Wiadomości i publicystyka
- Zobacz film Włoska Straż Ochrony Wybrzeża wyłowiła z Morza Śródziemnego 31 emigrantów.
- Zobacz film W lokalach panuje wilgoć, przez co od ścian odpada tynk lub wychodzi grzyb. To smutna rzeczywistość nowo wybudowanego osiedla w Smolcu pod Wrocławiem.
- Zobacz film Na plaży Morza Kaspijskiego, niedaleko rosyjskiego miasta Derbent, rdzewieje jedyny na świecie ekranoplan klasy "Łuń".
- Zobacz film Boliwijczycy wywodzący się z plemienia Aymara czczą czaszki zmarłych, nazywane "Ñatitas". Czaszki są trzymane w domach, ale tydzień po Wszystkich Świętych zanosi się je uroczyście na cmentarz.
- Zobacz film W Polsce od początku roku na oznaczonych przejazdach doszło do 129 kolizji i wypadków, 23 osoby zostały ciężko ranne, a 34 zginęły.
- Zobacz film Ta forma transportu zapewnia prędkość linii lotniczych, przeciążenia jak w pociągu i komfort jazdy metrem.
- Zobacz film Władze kanadyjskiej prowincji Manitoba pracują nad specjalnym radarem wykrywającym niedźwiedzie polarne. Jak to działa?
- Zobacz film Nawet dwa tygodnie trzeba czekać na pochówek zmarłego w Krakowie. W związku z dużą liczbą zgonów zakłady pogrzebowe mają bardzo dużo pracy.
- Zobacz film Warszawski ogród zoologiczny ma nowego podopiecznego - to kanczyl jawajski, zwany również myszojeleniem.
- Zobacz film Poprosili o usunięcie składowiska gruzu, a później sami zostali oskarżeni o jego nielegalne składowanie. Absurd?
- Zobacz film Opuszczone, pozbawione wody, jedzenia, zamknięte w klatkach. Lisy i jenoty konały w cierpieniu.
- Zobacz film Włoscy naukowcy odtworzyli winnice zniszczone 2000 lat temu w wyniku erupcji wulkanu Wezuwjusz.
- Zobacz film Włoski przemysł oliwy z oliwek jest zagrożony kryzysem. W wielu krajach powróciły ograniczenia.
- Zobacz film To nie Missisipi ani bagna Luizjany – to dębowy las niedaleko Nowej Soli. Ten fascynujący krajobraz odkrył pasjonat turystyki, Daniel Kołtun.
- Zobacz film Pingwiny z oceanarium w Kapsztadzie cierpią na depresję wywołaną przymusową izolacją, spowodowaną zamknięciem ogrodów zoologicznych. - Początkowo ptaki nie wiedziały, co się dzieje - mówi opiekunka pingwinów w Two Oceans Aquarium, Shanet Rutgers.
- Zobacz film Rzeźba w kształcie wielorybiej płetwy uratowała pociąg metra przed upadkiem z wysokości ośmiu metrów. Do wypadku doszło w Spijkenisse, gdzie kończy się linia metra z Rotterdamu.
- Zobacz film Włosi udowadniają, że COVID’owa szkoła może być przyjemna. Włoskie ministerstwo edukacji nakazało... naukę na świeżym powietrzu.
- Zobacz film Holenderska firma Pal-V w 2022 roku chce dostarczyć klientom pierwsze samochodo-wiatrakowce. Uda się?
- Zobacz film Amerykańscy naukowcy odnajdują i niszczą gniazda szerszeni azjatyckich. Jad tych niebezpiecznych owadów potrafi być zabójczy dla ludzi. Zjadają także pszczoły miodne, zapylające rośliny.
- Zobacz film 2,5 miliona złotych zniknęło razem z wiatrem. To pieniądze, które wiosną wydano na poszerzanie plaży w Gdyni-Orłowie. 40 metrów szerokości plaży zabrał szalejący tam sztorm.
