DW: Wideo dnia
- Zobacz film Ukraińska gospodarka wymaga gruntownej modernizacji. Mimo zniesienia ceł w handlu z UE, kraj ten ma za mało produktów mogących sprostać konkurencji. Kryzys spowodował, że małe i średnie przedsiębiorstwa radzą sobie coraz gorzej. – Firmy mogą korzystać z różnych ulg podatkowych, ale zabija je walka z urzędowym młynem – komentuje Ralf Lowack, konsultant ds. zarządzania przedsiębiorstwem. – To pochłania bardzo dużo czasu i hamuje rozwój biznesu – dodaje. Ukraińscy przedsiębiorcy są otwarci na podbój rynków zachodnich (głównie niemieckiego), jednak obawiają się, że sytuacje zmusi ich do zwrócenia się ku Rosji, co byłoby powrotem złego snu z czasów Związku Radzieckiego.
- Zobacz film W Bukareszcie około 5 tysięcy bezdomnych żyje w kanałach. To swoisty podziemny świat skupiający wykluczonych i narkomanów. Jego samozwańczym władcą jest mężczyzna o pseudonimie "Bruce Lee". To on decyduje o tym, kto danego dnia ma iść żebrać. W kanałach wszędzie cuchnie rozpuszczalnikiem do farb. Ten tani narkotyk pozwala choć na chwilę zapomnieć o rzeczywistości. Odurzają się nim nawet dzieci. Wielu mieszkańców bukaresztańskiej kanalizacji urodziło się właśnie tam. Nie znają oni innego sposobu na życie. Dziś w kanałach przychodzą na świat ich dzieci... Ci ludzie nie chcą pomocy ze strony państwa. Jak mówią, schroniska dla bezdomnych są jak więzienia.
- Zobacz film Moskwa zaprzecza, jakoby na wschodzie Ukrainie w walkach brali udział rosyjscy żołnierze - ale dowodem ich zaangażowania w konflikt są mogiły. W Słowiańsku, obok pomnika ku czci poległych w drugiej wojnie światowej, odnaleziono niedawno masowy grób, z którego wykopano ponad tuzin zwłok. Takich bezimiennych miejsc pochówku jest w tej części kraju więcej. Okazuje się, że prorosyjscy separatyści coraz częściej chowają swoich towarzyszy broni tam, gdzie zginęli. Wśród nich prawdopodobnie są także Rosjanie. Tymczasem w Moskwie radykalni nacjonaliści nieustannie rekrutują ochotników do wyjazdu na Ukrainę. W całej Rosji do walki rwą się tysiące - w tym doświadczeni weterani, którzy brali udział w działaniach w Afganistanie czy Czeczenii.
- Zobacz film Już 18 września Szkoci zadecydują, czy ich kraj pozostanie częścią Wielkiej Brytanii. Przed referendum z dnia na dzień rośnie napięcie. Trwa walka o wpływy, głosy i wyborców. Powstanie nowego organizmu państwowego wiąże się z licznymi wyzwaniami. Największe kontrowersje dotyczą finansów i administracji. Po uniezależnieniu się od Wielkiej Brytanii nowe władze będą musiały powołać wiele urzędów i instytucji. Jak będzie wyglądała kwestia podatków? Co z walutą? Skąd budżet państwa będzie czerpał dochody? I wreszcie - jak będą układały się stosunki i współpraca Szkotów z Anglikami?
- Zobacz film Jego podopieczni wygrywają największe międzynarodowe turnieje bokserskie. Jan Dreger - były polski bokser - od ponad 10 lat trenuje w niemieckim Alzey drużynę bokserską.
- Zobacz film Pod koniec czerwca 2014 Gruzja podpisała umowę stowarzyszeniową z UE. Oznacza to dla niej pakiet wsparcia w wysokości 30 milionów euro na modernizację administracji publicznej, poprawę konkurencyjności gospodarki i poprawę ochrony praw mniejszości narodowych. Zdaniem niektórych ekspertów, włączenie do UE kraju spoza Europy nie jest jednak dobrym pomysłem. Nie bez znaczenia jest też fakt, że może się to nie spodobać Rosji, która przywykła uważać Kaukaz za swoją strefę wpływów.
