„Gwiazdowski mówi Interii”
- Zobacz film - Mieliśmy pewne problemy z budowaniem praworządności i wymiaru sprawiedliwości po roku 1990. Ale jeszcze większe mieliśmy po stronie służb. Jak spojrzymy na jakąkolwiek aferę, ta z wizami podobno jest największa w historii III RP. Chciałem Państwa zapewnić, że nie jest największa - wskazuje Robert Gwiazdowski w najnowszym odcinku podcastu video „Gwiazdowski mówi Interii”. - Ale jestem święcie przekonany, że cała ta afera jest związana z aspektem drugim, czyli filmem Agnieszki Holland – dodaje.
- Zobacz film - Dziś postanowiłem wygłosić orędzie. To taki popularny sport ostatnio się zrobił, każdy kto tam może to wygłasza orędzie. Bo jak się czegoś jeszcze nie udało skompromitować, koalicji PO i PiS, to teraz już im się udało. Postanowiłem nawiązać do tej nowej świeckiej tradycji – mówi Robert Gwiazdowski. A dlaczego? – pyta? - Otóż zostałem zaproszony przez Krajową Radę Sądownictwa, tzw. neo-KRS, do wygłoszenia wykładu dla młodzieży licealnej na temat praworządności. Chętnie się zgodziłem – dodaje felietonista Interii Biznes w najnowszym odcinku podcastu video „Gwiazdowski mówi Interii”.
- Zobacz film - Robi się coraz bardziej gorąco (…) Wybory coraz bliżej, więc przy tej okazji przemknęły mi uwagi w mediach społecznościowych krytykujące JOW-y, czyli jednomandatowe okręgi wyborcze. Faktem jest, że Paweł Kukiz, który tę ideę wziął sobie na sztandary w 2015 r., zdążył ją mocno skompromitować. Dziś zwolennikom JOW-ów jest trudniej je postulować z uwagi na poprzedniego proponenta – zauważa Robert Gwiazdowski w najnowszym odcinku podcastu video „Gwiazdowski mówi Interii”.
- Zobacz film Podcast video „Gwiazdowski mówi Interii” wraca po wakacyjnej przerwie. - Wszyscy na pewno są wypoczęci, w słońcu wygrzani, to teraz będziecie się grzać w ogniu, w ogniu kampanii wyborczej – mówi Rober Gwiazdowski, felietonista Interii Biznes. - Politycy byli biedni, bo w tym roku wyjątkowo nie pojechali na wakacje, na żadną Maderę, tylko grzali kampanię - której oficjalnie nie było - przez całe lato. 15 października mamy święto demokracji. Tak się mówi o wyborach. Myślę sobie, że jeżeli kampania wyborcza, która trwa i potem te wybory są świętem, to co sądzić o świętującym, czyli o demokracji? – pyta w najnowszym odcinku podcastu video.
- Zobacz film - Zaapelowali do mnie koleżanki i koledzy z adwokatury, by mówić państwu jak ważny jest udział w wyborach. Postanowiłem na ten apel odpowiedzieć, bo od lat głoszę, że nie chodzę na wybory, a tu takie wezwanie. Więc do tych wszystkich, którzy nie wiedzą czy pójdą, takie słowa kieruję: to ważne, to ważne żebyście poszli. Nie dla was oczywiście, tylko dla nich - jak pójdziecie, to będziecie legitymizować istniejący system. Czy warto? – zastanawia się Robert Gwiazdowski w najnowszym odcinku podcastu video „Gwiazdowski mówi Interii”.
- Zobacz film Tylko w Interii. Okazuje się, że jak ktoś ma inne podejście od naszego, jak np. Sokrates do spraw demokracji, to najlepiej go nie tolerować, użyć zasady „cancelingu”, czyli wyrzucić człowieka, co polegać ma na tym, że mamy zapomnieć o kimś lub o czymś, nawet jeśli wcześniej się z nim zgadzaliśmy – mówi Robert Gwiazdowski w najnowszym odcinku „Gwiazdowski mówi Interii”. Wystarczy potknięcie, żeby człowieka zgnoić. - Doszło do tego, że np. w Wielkiej Brytanii ta koncepcja „cancelingu” jest uważana za bardziej niebezpieczną dla życia społecznego niż populizm. Ostatnio doświadczył tego znany polski sędzia piłkarski Szymon Marciniak – zauważa felietonista Interii Biznes.