- Zobacz film Wieczorem niebo nad północnym regionem Laponii rozświetlił kolorowy pokaz zorzy polarnej. Zieleń ze smugami bieli i fioletu przebijały się przez warstwę chmur nad miejscowością Utsjoki.
- Zobacz film Na Śląsku rekordowe zakażenia, a Katowice - z funduszu na walkę ze skutkami Covid-19 - chcą wykonać pomnik wart 7 milionów złotych.
- Zobacz film Władze Kalifornii zdecydowały o otwarciu stadionów dla kibiców, ale utrzymały całkowitą blokadę popularnego parku rozrywki. Blokada oznacza duże straty dla hotelarzy, sklepikarzy i restauratorów, obsługujących gości.
- Zobacz film Właściciele domu w Valencia, w stanie Pensylwania, ustawili przed domem 3,5 metrowy szkielet.
- Zobacz film W pobliżu wyspy Skye w Szkocji odkryto ponad sto jaj płaszczki nagiej. Płaszczka, nazywana także gładką, może osiągnąć 2,5 metra długości i około 2 metrów szerokości.
- Zobacz film Nokia została wybrana przez NASA do budowy sieci telefonii komórkowej na Księżycu. Bezprzewodowa, szerokopasmowa sieć w technologii 4G/LTE ruszy na Księżycu pod koniec 2022 roku. NASA zamierza wysłać kolejną ludzką misję na Księżyc do 2024 roku w ramach programu Artemis.
- Zobacz film Mieszkańcy Haiti uczcili pamięć ofiar epidemii cholery, która wybuchła w 2010 roku i pochłonęła niemal 10 tysięcy osób. Cholera dostała się z Haiti na Florydę, Wenezuelę, Meksyk, Kubę i Dominikanę.
- Zobacz film Muzyka na żywo wraca do Rio de Janeiro, ale z powodu koronawirusa uczestników imprez separuje się na małe grupy. Chętni bawią się w odseparowanych lożach-boksach, nie kontaktując się z innymi. Brazylia zaczęła łagodzić ograniczenia, gdyż według władz wskaźniki infekcji spadają.
- Zobacz film Funkcjonariusze straży przybrzeżnej na Alasce uratowali życie małego jelenia. Zwierzę pływało w cieśninie Clarence, daleko od brzegu.
- Zobacz film "Nie żyje Stanisław Kogut, były senator. Wieczne odpoczywanie racz mu dać Panie" - poinformował na Twitterze Bartłomiej Orzeł, pełnomocnik premiera Mateusza Morawieckiego ds. programu Czyste Powietrze. Kogut przebywał w szpitalu w Gorlicach. Z nieoficjalnych informacji wynika, że potwierdzono u niego zakażenie koronawirusem. Pod koniec października skończyłby 67 lat (Polsat News).
- Zobacz film Jens Decke ustanowił rekord świata przejścia na swobodnie wiszącej linie nad stadionem Max-Morlock w Norymberdze. Slackline lub high line to sport, w którym balansuje się na płaskiej taśmie o szerokości ok. 25 mm. nad otwartą przestrzenią. Nad stadionem w Norymberdze taśmę rozpięto na wysokości 73 metrów, między słupami oświetlenie stadionu. Uczestnicy tych ekstremalnych "zabaw" utrzymują, że dzięki wielopoziomowemu systemowi zabezpieczeń spacery w chmurach są bardzo bezpiecznym zajęciem.
- Zobacz film W poniedziałek rano w wieku 78 lat zmarł słynny aktor teatralny i filmowy Wojciech Pszoniak. "Ze śmiercią Wojciecha Pszoniaka zamyka się kolejny rozdział historii polskiego teatru i kina" - napisał wicepremier, minister kultury Piotr Gliński. - Nie ma już takich aktorów. O Pszoniaku można mówić tylko z podziwem - powiedział Wojciech Malajkat, aktor i rektor warszawskiej Akademii Teatralnej. "To ogromna strata dla całej polskiej kultury" - napisał prezydent stolicy, Rafał Trzaskowski.