- Zobacz film Andrija Sadowyja mieszkańcy Lwowa traktują jak gwiazdę popu. Od marca 2006 jest merem Lwowa i nie stracił zapału w walce o jedność Ukrainy i zbliżenie do UE.
- Zobacz film Małe gospodarstwa rolne są w Niemczech już prawie na wymarciu. Rolnictwo opiera się na wielkich gospodarstwach, które są w stanie zainwestować w najnowszą technikę i zaprząc do pracy... roboty.
- Zobacz film Albania to najbiedniejszy kraj w Europie, jednak pod koniec czerwca została oficjalnym kandydatem do członkostwa w UE. Niskie PKB to nie jedyny problem Albanii. Rząd tego państwa zmaga się z ogromną korupcją, dlatego jadąc tam na wakacje, mimo niskich cen, trzeba mieć ze sobą gruby portfel.
- Zobacz film Po co zakładać nocą kamizelkę odblaskową, kiedy można cały rower zamienić w neonowy obiekt? Z takiego założenia wyszli dwaj miłośnicy rowerowego szaleństwa, którzy zamieniają zwykłe jednoślady w odblaskowe cuda. - To nienormalne, że zakładamy odblaskowe kamizelki i mocujemy na rowerze neonowe aplikacje. Po co, kiedy cały rower może odbijać światło – mówi Eberhard Schilling, właściciel warsztatu, w którym powstają „świecące” rowery. – Nie trzeba niczego przypinać, czy zakładać, a jazda jest bardziej bezpieczna – dodaje. Czy odblaskowe cacka dotrą też do Polski?
- Zobacz film W Hiszpanii małe i średnie firmy mają problem z otrzymaniem kredytu. Banki wymagają od nich zabezpieczeń przekraczających kilkakrotnie wartość pożyczki. Dla przedsiębiorców to prawdziwy koszmar.
- Zobacz film Kiedyś było małą wioską rybacką, dziś to jedno z najbardziej luksusowych miast Europy. Na tamtejszych plażach wypoczywają piękni i bogaci, przy brzegu cumują jachty warte miliony euro... Jednym słowem - "la dolce vita" na Lazurowym Wybrzeżu. Zapraszamy w niezwykłą podróż do Cannes!
- Zobacz film Krym po aneksji to ziemia obiecana dla żądnych przygód turystów i różnej maści inwestorów. O ile w 2013 r. półwysep odwiedziło 6 milionów turystów, to teraz w malowniczej Jałcie niemal nikt nie schodzi na ląd. Turyści wolą pozostać na statkach wycieczkowych przepływających wzdłuż czarnomorskich wybrzeży. W nadmorskich kąpieliskach straszą puste leżaki. Przyroda nie znosi jednak próżni. Miejsce ukraińskich i europejskich turystów zajęli na Krymie... Rosjanie. Są to głównie pracownicy rosyjskich przedsiębiorstw państwowych. Kwitnie również propaganda: najpopularniejsze pamiątki z Krymu to koszulki z Władimirem Putinem i przyjaznymi bojownikami. Ostatnią ważną zmianą na Krymie jest, rzecz jasna, zmiana waluty. Hrywna musiała ustąpić rublowi, a wraz z tym faktem w górę poszybowały ceny. Oznacza to wzrost kosztów codziennego życia dla mieszkańców półwyspu. To oni płacą za sukces "wyzwoliciela".