- Zobacz film - W czasie dyskusji o Państwowej Komisji do spraw badania wpływów rosyjskich padło pod adresem sądów administracyjnych kilka ciepłych słów. Ja ciepłych słów nie mam i zaraz opowiem dlaczego – mówi Robert Gwiazdowski w najnowszym odcinku podcastu video „Gwiazdowski mówi Interii”. - Problem jest taki, że w sądach administracyjnych obywatel-podatnik to ma mniej więcej takie same szanse jak wół w rzeźni (…) Moim ulubionym przykładem jest sprzedaż mieszkania. To się zdarza bardzo często zwykłym obywatelom. A przepisy dotyczące sprzedaży mieszkania powodują koszmarne wątpliwości i koszmarne rozstrzygnięcia sądów administracyjnych – dodaje.
- Zobacz film - Dziś będzie o pieniążkach. Powody są trzy. Pierwszy jest taki, że w I kw. 2023 r. banki zanotowały rekordowe zyski. To te same banki, które miały nie przeżyć wakacji kredytowych. Po drugie, od 1 stycznia 2024 r. mają wejść, aczkolwiek trwają prace by to jakoś przesunąć, kolejne ograniczenia dla przedsiębiorców w rozliczaniu się gotówką. A po trzecie, bardzo zaktywizowali się aktywiści na rzecz rozwoju obrotu bezgotówkowego – wylicza Robert Gwiazdowski w najnowszym odcinku podcastu video „Gwiazdowski mówi Interii”.
- Zobacz film - Pojawił się w mediach społecznościowych filmik zachęcający do poparcia społecznego projektu ustawy o Trybunale Konstytucyjnym. Ma ta ustawa przywrócić w Polsce praworządność. O tym, że nie można przywrócić czegoś czego nie było to ja już dawno mówiłem, a teraz powiem dlaczego jakoś nie poprę tego projektu, mimo że sporo elementów w nim mi się bardzo podoba – zauważa Robert Gwiazdowski w najnowszym odcinku podcastu video „Gwiazdowski mówi Interii”.
- Zobacz film Atakuje nas zewsząd sztuczna inteligencja. Nie wiem czy czujecie się atakowani, my prawnicy zaczęliśmy się tak czuć, przynajmniej niektórzy, już wiele lat temu. Richard Susskind w 2010 r. wydał książkę „Koniec świata prawników” i właśnie straszył nas sztuczną inteligencją. Czy mu się to udało? Raczej nie. Ale niedawno prof. Andrzej Dragan, fizyk kwantowy, powiedział że sztuczna inteligencja nas zniszczy – mówi Robert Gwiazdowski w najnowszym odcinku podcastu video „Gwiazdowski mówi Interii”.
- Zobacz film - Wkraczamy w decydujący okres kolejnej kampanii rozdawniczej, tzn. chciałem powiedzieć… wyborczej. Tak się jednak dzieje, że kampania wyborcza od jakiegoś czasu jest kampanią rozdawniczą. Prezes PiS powiedział właśnie, że 500 plus zastąpi plus 800. No i rozpętała się dzika awantura – zauważa Robert Gwiazdowski w autorskim podcaście video „Gwiazdowski mówi Interii”.
- Zobacz film - Dziś będzie o pijaństwie. W mediach społecznościowych rozpętała się kolejna burza na ten temat. Zaczęło się wszystko niby od reklamy piwa – mówi Robert Gwiazdowski. - Odezwali się, a jakże, obrońcy praworządności. Z tym że istnieje spory problem. Ustawy napisane są tak, że nie do końca wiadomo, czy te reklamy nie są zgodne z prawem, a nawet można by powiedzieć, że one z prawem zgodne są – dodaje. Dlaczego tak się dzieje i czy pomysły ograniczania sprzedaży alkoholu mają sens? – o tym więcej w najnowszym odcinku podcastu video „Gwiazdowski mówi Interii”.