- Zobacz film - Szkoły powinny wrócić do tradycyjnego sposobu nauczania, a rodzice są zobowiązani do tego, by ich dzieci spełniały obowiązek szkolny, bądź obowiązek nauki - powiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski, zapytany o to, czy rodzice mogą nie puścić dzieci do szkół, jeżeli uznają, że zagrożenie z powodu koronawirusa jest zbyt duże.
- Zobacz film Jadwiga Lampa z Gryfina żyje w ścisku wraz z siedmioosobową rodziną na 38 metrach kwadratowych mieszkania. Kobieta walczy z urzędnikami o drugą, większą część lokalu. Wiele lat temu, po śmierci rodziców, podzieliła się stumetrowym mieszkaniem z bratem i poprosiła urzędników, by rozdzielili im czynsz. Ci twierdzą teraz, że to dwa oddzielne lokale. Reportaż programu "Interwencja".
- Zobacz film Wypadek przy ścinaniu drzewa skazał Stanisława Kamelę na niepełnosprawność. Decyzja lekarzy z ZUS – na życie w biedzie. Stwierdzili oni, że stan mężczyzny po wypadku jest na tyle dobry, że nie przysługuje mu 500 plus dla niepełnosprawnych. Zupełnie inne orzeczenie wydał Powiatowy Zespół ds. Spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Myślicie, że coś nie gra? Nie, nie, wszystko jest zgodne z przepisami, zapewniają urzędnicy.
- Zobacz film Trwa remont stacji Gdańsk Kolonia, jednak w przyszłości pasażerowie nie wsiądą tam do pociągów. Stan ponad stuletniego przystanku zwrócił uwagę konserwatora zabytków. Nakazał więc, by jego "odświeżenie" zawarto w planach przebudowy szlaku kolejowego prowadzącego do portu. - Nowy peron będzie więc ładnie wyglądał i nic więcej - powiedział jeden z pracowników PKP PLK.
- Zobacz film Przejechali tysiące kilometrów, odwiedzili setki miejscowości. Mowa nie o Andrzeju Dudzie i Rafale Trzaskowskim, lecz reporterach Polsat News: Marcinie Fijołku i Mateuszu Białkowskim. Podczas kampanii, pierwszy z nich jeździł za prezydentem, a drugi za jego konkurentem. W poniedziałek zdradzili, jak "od kuchni" wyglądała kampania wyborcza.
- Zobacz film - Jeśli chodzi o zaproszenie to był gest dobrej woli w stronę kontrkandydata. Bardzo mi przykro, że pan Trzaskowski uznał, że potrzebuje wyników PKW, by się spotkać. Spotkać można się zawsze, zwłaszcza po tak długiej i emocjonującej kampanii - mówił w "Graffiti" Radosław Fogiel, wicerzecznik PiS.
- Zobacz film - Czekaliśmy z małżonką i córką na pana Rafała i panią Małgorzatę Trzaskowskich. Szczerze mówiąc, miałem nadzieję, ze pan Rafał przyjdzie - mówił prezydent Andrzej Duda. Na godz. 23 zaprosił swojego kontrkandydata. Trzaskowski, w odpowiedzi na propozycję, przyznał, że spotkanie "to dobry pomysł", ale "najodpowiedniejszym momentem wydaje się czas zaraz po ogłoszeniu wyników wyborów przez PKW".
- Zobacz film To jedyna taka okazja, by zobaczyć ukryte pod ziemią zabytki sprzed prawie 1000 lat. W Poznaniu odsłonięto fundamenty kolegiaty, która przez wieki była symbolem miasta. Archeolodzy odkryli tam monety, biżuterię, ale także szczątki 4 tys. osób.
- Zobacz film Starsze małżeństwo z Batynia koło Koszalina mieszka w rozpadającym się gminnym budynku. Nawet urzędnicy obawiają się, że mury w końcu runą na rodzinę. Gołym okiem widać dziury w dachu, zapadający się strop, odchylające się od pionu ściany, spróchniałe elementy drewniane i rozsypujące się mury. Niestety gminy nie stać na pomoc rodzinie.