- Zobacz film Palma, stolica Majorki, wprowadziła sankcje dla niesfornych turystów. Na jednej z popularnych plaż zakazano picia alkoholu, ponieważ młodzi goście często urządzają tam prawdziwe libacje. Muszą zniknąć stamtąd nawet plastikowe wiadra z winem. Tym, którzy się nie podporządkują, grozi 200 euro grzywny! – Wielu turystom wydaje się, że mogą robić, co im się podoba, bo przecież nie są u siebie w kraju. Ale tak nie jest! – podkreśla miejscowy funkcjonariusz policji. Pytanie, jak zniosą to Polacy, którzy uwielbiają wypoczywać w hiszpańskich kurortach...
- Zobacz film Mołdawia zdecydowała się na członkostwo w UE. Problem w tym, że do Mołdawii należy także położony na południowym wschodzie autonomiczny region Gagauzji, którego mieszkańcy wolą raczej unię z Rosją niż zbliżenie z Unią Europejską.
- Zobacz film Argentyński karykaturzysta German Aczel maluje okolicznościowe karykatury na temat mundialu i jego gwiazd.
- Zobacz film Saif Al-Basri, muzułmanin mieszkający w Niemczech, jakiś czas temu przyznał otwarcie, że przestał wierzyć w Boga. Teraz dostaje listy z pogróżkami. „Będziesz na wieczność smażył się w piekle”, „Jeśli cię gdzieś zobaczę, to cię zabiję” – oto, jakie treści można w nich znaleźć. Saif studiuje w Niemczech medycynę. Pochodzi z Bagdadu. Jak mówi, islam kojarzy mu się z przymusem, z koniecznością rezygnacji z zadawania pytań, a także z zakazem wyrażania jakichkolwiek wątpliwości. Młody mężczyzna prowadzi internetowego bloga, za pośrednictwem którego próbuje uświadamiać młodych muzułmanów. Nie wszystkim to się podoba. Ale są też tacy, którzy stanowczo sprzeciwiają się zastraszaniu ateistów. „To nie jest droga islamu!” – mówią. Około 15 procent muzułmanów nie chodzi do meczetu, ale boi się przyznać do tego przed własną rodziną. Saif zdobył się na tę odwagę dopiero po dwóch latach. Dziś jego bliscy tolerują jego przekonania.
- Zobacz film Parlament Korsyki uchwalił prawo, według którego tylko stali mieszkańcy wyspy mogą nabywać tamtejsze nieruchomości. Dla Korsykanów to dobra wiadomość - do niedawna obawiali się, że zamożni Francuzi i bogacze z całej Europy dosłownie wykupią ich wyspę, czyniąc z niej drugie Lazurowe Wybrzeże. Każdy chce mieć posiadłość na Korsyce - ale lokalna władza postanowiła przede wszystkim zadbać o interes (i spokój) miejscowej ludności.
- Zobacz film Anglosasi kochają zakłady. Zakładają się o wszystko, co możliwe. Mundial to dla bukmacherów przysłowiowe eldorado.
- Zobacz film - Dlaczego nie możemy sprzedawać na targu serów własnego wyrobu albo pysznych czereśni zerwanych prosto z drzewa? Dlaczego mamy kupować w supermarkecie jedzenie skażone chemią?! - zastanawiają się rumuńscy rolnicy. Rumunia niedawno stała się członkiem UE - i na własnej skórze zaczyna odczuwać absurd niektórych unijnych przepisów. Catalina Miholca, wiejska gospodyni, sama wytwarza sery i sprzedaje je na lokalnym targu. W świetle przepisów opracowanych przez urzędników z Brukseli, powinna oddać najpierw te sery do kontroli do laboratorium. Ale laboratorium znajduje się... 100 km od wsi. Jeśli więc policja "przyłapie" ją na handlu bez odpowiedniego certyfikatu, starszej kobiecie grozić będzie wysoka grzywna.
- Zobacz film Po aneksji Krymu i zbrojnych starciach na wschodzie Ukrainy państwa bałtyckie, gdzie duża część ludności jest rosyjskiego pochodzenia, zaczynają obawiać się o własną egzystencję. Wielu zaczyna się poważnie zastanawiać, jak zareaguje "rosyjska" część społeczeństwa w kryzysowej sytuacji. Na Łotwie odbywają się od jakiegoś czasu ćwiczenia militarne na wypadek agresji ze strony Moskwy. Co ciekawe, biorą w nich udział także obywatele rosyjskiego pochodzenia. Wszyscy mają nadzieję, że kraj, w którym żyją, nie stanie się areną krwawych rozgrywek, pogrążając w politycznym i gospodarczym chaosie.