- Zobacz film - Dzisiaj będzie tak luzacko, pod piwko. Bo dzisiaj jest 2 maja, czyli święto grillowania. Przypomina mi się od razu bardzo trudny temat z tym związany: przez wiele, wiele lat dziennikarze dopytywali różnych analityków, ekonomistów, jak to jest z tym świętowaniem, z tymi długimi weekendami dla polskiej gospodarki. Większość ekonomistów mówiła, że gospodarka ponosi straty. Jako że ja jestem nieprawomyślny, ciągle mówiłem, że jest na odwrót. Z tego powodu, że PKB to suma wydatków, a my wydajemy na tego grilla, na to piwko, niektórzy to gdzieś pojadą, więc muszą zatankować. Najważniejsze jest jednak coś innego – zauważa Robert Gwiazdowski w najnowszym odcinku podcastu video „Gwiazdowski mówi Interii”.
- Zobacz film - Monteskiusz koncentrował się na tym, żeby władzę ustawodawczą odseparować od wykonawczej. A nasi przywódcy, twórcy konstytucji starali się jak najbardziej ze sobą te władze powiązać. Argumenty że taki może model amerykański jest jednak lepszy absolutnie nie znajdowały posłuchu, przecież my w Europie mamy lepsze wzorce. Nie, one lepsze nie były, czego mamy dowód. Jak wygląda podział władzy? Niestety wygląda on tak, że rządzi partia. A tak naprawdę to rządzi prezes albo przewodniczący, tak jak kiedyś rządził pierwszy sekretarz KC. Pod tym względem niewiele się zmieniło – zauważa Robert Gwiazdowski w najnowszym odcinku podcastu video „Gwiazdowski mówi Interii”.
- Zobacz film - Powiem coś dzisiaj o aborcji. Sprowokowała mnie do tego reakcja obrońców demokracji i praworządności na propozycję Kosiniaka i Hołowni przeprowadzenia referendum w tej sprawie – mówi Robert Gwiazdowski w autorskim podcaście video „Gwiazdowski mówi Interii”. - To jest generalnie zły pomysł. Ale nie ma lepszego, żebyśmy się w końcu raz na zawsze wyrwali z dyskusji na ten temat – dodaje.
- Zobacz film - Co chwila w opinii publicznej pojawiają się nowe tezy na temat praworządności lub jej braku i konieczności jej ewentualnego przywrócenia. Uważam, że nie można przywrócić czegoś, czego nigdy nie było. A praworządności u nas nie było – podkreśla Robert Gwiazdowski. Czym jest zatem ta praworządność? O tym w najnowszym odcinku podcastu video „Gwiazdowski mówi Interii”.
- Zobacz film - Dowiedziałem się z twitterka, że jak coś robię i ktoś mi za to płaci, to tak naprawdę ja nie zarabiam na siebie. Tak naprawdę to ja wyzyskuję innych, którzy na mnie pracują. Zauważyłem jednakże, że największy problem polega na tym, że wyzyskują pracę innych tylko ci, którzy zarabiają więcej od nich. Czy gdzieś wstawimy sobie jakąś linię demarkacyjną? Czy zarabiając 3 tys. zł jest OK, ale 30 albo 50 tys. już nie? Ta linia jest nie jakościowa, tylko liczbowa. Nikt nie bierze pod uwagę jakości pracy – wskazuje Robert Gwiazdowski w najnowszym odcinku podcastu video „Gwiazdowski mówi Interii”.
- Zobacz film - Prokuratura postawiła zarzuty korupcji ważnym warszawskim i wcześniejszym rządowym urzędnikom, związane z przetargami na wywóz śmieci. Ja oczywiście w zarzuty prokuratorskie to za bardzo nigdy nie wierzę, zwłaszcza w sprawach gospodarczych, zwłaszcza w sprawach z nutką polityczną – mówi w najnowszym odcinku podcastu video Robert Gwiazdowski. Jak wskazuje jednak, problem ze śmieciami w Polsce jest. - Problem przetargów, problem korupcji to jedno zagadnienie. Jest drugi problem: śmieci są i trzeba coś z nimi zrobić – dodaje.
