnikom wyjątkową szansę. I na obserwacje i na zdjęcia. Ten czas to zima, kiedy za pokarmem przechodzą ze swoich bagiennych kryjówek na twardy, leśny grunt. O wyjątkowej szansie na cudowne zdjęcia z łosiem w roli głównej - Marcin Szumowski.
- Zobacz film Wyruszyła z okolic Garwolina i... doleciała aż do archipelagu Bijagos na Oceanie Atlantyckim, należącym do Gwinei Bissau. Ostrygojadzica Ola, bo o niej mowa, pokonała w locie na zimowisko dziewięć tysięcy kilometrów! Tym samym ustanowiła nowy polski rekord dla tego gatunku. O niezwykle dalekiej podróży niezwykłego ptaka - Marcin Szumowski.
- Zobacz film Rok 2023 jeszcze się nie skończył, a już wiadomo, że będzie najcieplejszym na ziemi od początku pomiarów. Aż sześć miesięcy przyniosło rekordy ciepła, a tegoroczną jesień uznano za najcieplejszą w historii na Półkuli Północnej. W Polsce pogoda też mocno dawała się nam we znaki i chyba nikt nie ma już najmniejszych wątpliwości, że to skutki zmian klimatu. Podsumowanie pogodowe roku przygotowała Adrianna Borowicz.
Wodór to paliwo przyszłości. Może napędzić także samoloty
Energetyka, transport, a nawet technologie kosmiczne - zastosowanie wodoru może być bardzo szerokie. Na Politechnice Rzeszowskiej działa pierwsze w Europie laboratorium badające wodór jako paliwo przyszłości w lotnictwie. Jak wykorzystać ten potencjał na wielką skalę pytała Adrianna Borowicz.
Dodano:
Wtorek, 6 lutego 2024 (15:36)
Źródło:
Polsat News-
Polsat News