- Zobacz film Bruksela jest centrum turystycznym Belgii. W nowoczesnej dzielnicy, pełnej konstrukcji ze szkła i stali, tam gdzie mieści się Parlament Europejski, bije serce Europy.
- Zobacz film W Niemczech brakuje kierowców ciężarówek. Stare pokolenie przechodzi na rentę, zaś młodzi Niemcy nie są zainteresowani tym trudnym zawodem.
- Zobacz film W ramach pakietu pomocy dla Ukrainy, Unia Europejska rezygnuje z ceł za ukraińskie towary. Pakiet przewiduje tymczasowe obniżenie lub całkowite zniesienie ceł. Największe korzyści czerpać będzie z tego sektor rolny.
- Zobacz film Ukraina chce uniezależnić się od dostaw z Rosji. Błękitne paliwo będzie więc częściowo pobierać od niemieckiego koncernu energetycznego RWE, który przesyła go przez Polskę. Umowa w tym zakresie podpisana została już w 2012 roku.
- Zobacz film Restauracja "El celler de Can Roca" w hiszpańskiej Gironie może się poszczycić trzema gwiazdkami Michelina. Należy ona do najlepszych restauracji na świecie. Zawdzięcza to głównie spektakularnym deserom, których autorem jest Jordi Roca. - Optymalny deser musi podniecać nie tylko smakowo - twierdzi mistrz. Trudno się z tym nie zgodzić, patrząc na torciki lodowe gorące z zewnątrz - czy na "oddychające" lody z zaczynu liczi i kremu czekoladowego.
- Zobacz film Przez 12 tygodni w roku obraduje tu Parlament Europejski. Strasburg to miasto, które ucieleśnia ideę integracji Starego Kontynentu - ale nie tylko dlatego warto je odwiedzić. Na każdym kroku napotkamy tu wspaniałe zabytki. Śródmieście Strasburga, tak zwane Grande Ile, wpisane jest na listę światowego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Tutejsza katedra - przez Victora Hugo uważana za prawdziwy cud - w XIX wieku była najwyższą budowlą świata. Strasburg to miasto, w którym średniowiecze spotyka się ze współczesnością, a kultura germańska z wpływami łacińskimi.
- Zobacz film W czasie II wojny światowej Węgry były sojusznikiem Hitlera. Nawet dziś projekt pomnika poświęconego ofiarom zbrodniczej nazistowskiej ideologii budzi kontrowersje. Zdaniem społeczności żydowskiej, został on zaprojektowany tak, aby umniejszyć winę Węgrów i ich udział w prześladowaniach Żydów. Już w latach poprzedzających hitlerowską okupację na Węgrzech wprowadzono restrykcje wobec ludności żydowskiej. Na porządku dziennym były deportacje i mordy. Wyjątkową brutalnością wykazywała się węgierska żandarmeria. - Czas już uznać swoje winy! - apelują historycy i aktywiści.
- Zobacz film Po wydarzeniach na Krymie niektórzy mieszkańcy Mołdawii i Naddniestrza chcą, by także ich regiony zostały przyłączone do Rosji. Najważniejsze są dla nich argumenty ekonomiczne.
- Zobacz film Stosunki między Ukrainą i Rosją znalazły się obecnie w swej najbardziej krytycznej fazie. Cierpi na tym prywatne życie ukraińsko-rosyjskich małżeństw. Wiele z tych par przeżywa teraz prawdziwy osobisty dramat. Częste są przypadki, w których rodzina jednego małżonka odwraca się od rodziny drugiego.