- Zobacz film PiS zareagował na program Lewicy i powiedział, że on da ludziom kredyty na 2 proc. Ale były śmiechy. Znowu rozdawnictwo, niby dlaczego banki mają dawać kredyt na 2 proc., przecież to śmieszne jest. A teraz cały na biało wjechał Donald Tusk i mówi – mieszkanie prawem, nie towarem, damy ludziom kredyt na 0 proc. Ale nie czepiajmy się. Czekajmy aż przyjdzie ktoś i powie: ja dam kredyt na minus 2 proc. – mówi Robert Gwiazdowski. w najnowszym odcinku podcastu video „Gwiazdowski mówi Interii”.
- Zobacz film - Dzisiaj będzie o szkole. Wszyscy chodziliśmy, wszyscy jesteśmy ekspertami. Nawet jakby niektórzy nie chodzili to też mogliby się uznać za ekspertów. Jak np. ci którzy nie korzystali z nauczania domowego, ale są ekspertami na tyle, by stwierdzić, że trzeba je jak najszybciej zdelegalizować – mówi Robert Gwiazdowski w najnowszym odcinku podcastu video „Gwiazdowski mówi Interii”.
- Zobacz film - Niektórzy to chyba myślą, że dzieci przynosi Jarosław Kaczyński. Ostatnio przeczytałem, że przez PiS dzieci się rodzi w Polsce najmniej od wojny – zauważa Robert Gwiazdowski w najnowszym odcinku podcastu video „Gwiazdowski mówi Interii”. - Wiadomym było od lat, że w pewnym momencie znajdziemy się w takim punkcie „przegięcia”, w którym okaże się, że rąk do pracy zaczyna brakować, a nie że jest ich za dużo – dodaje.
- Zobacz film - Wysoki Sejm uchwalił właśnie ustawę o zmianie ustaw o likwidacji zbędnych barier administracyjno-prawnych. W ramach znoszenia zbędnych barier, dodano nową – wprowadzono podatek od darowizn z zrzutek. Chcieli walnąć w wielką orkiestrę… Jak zwykle jednak, tak nieudolnie wprowadzili ten przepis, że opodatkowali również zbiórki, które ksiądz organizuje na tacę – mówi Robert Gwiazdowski w najnowszym odcinku podcastu video „Gwiazdowski mówi Interii”.
- Zobacz film - Ja wiem, że możecie być znużeni Orlenem: w gazetach, w internecie, w telewizji – wszędzie Orlen. Czytam, że prawnicy zarobili na fuzji 20 mln zł. Kolegom prawnikom do kieszeni nie zaglądam, ale nie wierzę że przeprowadzenie tej transakcji kosztowało 20 mln zł. Pięć razy więcej proszę państwa. To jest minimum – mówi Robert Gwiazdowski w autorskim video podcaście.
- Zobacz film - Służby specjalne od zawsze ludzi podsłuchiwały, żeby ich kontrolować. Tylko kiedyś było im trudniej. Dzisiaj chcą wiedzieć coraz więcej a mają do tego lepsze instrumenty techniczne – mówi Robert Gwiazdowski w najnowszym odcinku videocastu „Gwiazdowski mówi Interii”.
- Zobacz film - Myślimy podobnie, że progresja podatkowa jest niesprawiedliwa i w ogóle cały podatek dochodowy jest do niczego, jest niepotrzebny i postaramy się dzisiaj państwu o tym opowiedzieć – mówi Robert Gwiazdowski w najnowszym odcinku videocastu „Gwiazdowski mówi Interii”. Tym razem gościem odcinka jest profesor Adam Mariański, były przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych.
- Zobacz film - Dziś będzie o luksusowych jachtach, diamentach i bieliźnie. Co te trzy rzeczy mają ze sobą wspólnego? Chodzi o podatki, konkretnie o podatek od luksusu. Pojawił się bowiem taki pomysł, żeby go wprowadzić – mówi Robert Gwiazdowski w najnowszym odcinku videocastu „Gwiazdowski mówi Interii”.
- Zobacz film - Zastanawiam się nad fenomenem tej tęsknoty za PRL-em. Było wtedy znacznie gorzej. Więc nie ukrywam że trochę mnie wkurza młodzież, która za tym PRL-em tęskni i wyzywa od „dziadersów” i „boomersów”, tych którzy mówią: nie, to dziś jest lepiej pod każdym względem– podkreśla Robert Gwiazdowski w najnowszym odcinku videocastu „Gwiazdowski mówi Interii”. - Wszystkim, którzy tęsknią za PRL-em, chciałbym życzyć żeby wrócili do PRL-u. Warunek jest taki, żeby tylko oni wrócili, żeby inni nie musieli – dodaje.