- Zobacz film - Mamy trzy główne wielkie telewizje w Polsce. Chodzi o to, żeby wszyscy Polacy mogli zobaczyć debatę. Taką kulturalną debatę sobie wyobrażam. Nie jestem kimś, kto unika debaty, ale chcę, żeby ona się odbywała na uczciwych, cywilizowanych warunkach - powiedział w programie "Gość Wydarzeń" prezydent Andrzej Duda.
- Zobacz film Jedna osoba nie żyje, a około 20 zostało rannych, w tym 6 ciężko w wyniku wypadku autobusu miejskiego w Warszawie. Pojazd przebił barierki i spadł Grota-Roweckiego na Wisłostradę. - To akcja ratunkowa na wielką skalę - mówi Dawid Styś, reporter Polsat News, który jest na miejscu wypadku. (Polsat/Ipla)
- Zobacz film Śląskie kopalnie to niejedyne ogniska wirusa. Są też w szpitalach w Tomaszowie Mazowieckim i w Sieradzu, a także w fabryce lodów w Działoszynie. Co te wszystkie przypadki łączy i czy znów mamy powody do niepokoju - o tym Monika Zalewska.
- Zobacz film - Jeśli byłaby druga fala zakażeń koronawirusem, to należałoby wybrać, które interwencje przynoszą korzyści i zrezygnować z tych nieprzynoszących, a nie zamykać wszystko - mówił w "Debacie Dnia" prof. Ernest Kuchar, specjalista chorób zakaźnych, kierownik Kliniki Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
- Zobacz film Zakład Karny nr 1 w Grudziądzu to jedno z największych więzień w Polsce. Przebywa tu 1200 osadzonych, z czego większość to kobiety. Historie kilku z nich pokazują, że czynnikiem zapalnym do popełnienia przestępstw był alkohol. Na oddziale terapeutycznym uczą się nie tylko jak zerwać z nałogiem, ale również jak stać się pełnowartościową kobietą.
- Zobacz film Prawidłowe oddychanie to pierwsza linia ochrony przed koronawirusem. - Ucząc nasze dzieci korzystania z maseczki, przepracujmy z nimi właściwy sposób oddychania, bo prawie połowa robi to niewłaściwie. Wynikną z tego duże korzyści, jeśli chodzi o wpływ na ogólny rozwój dziecka - powiedziała Polsat News lek. Elżbieta Dudzińska, specjalistka w zakresie terapii zaburzeń wzorca oddychania.
- Zobacz film W Polsce od piątku obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego. Z dnia na dzień rośnie liczba pacjentów, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem, a wśród nich jest m.in. kilkuletnie dziecko. - Na podstawie prac naukowych na temat zakażenia dzieci tym wirusem można wysnuć analogię do zachorowań dzieci na inne choroby wirusowe - powiedział w studiu prof. Paweł Januszewicz, specjalista pediatrii i konsultant medyczny Fundacji Polsat. - Dzieci zarażone wirusem Covid-19 im są młodsze, tym - można powiedzieć - są bezpieczniejsze. Podobnie jak z przechodzeniem ospy wietrznej lub świnki: im dziecko starsze, tym więcej ma objawów i tym na ogół cięższy przebieg choroby - tłumaczył.
- Zobacz film Pamiętam ten dzień, gdy stan wojenny stał się faktem. Moje pokolenie ma uraz do ograniczania swobód obywatelskich. Teraz jesteśmy w emocjonalnym stanie wyjątkowym. Nie możemy przejść w poziom złego stresu - mówił psychoterapeuta Robert Rutkowski, gość trzeciego podcastu Piotra Witwickiego, o zagrożeniu związanym z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.
- Zobacz film Laboratoria pracują 24/7, jesteśmy przygotowani na każda ilość próbek, mamy zabezpieczonych kilkadziesiąt tysięcy odczynników - mówił wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. W rozmowie z Moniką Miller dodał, że "niestety, najbliższe dni mogą przynieść następne zarażenia koronawiursem w naszym kraju". W środę minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosił pierwszy przypadek zarażenia w Polsce.