- Zobacz film D-Day - tak alianci nazwali dzień 6 czerwca 1944 r., w którym od desantu w Normandii rozpoczęła się Operacja Overlord, mająca na celu otwarcie drugiego frontu w Europie Zachodniej i wyzwolenie okupowanych przez hitlerowców krajów: Francji, Holandii, Belgii... W uroczystych obchodach 70. rocznicy D-Day w Normandii bierze w tych dniach udział polski weteran i bohater - 95-letni Marian Słowiński. Jest najstarszym gościem z Polski. W wieku 24 lat Marian Słowiński wstąpił do 1 Dywizji Pancernej, która z Anglii miała wyzwolić północną Francję. Jego oddział nie brał jednak udziału w lądowaniu w Normandii, oczekując na sprzęt ze Stanów Zjednoczonych. Polskie oddziały dotarły do Francji pod koniec lipca, zanim jeszcze rozegrały się największe bitwy. Słowiński walczył pod Falaise. Po wygranej bitwie został awansowany do stopnia majora. Później chciał walczyć dalej, by wyzwolić swoją ojczyznę, ale do Polski dotarł dopiero po wojnie. Niestety, nie była to wolna Polska. Panu Marianowi nie wolno było nosić zdobytych na froncie zachodnim odznaczeń. Dziś miejsce, w którym Słowiński stoczył swoją najcięższą walkę, jest dla niego miejscem pojednania. - Jeśli spotkam weteranów niemieckich, będę naprawdę bardzo zadowolony. Nie trzeba żyć przeszłością. Nie wolno o niej zapominać, ale podajmy sobie ręce - mówi.
- Zobacz film W Muzeum Wiktorii i Alberta w Londynie otwarta została wystawa prezentująca 250 lat historii sukni ślubnej. Zwiedzając jej, można dowiedzieć się naprawdę fascynujących rzeczy - między innymi tego, że biel sukni ślubnej nie ma nic wspólnego z religią czy pojęciem czystości...
- Zobacz film Na Litwie powstaje nowy terminal skroplonego gazu ziemnego, LNG. Ma to być sposób na uniezależnienie się od rosyjskiego Gazpromu - i pierwsza tak poważna konkurencja dla rosyjskiego giganta. - Mamy do tego prawo, jak również do niższych cen gazu - twierdzą Litwini.
- Zobacz film Polskie chłodnie są pełne towarów, ale rosyjscy odbiorcy nic nie zamawiają... Napięcia polityczne między Zachodem i Rosją w Polsce odczuwa się z reguły najmocniej w sferze gospodarczej. Już z początkiem konfliktu ukraińskiego Rosja zaczęła bojkotować import polskich produktów rolnych. Eksperci nie mają złudzeń: tu nie chodzi o jakość polskich towarów eksportowych. Prawdziwa przyczyna bojkotu to fakt, że Polska należy do najostrzejszych krytyków polityki Kremla.
- Zobacz film Religia i wiara to dla każdego człowieka bardzo osobiste kwestie. We współczesnym świecie nabrały one jednak społecznego i politycznego wydźwięku. W jednym z niemieckich miast przeprowadzono sondę uliczną, podczas której zadawano przechodniom proste pytanie: "Czy wierzysz w Boga?" Okazało się, że u większości osób wywołuje ono konsternację, a nawet popłoch. "Przestałem wierzyć w dziewictwo Maryi i nieomylność papieża", "Wystąpiłem z Kościoła", "Nasze dziecko nie jest ochrzczone"... Tego rodzaju odpowiedzi padały bardzo często. Ale były też i inne, zupełnie odmienne: "Jestem katoliczką i wierzę", "Czasami się modlę", "Trzeba wierzyć i być porządnym człowiekiem".
- Zobacz film Republika Czeska jest jednym z 10 krajów, o które w 2004 r. powiększyła się UE. Dla Czechów była to nie tylko nowa polityczna szansa, ale też ekonomiczne wyzwanie. Przez cztery lata kraj czerpał zyski ze swojego nowego statusu. Dzięki masowym inwestycjom powstało wiele nowych miejsc pracy. Ale ostatnio przyrost gospodarczy zwolnił tempo. Wielu mieszkańców Republiki Czeskiej zaczyna patrzeć w przyszłość sceptycznie...