- Zobacz film - Chciałoby się rzec: święta, święta i po świętach. Kiedyś to był taki czas wyciszenia, spotkań rodzinnych, mniej się ludzie awanturowali – zauważa Robert Gwiazdowski w najnowszym odcinku videocastu „Gwiazdowski mówi Interii”. - Mamy wielką awanturę gospodarczą. Dotyczy ona przejęcia przez PKN Orlen Grupy Lotos. To też jest bardzo ciekawa awantura i ona wcale nie jest ekonomiczna. Ona jest polityczna – podkreśla.
- Zobacz film - U nas to tak jest, że coś się pojawi na kilka chwil i potem znika, bo już jest jakiś następny wątek, jakaś następna awantura i jakaś następna afera. Teraz jest afera o Tomasza L. To archiwista, pracujący w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy. W marcu zatrzymała go ABW z zarzutami współpracy z rosyjskim wywiadem – podkreśla Robert Gwiazdowski w najnowszym odcinku autorskiego videocastu „Gwiazdowski mówi Interii”.
- Zobacz film - W różnych pokoleniach to jest tak, że buduje się różne zasoby. Myśmy zupełnie coś innego chcieli zdobyć, bo nic nie mieliśmy. I tu zaczyna się pewien problem. Obiegowo mówi się o zap**** 16 godzin na dobę. A i oczywiście młode pokolenie mówi, że ono tak nie chce. I ja się wcale nie dziwię, że ono nie chce, bo i po co… dzisiaj nie ma takie konieczności. Problem leży gdzie indziej – mówi Robert Gwiazdowski w najnowszym odcinku videocastu „Gwiazdowski mówi Interii”.
- Zobacz film - Dzisiaj, zgodnie z obietnicą, nie będę przynudzać sam. To znaczy ja będę przynudzał, ale prof. Andrzej Dragan mam nadzieję, że powie nam wiele ciekawych rzeczy – mówi Robert Gwiazdowski w najnowszym odcinku videocastu „Gwiazdowski mówi Interii”. Profesor Dragan to fizyk kwantowy. – Niektórzy to nawet twierdzą, że może przyszły noblista. Ja tak kadzę, ale tak usłyszałem. Na fizyce specjalnie się nie znam. Natomiast zacząłem się zastanawiać, czy czasami tego, co profesor stosuje w fizyce nie moglibyśmy zastosować do prawa i ekonomii. Czyli jakiegoś sposobu rozumienia otaczającej nas rzeczywistości – zastanawia się Gwiazdowski.
- Zobacz film - Pretekst do rozmowy o pieniądzach dał mi Sąd Okręgowy w Katowicach. Zajmuje się on pozwem o stwierdzenie nieważności umowy kredytowej, i to bynajmniej nie we frankach, tylko takiej, w której odsetki liczy się według wskaźnika WIBOR – mówi Robert Gwiazdowski w autorskim videocaście „Gwiazdowski mówi Interii”. - Na razie (sąd – red.) wydał postanowienie. W tym postanowieniu to on nie rozstrzygnął czy ten WIBOR to jest abuzywny, czy nie jest abuzywny; powiedział tylko, że na czas trwania procesu to kredytobiorca może płacić bez odsetek raty. Tu wracamy do podstawowego problemu: skąd się biorą pieniądze – dodaje.
- Zobacz film - W rewolucji francuskiej było takie hasło: wolność, równość, braterstwo. Ale potem wymazano to braterstwo i pojawiła się sprawiedliwość. A z tą sprawiedliwością różnie bywa – zauważa Robert Gwiazdowski w najnowszym odcinku autorskiego videocastu „Gwiazdowski mówi Interii”. - To że coś jest niesprawiedliwe wielu z nas czuje. Ale jak wprowadzić sprawiedliwość? Jakie powinny być proporcje wymiany między tymi którzy grają w piłkę, tymi którzy siedzą przed telewizorem, między lekarzami, którzy wynajdują różnego rodzaju lekarstwa a tymi, którzy w zasadzie nic nie robią, żyją z zasiłków, bo przecież są i tacy. Jest jakieś kryterium? Nie ma. I pojawia się ten element prawa i sprawiedliwości – dodaje.
