Studio Moto
- Zobacz film Śledząc policyjne komunikaty można często napotkać na informacje o zatrzymaniu osób, które prowadziły pojazdy, pomimo odebrania im uprawnień. Naprawdę głośno o problemie zrobiło się jednak w ostatnich miesiącach, kiedy osoby z orzeczonym zakazem prowadzenia pojazdów, doprowadziły do kilku tragicznych wypadków. O skali tego zjawiska oraz sposobach jego rozwiązania, rozmawiamy z Krzysztofem Burdakiem, specjalistą ds. BRD z Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego.
- Zobacz film Na świecie od lat testowane są w normalnym ruchu drogowym samochody autonomiczne i chociaż do wprowadzenia ich do sprzedaży jeszcze daleka droga, to już teraz oferowane auta pozwalają na częściowe przejmowanie kontroli przez elektronikę. Rodzi to naturalne pytania o odpowiedzialność za doprowadzenie do zdarzenia drogowego, do którego doszło w momencie gdy samochód w jakimś stopniu poruszał się autonomicznie.
- Zobacz film System szkolenia, a następnie egzaminowania kandydatów na kierowców w ostatnich dekadach zmienił się w niewielkim stopniu i nadal koncentruje się w dużej mierze na nauce manewrowania w mieście. Pomijane natomiast są takie kwestie jak poruszanie się po drogach szybkiego ruchu oraz prowadzenie pojazdu w trudnych warunkach. Na temat wad obecnego systemu szkoleń oraz tego, co należałoby w nim zmienić, rozmawiamy z Krzysztofem Burdakiem, specjalistą ds. BRD z Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego.
- Zobacz film Łukasz Maliczenko - wiceprezes ElectroMobility Poland – odwiedził studio Interii by opowiedzieć o obecnej sytuacji projektu Izera. Potwierdził, że projekt platformy i fabryki pozwala na budowę samochodów nie tylko elektrycznych, ale i z napędem hybrydowym. W rozmowie ze Szczepanem Mroczkiem precyzuje ile miejsc pracy uda się stworzyć dzięki tej inwestycji i kiedy będziemy mogli wsiąść za kierownice pierwszych egzemplarzy polskiego samochodu elektrycznego.
- Zobacz film Kardiochirurg prof. Janusz Skalski i ekspert do spraw bezpieczeństwa ruchu drogowego Krzysztof Burdak, oceniają pomysł wprowadzenia obowiązkowych badań dla starszych kierowców. Dane statystyczne i wskaźniki medyczne są jednoznaczne: to nie kierowcy-seniorzy stanowią największe zagrożenie na drogach. Co gorsza, z przypadłościami, z jakimi muszą się mierzyć w związku z wiekiem, walczą dziś coraz młodsi ludzie, o badaniu których nikt nie myśli. Rozmowę w studiu Interii poprowadził Szczepan Mroczek.
- Zobacz film Liczba wypadków na przejściach dla pieszych wzrosła w 2023 r względem poprzedniego roku o 9 %. Ten rok nie zapowiada się lepiej. O przyczynach wypadków z udziałem pieszych rozmawiamy z byłym policjantem drogówki, a obecnie ekspertem bezpieczeństwa ruchu drogowego, Krzysztofem Burdakiem.
- Zobacz film Dlaczego wysokie kary z konfiskatą samochodu na czele nie działają? Co należy zrobić, by sytuację poprawić? O tym rozmawiamy z byłym policjantem drogówki, a obecnie ekspertem bezpieczeństwa ruchu drogowego, Krzysztofem Burdakiem.
- Zobacz film Założone w 2023 roku Volvo Tech Hub w Krakowie przenosi się do nowej siedziby i umacnia pozycję w strukturach firmy. Placówka już teraz zatrudnia ponad 160 inżynierów, a docelowo Volvo Tech Hub będzie liczyć 600 osób. Rozmawiamy dyrektorem Volvo Tech Hub i wiceprezesem zarządu Volvo Car Poland, Przemysławem Berendtem, o tym co będzie się działo kierowanej przez niego placówce w Krakowie oraz o najnowszych trendach w motoryzacji.
- Zobacz film Fabryka samochodów w Tychach nigdy nie miała przed sobą tak wielkich wyzwań jak obecnie. Już produkuje Jeepa Avengera i Fiata 600, jedne z najważniejszych modeli koncernu Stellantis, oraz Alfę Romeo Junior. To pierwszy przypadek w historii, kiedy Alfa Romeo produkowana jest poza Włochami. Fabryka przeprowadziła również wstępny montaż modelu chińskiej marki Leapmotor. Czy fabryki samochodów będą w pełni zautomatyzowane? Dlaczego przeniesiono produkcję Fiata 500 do Włoch? Jakie typy napędów będą miały auta przyszłości? Na te i wiele innych pytań w naszym wywiadzie odpowiada Tomasz Gębka, dyrektor zakładu i członek zarządu spółki FCA Poland Sp. z o.o. należącej do Stellantis.
Co dalej z Izerą? Wiceprezes EMP w studiu Interii
Łukasz Maliczenko - wiceprezes ElectroMobility Poland – odwiedził studio Interii by opowiedzieć o obecnej sytuacji projektu Izera. Potwierdził, że projekt platformy i fabryki pozwala na budowę samochodów nie tylko elektrycznych, ale i z napędem hybrydowym. W rozmowie ze Szczepanem Mroczkiem precyzuje ile miejsc pracy uda się stworzyć dzięki tej inwestycji i kiedy będziemy mogli wsiąść za kierownice pierwszych egzemplarzy polskiego samochodu elektrycznego.