- Zobacz film Przez stulecia Republika Wenecka była handlową i polityczną potęgą. Nazywano ją "Serenissima" - Najjaśniejszą. To właśnie do tego historycznego dziedzictwa nawiązują separatyści, którzy chcą oderwania się całego regionu Veneto (Wenecji Euganejskiej) od reszty Włoch. Zwolennicy secesji uważają, że władze centralne w Rzymie nie inwestują w region, a zamiast tego ściągają z Wenecji absurdalnie wysoki haracz w postaci podatków. Samozwańczy bojownicy o wolność Wenecji od wielu lat spędzają sen z powiek rządowi i prokuraturze, która uważa je za ugrupowanie zbrojne. Ostatnio akcje separatystów przybrały na sile. - Mieszkamy w państwie, które nas codziennie okrada! Tak dalej być nie może - mówią.
- Zobacz film Planowane przez Zachód sankcje wobec Rosji mogą być dotkliwe także dla europejskiej gospodarki - w tym dla Niemiec, które w ostatnich latach zintensyfikowały współpracę z Moskwą. Rosja jest ważnym rynkiem zbytu dla niemieckich maszyn i samochodów. Nie trzeba dodawać, że negatywny wpływ sankcji na sytuację gospodarczą w Niemczech odbije się czkawką także na innych unijnych rynkach. W ubiegłym roku wartość niemiecko-rosyjskich obrotów handlowych wynosiła 76 mld euro. Tak pozytywny rozwój zdopingował wiele niemieckich przedsiębiorstw do otworzenia w Rosji nowych filii i zakładów. Niepokój w niemieckich kołach gospodarczych jest duży, gdyż Putin w odwecie za wprowadzenie zaostrzonych sankcji grozi upaństwowieniem działających za granicą filii rodzimych przedsiębiorstw.
- Zobacz film Wydaje się, że świat przeszedł już do porządku dziennego nad aneksją Krymu. Jak obecnie wygląda sytuacja na półwyspie?
- Zobacz film Bułgaria nie potrafi uporać się z korupcją, która jak nowotwór zżera cały państwowy organizm. Ale obywatele nie zamierzają godzić się z tym w milczeniu.
- Zobacz film Niepewna sytuacja na Ukrainie sprawia, że małe i średnie przedsiębiorstwa tracą klientów zarówno we własnym kraju, jak i za granicą. Niewesoły jest również los pracowników. W wielu zakładach nie otrzymują oni wynagrodzenia... Ukrainie chce pomóc Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który obiecał jej już miliardowe kredyty.
- Zobacz film Urodzony w 1952 roku w Sankt Petersburgu. Ojciec - ślusarz, matka - sanitariuszka. Wychowała go ulica. Swą nieśmiałość chciał przezwyciężyć uprawiając judo. Władimir Putin - od czternastu lat u władzy. Do czego jest zdolny i jak daleko odważy się posunąć w swych wielkomocarstwowych apetytach? Oto krótka analiza dwóch rosyjskich politologów.
- Zobacz film Jak wygląda salon u Niemca, a co zajmuje centralne miejsce w pokoju dziennym Polaka? Kupić czy wynająć – co zrobi Polak, a jak pomyśli Niemiec?
- Zobacz film Rozwój wydarzeń na Ukrainie z dużym niepokojem obserwuje się na Łotwie. Ta dawna sowiecka republika dziś - jako suwerenne państwo - graniczy na wschodzie z Federacją Rosyjską. Obawy Łotyszy nie są bezpodstawne, gdyż na Łotwie co czwarty mieszkaniec jest rosyjskiego pochodzenia. Związki tej mniejszości z macierzą są wyjątkowo silne.