- Zobacz film - O dwóch rodzajach wolności: wolności od i wolności do – świetnie pisał brytyjski filozof Isaiah Berlin: Wolność od stawia przed ludźmi pytanie: jak daleko sięga obszar, w którego granicach podmiot – osoba lub grupa osób - ma lub powinna mieć całkowitą swobodę bycia i działania wedle swojej własnej woli bez wtrącania się innych osób? Tymczasem w przypadku wolności do – tej niby pozytywnej – mamy do czynienia z pytaniem: Co lub kto jest źródłem władzy albo ingerencji, która może przesądzić, że ktoś ma zrobić raczej to niż tamto, być taki a nie inny? – wskazuje Robert Gwiazdowski w najnowszym odcinku videocastu „Gwiazdowski mówi Interii”.
- Zobacz film - Sprowokowali mnie autorzy, którzy na jednym z branżowych portali energetycznych napisali, że wysokie ceny energii są spowodowane m.in. liberalnymi zasadami handlu prawami do emisji. No i pomyślałem sobie, że pewne rzeczy trzeba jednak wyprostować – mówi Robert Gwiazdowski w autorskim videocaście „Gwiazdowski mówi Interii”.
- Zobacz film - Dzieje się nie tylko w prawie, dzieje się dużo w ekonomii, w gospodarce. Pojawił się straszak – stagflacja – mówi w najnowszym odcinku autorskiego videocastu Robert Gwiazdowski. - Nie bez powodu Jarosław Kaczyński chwalił Thomasa Piketty’ego. Jak Mateusz Morawiecki - też chwalił Piketty’ego. Wychodzą bowiem obaj panowie z założenia, że są w stanie aktywnie przy pomocy państwa oddziaływać na gospodarkę. Owszem są. W krótkiej perspektywie czasu to nawet coś się może im udać. Tylko że potem następuje pogorszenie stanu organizmu – dodaje.
- Zobacz film - Rząd PiS próbuje dokończyć reformę reformy i do końca OFE w jakiś sposób pogrzebać, bo naprawdę był to bezsensowny model. Model, w którym płacimy składki, które wędrują do ZUS-u, część których wędruje do OFE, część których (znaczna) wędruje do Skarbu Państwa w zamian za obligacje… To jest bezsens - mówi w najnowszym odcinku autorskiego videocastu Robert Gwiazdowski. I dodaje, że „reforma emerytalna miała duży wpływ nie tylko na emerytury ale także na system polityczny panujący w naszym kraju”.
- Zobacz film - Jeżeli jesteśmy przy sporach o konstytucyjność i praworządność, to pogódźmy się z faktem, że wszyscy są tu winni, tylko że niektórzy popełniają przestępstwa konstytucyjne w sposób bardziej wyrafinowany, bardziej wysublimowany, a niektórzy nie – mówi Robert Gwiazdowski w najnowszym odcinku autorskiego videocastu „Gwiazdowski mówi Interii”.
- Zobacz film - Usłyszałem ostatnio w różnych kanałach społecznościowych, że rząd odbiera Polakom wolność. Specjalnie to mnie nie zaskoczyło, bo od zawsze, wszystkie rządy, nie tylko polskie, odbierają, a przynajmniej starają się odebrać, swoim obywatelom wolność – mówi Robert Gwiazdowski. Na czym jednak polega to odbieranie Polakom wolności? – o tym w 5. odcinku videocastu „Gwiazdowski mówi Interii”.
- Zobacz film - Dziś kilka obiecanych słów o władzy sądowniczej. Tej trzeciej władzy, która ma być niezależna, niezawisła i bezstronna, bo tylko takie sądy są gwarancją przestrzegania praworządności – zauważa Robert Gwiazdowski w najnowszym odcinku videocastu „Gwiazdowski mówi Interii”. – Ta praworządność to rządy prawa, ale nie byle jakiego prawa, tylko takiego, które jest ogólne, równe dla wszystkich i pewne – dodaje. I pyta: - Kto to rozstrzyga?