- Zobacz film Wszystkie pobrane próbki z Polic są ujemne. (...) Inspekcja sanitarna działa w swoim rytmie, analizując i podejmie decyzje o terminie zakończenia kwarantanny dla tych dwustu osób - powiedział w środę na konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski. Potwierdził również pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem w Polsce.
- Zobacz film Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że koronawirus jest w Polsce. Chorym jest pacjent z Zielonej Góry. Minister podał tę informację na konferencji w resorcie.
- Zobacz film Najlepsza polska opera narodowa "Halka" Stanisława Moniuszki podbiła warszawską publiczność! Owacje trwały dwadzieścia minut. Wcześniej "Halkę" w reżyserii Mariusza Trelińskiego oklaskiwali widzowie w Wiedniu. Kamera "Wydarzeń" była jedyną, którą zaproszono na ten wyjątkowy wieczór.
- Zobacz film Wielka Brytania, w której żyje około milion Polaków, o północy z 31 stycznia na 1 lutego przestała być oficjalnie członkiem Unii Europejskiej. Po brexicie część z naszych rodaków zamierza wróci do kraju. Co na nich czeka? Czy polski rynek pracy ma im coś do zaoferowania?
- Zobacz film - Moje dziecko strasznie krzyczało: mamo pomóż mi, pomóż mi. On był przerażony tym wszystkim - powiedziała reporterce Polsat News matka 10-letniego Ibrahima, który został uprowadzony przez swojego biologicznego ojca - Azeddine'a Oudrissa.
- Zobacz film Mieszkaniec Gorzowa Wielkopolskiego, który od lat praktycznie nic nie widział, został potrącony przez samochód. Wypadek okazał się jednak dla niego szczęśliwy, bo mężczyzna odzyskał po nim wzrok. Tajemniczym uzdrowieniem zaskoczeni są nawet lekarze.
- Zobacz film Sześcioraczki z Tylmanowej przyjęły w czwartek w Krakowie trzecią dawkę szczepionki przeciwko wirusowi RS powodującemu zapalenie oskrzeli lub płuc. - To niezwykle ważne dla tych dzieci. One cały czas są w stadium rozwoju układu oddechowego. Część z nich musiała być intubowana. Respirator zawsze hamuje rozwój płuc - mówił profesor Ryszard Lauterbach, prezes Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego.
- Zobacz film Toksyczne znalezisko w jednej z największych sudeckich jaskiń w woj. dolnośląskim. Ktoś wyrzucał do podziemnych korytarzy śmieci. Wśród nich był m.in. zakazany prawem eternit, który zawiera rakotwórczy azbest. Leśnicy odradzają wchodzenie do Jaskini z Filarami.
- Zobacz film Ratownicy Tatrzańskiego Parku Narodowego przestrzegają turystów odwiedzających Morskie Oko przed wchodzeniem na lód. - Wejście na taflę jeziora grozi śmiercią - powiedział Grzegorz Bryniarski z Tatrzańskiego Parku Narodowego w rozmowie z Polsat News.
- Zobacz film Do szpitala w Słupcy trafiło dziecko z... garnkiem na głowie. Ze zdjęciem naczynia z głowy dwulatka nie mogli sobie poradzić ani rodzice dziecka, ani personel medyczny. Na miejsce wezwano strażaków. Okazało się, że wiedzą, jak bezboleśnie uwolnić ofiarę z pułapki.
Wpadł pod auto i... odzyskał wzrok
Mieszkaniec Gorzowa Wielkopolskiego, który od lat praktycznie nic nie widział, został potrącony przez samochód. Wypadek okazał się jednak dla niego szczęśliwy, bo mężczyzna odzyskał po nim wzrok. Tajemniczym uzdrowieniem zaskoczeni są nawet lekarze.
Dodano:
Czwartek, 30 stycznia 2020 (10:10)