- Zobacz film W Niemczech gwałtownie wzrosła liczba przestępstw popełnianych w sieci. Eksperci biją na alarm.
- Zobacz film Grecja nadal boleśnie odczuwa kryzys finansowy i trzydziestoprocentową stopę bezrobocia. Pomimo to coś się w tym kraju zmienia...
- Zobacz film U bram hiszpańskiej stolicy, Madrytu, znajdują się największe slumsy w Europie. W nielegalnie postawionych domkach i szałasach żyje około 10 tysięcy osób.
- Zobacz film Dwoje, troje, a może wcale? Ile dzieci chce mieć dziś polska, a ile niemiecka rodzina? Jak wyglądają związki partnerskie w Niemczech i czy w Polsce ślub jest ciągle idealnym modelem rodzinnego szczęścia? Zobacz, jak żyją Siwkowie z Łomży, a jak rodzina Schubert z Erfurtu.
- Zobacz film Aneksja Krymu przez Rosję budzi u krymskich Tatarów lęki związane z ich traumatycznymi przeżyciami z czasów II wojny światowej.
- Zobacz film Dobra płaca i godziwe warunki mieszkalne, poradnia z tłumaczem, imprezy integracyjne - takie warunki pracy oferuje się zagranicznym pracownikom w gminie Soegel w Dolnej Saksonii.
- Zobacz film Czy praca na kilku etatach to ciągle specjalność Polaków? Ile za pracę z pasją dostaje Niemiec?
- Zobacz film W którym kraju są tańsze proszki do prania, a gdzie bardziej opłaca się kupić colę? Porównaliśmy, na co mogą sobie pozwolić przeciętnie zarabiający Niemiec i Polak. Tu znajdziesz więcej informacji.
- Zobacz film Obawy przed masową migracją i tak zwaną turystyką socjalną sprawiają, że wiele krajów europejskich zaostrza warunki napływu cudzoziemców z innych państw UE.
- Zobacz film Miejski pojazd, którego podwozie można złożyć samodzielnie w niespełna godzinę? Włoski producent chce tym pomysłem podbić rynek samochodowy!
- Zobacz film Budząca kontrowersje ustawa medialna na Węgrzech została wprawdzie złagodzona, ale nie wzmocniło to bynajmniej roli tamtejszych mediów. Tym aktywniejsi są za to dziennikarze na swoim własnym portalu, założonym w 2011 roku. Strona internetowa „Átlátszó“ (przejrzystość), jest czymś w rodzaju węgierskiego WikiLeaks. Ujawnia skandale i korupcję.
- Zobacz film Niemcy szukają za granicą pielęgniarek i pielęgniarzy. W szpitalach nieobsadzonych jest około 30 tysięcy etatów.
- Zobacz film W Soczi, gdzie odbywały się tegoroczne zimowe igrzyska olimpijskie, przed 150-ciu laty Rosjanie wysiedlili cały naród. Żyjący tu Czerkiesi padli ofiarą brutalnych czystek etnicznych prowadzonych przez rosyjskie imperium. Dziś potomkowie ocalałych z rzezi Czerkiesów twierdzą, że na ich narodzie dokonano zbrodni ludobójstwa i domagają się sprawiedliwości. - Ta ziemia pełna jest grobów - mówią.
- Zobacz film Niewyobrażalny kunszt tego artysty - który tworzy miniaturowe instalacje - można podziwiać tylko pod mikroskopem.
- Zobacz film Wszystko wskazuje na to, że Krym już jest w rosyjskich rękach. Rosja i Ukraina stanęły prawie na krawędzi wojny.
- Zobacz film To nie kabaret, lecz polityczna agitacja zagrażająca porządkowi publicznemu. Tego zdania są francuskie władze, jeśli chodzi o występy komika znanego pod pseudonimem Dieudonné.
Zakłady. Życiowa pasja Brytyjczyków
Anglosasi kochają zakłady. Zakładają się o wszystko, co możliwe. Mundial to dla bukmacherów przysłowiowe eldorado.