- Zobacz film Ustrój Rzeczypospolitej Polskiej opiera się na podziale i równowadze władzy ustawodawczej, władzy wykonawczej i władzy sądowniczej – głosi art. 10. naszej Konstytucji. Jak to wygląda w praktyce? System, który mamy – podkreśla Robert Gwiazdowski w najnowszym odcinku videocastu „Gwiazdowski mówi Interii” – z tą zasadą nie ma absolutnie nic wspólnego.
- Zobacz film Robert Gwiazdowski powraca w drugim odcinku videocastu „Gwiazdowski mówi Interii”, w którym pyta o demokratyczność naszej konstytucji i zastanawia się czym jest sprawiedliwość społeczna. Pojęcie sprawiedliwości społecznej pojawia się już w art. 2. konstytucji, w którym czytamy: Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej. - Podobno, trzeba konstytucję wykładać zgodnie z duchem konstytucji a nie tylko wyłącznie z jej literą. Postanowiłem poczynić pewne peregrynacje i poszukałem tego ducha konstytucji w Bibliotece Narodowej. Tam znajdują się biuletyny Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego. Bardzo ciekawe rzeczy tam można przeczytać proszę państwa! Otóż, co do artykułu 2. Najpierw dyskutowano o tym czy mamy być państwem prawa czy państwem prawnym (…) Potem zaczął się problem z tą sprawiedliwością społeczną. Niektórzy chcieli żeby tak jak w konstytucji niemieckiej wpisać, że jesteśmy państwem socjalnym. Ale nasi twórcy, naszej konstytucji uparli się przy sprawiedliwości społecznej. Nikt nie wie co to jest sprawiedliwość społeczna. Na czym polega naprawdę nie wie nikt. Nie ma takiej definicji, spójnej teorii sprawiedliwości społecznej. Więc Rzeczpospolita jest demokratycznym państwem prawnym urzeczywistniającym nie wiadomo co – mówi Gwiazdowski.
- Zobacz film Felietonista Interii Biznes Robert Gwiazdowski od dzisiaj w nowej odsłonie. Co wtorek o godzinie 9.00 będzie można go posłuchać! Właśnie wystartował nowy podcast: „Gwiazdowski mówi Interii”. - Są trzy powody, dla których postanowiłem dodatkowo do pisania jeszcze „pogadać”. Pierwszy jest taki, że jest o czym. Bo mówiąc językiem młodzieży – dzieje się. Dzieje się w prawie, w gospodarce, w polityce… Aczkolwiek o polityce będę się starał „gadać” jak najmniej. Drugi powód jest taki, że ludzie coraz mniej czytają. Wszystko zaczęło się od audiobooków… No i jest trzeci powód tej „gadaniny”… Otóż, otacza nas kłamstwo – powiedział Robert Gwiazdowski, zaczynając swój pierwszy podcast. - Otacza nas kłamstwo (…). Żeby prawda mogła obronić się przed kłamstwem, trzeba ją powtórzyć więcej niż 1000 razy, bo kłamstwo jest bardziej atrakcyjne – podkreślił we wstępie autor. Jako temat dla pierwszego odcinka Gwiazdowski wybrał ewolucję mózgu, tłumacząc na kilku przykładach, w jaki sposób funkcjonowanie narządu wpływa na zachowania, także polityków czy ekonomistów.
Gwiazdowski mówi Interii. Odc. 17: O co kłócą się dzisiaj Polacy?
- Chciałoby się rzec: święta, święta i po świętach. Kiedyś to był taki czas wyciszenia, spotkań rodzinnych, mniej się ludzie awanturowali – zauważa Robert Gwiazdowski w najnowszym odcinku videocastu „Gwiazdowski mówi Interii”. - Mamy wielką awanturę gospodarczą. Dotyczy ona przejęcia przez PKN Orlen Grupy Lotos. To też jest bardzo ciekawa awantura i ona wcale nie jest ekonomiczna. Ona jest polityczna – podkreśla.
Dodano:
Wtorek, 27 grudnia 2022 (08:45)
Źródło:
Polsat News-
Polsat News