#planetaINTERIA
- Zobacz film Jedzenie to czynność, która kojarzy się z bezpieczeństwem i przyjemnością. Aż trudno uwierzyć, że niektóre posiłki mogą spowodować zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. I wcale nie chodzi tutaj o jakieś egzotyczne dania grożące zatruciem albo ryzykowne eksperymenty kulinarne. Na przykład popularne awokado jest przyczyną wielu skaleczeń, wymagających interwencji chirurga. Te wypadki zyskały nawet własną nazwę: „ręka awokado”. Chodzi po prostu o to, że podczas wyciągania pestki mnóstwo osób kaleczy się nożem. Chirurdzy zauważają wzrost takich przypadków na całym świecie. Amerykańskie badania mówią nawet o 8 tys. "ofiarach awokado" rocznie. Jak tego uniknąć? Poleca się wyciąganie pestki łyżką, a nie nożem.
- Zobacz film Ludzie jedzą miód już od czasów starożytnych. Wykorzystują też jego lecznicze właściwości. Coraz więcej osób docenia ten słodki i zdrowy przysmak. W Polsce produkuje się około 20 tys. ton miodu rocznie. Aby powstał kilogram miodu, pszczoły muszą odwiedzić kilka milionów kwiatów! Pszczoły wytwarzają bardzo dużo rodzajów miodu. Dzieli się je na kwiatowe, wielokwiatowe i spadziowe. Czym się różnią i które wybrać?
- Zobacz film Por to warzywo doskonale znane i lubiane przez Polaków. Mimo że jeszcze do niedawna niesłusznie ustępował miejsca swoim krewnym – cebuli i czosnkowi, dziś znajduje zastosowanie w wielu daniach. I bardzo dobrze, bo jego dobroczynnych właściwości nie może zabraknąć w naszej codziennej diecie.
- Zobacz film Tak długo powtarzano, że grzyby nie mają żadnych wartości odżywczych i są ciężkostrawne, że większość ludzi uważa je za niezdrowe. Skąd wzięło się to złe zdanie na temat grzybów kapeluszowych? Zapewne ich niska kaloryczność sugeruje, że nie są odżywcze, a obecność chityny, która działa tak samo jak błonnik, sprawia, że stają się ciężkostrawne dla osób z problemami żołądkowymi i wątrobowymi. Ale czas, aby przywrócić grzybom dobrą opinię. Jeden z zimowych grzybów – boczniak ostrygowaty zawiera jeszcze jeden cenny składnik – beta-glukan. Źródłem tego związku są także grzyby shiitake, czyli twardniki japońskie.
- Zobacz film Jest jedną z najbardziej pospolitych i najłatwiej rozpoznawalnych roślin w Polsce. Rumianek, dzięki niewielkim wymaganiom glebowym, występuje niemal wszędzie – w Europie, Ameryce Północnej i Południowej, Azji, a nawet w Australii. Można go spotkać na łąkach, polach, polanach, a nawet w przydomowych ogródkach – jest często błędnie traktowany jako chwast. Mimo że najbardziej znany z przeciwzapalnych właściwości, ma do zaoferowania o wiele więcej. Dlaczego warto po niego sięgnąć?
- Zobacz film Z przebywania na łonie natury może płynąć dużo korzyści zdrowotnych. Leśne spacery wśród drzew wyciszają i odprężają. Sylwoterapia, inaczej drzewolecznictwo, opiera się na kontakcie z przyrodą i czerpaniu energii prosto z drzew. Drzewa odgrywają ogromną rolę w naszym ekosystemie. Są naturalnym źródłem tlenu, pochłaniają pyłki i toksyny i wpływają korzystnie na jonizację powietrza. Jak działa terapia?
- Zobacz film Nie od dziś wiadomo, że miód to smaczny naturalny antybiotyk często stosowany podczas przeziębień. Polskie pasieki oferują wiele rodzajów miodu, jednak jednym z najpopularniejszych jest ten rzepakowy. Czy wiesz, jakie ma właściwości?
- Zobacz film Turyści na szlakach górskich w samych butach i bieliźnie, w letnim stroju, w wiosennej kurtce, w butach na obcasach – to nie żart. Ostatnio często czytamy o takich sytuacjach. Nieodpowiednie ubranie, głupie wyzwania internetowe, brawura, doprowadzają do niebezpiecznych sytuacji. Wycieczka w góry, gdy panują trudne zimowe warunki, naprawdę nie jest dla każdego. Każdego roku w Polsce umiera z wychłodzenia około 100 osób. Te przerażające statystki pokazują, jak groźna może być hipotermia.
- Zobacz film Zimowy górski krajobraz wygląda bardzo sielankowo na zdjęciach. Może dlatego niedoświadczeni turyści popełniają czasem błędy, które zagrażają ich życiu albo narażają ich na gigantyczne koszty.
- Zobacz film Odpowiednie nawodnienie jest niezmiernie ważne. Wysuszona śluzówka gardła i nosa jest bardziej podatna na zakażenia koronawirusami i innymi patogenami. Warto pić dobrej jakości wodę mineralną. Nie wszystkim jednak smakuje niegazowana, a o szkodliwości gazowanej krąży wiele mitów...
- Zobacz film Fusy po kawie mają wiele zastosowań. Okazuje się, że mogą nam pomóc odstraszyć niektóre owady i inne uciążliwe zwierzęta bez użycia szkodliwych chemicznych preparatów. Ostatnio Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie wpadł na pomysł, by na oblodzone chodniki sypać fusy z kawy zamiast piasku.
- Zobacz film Zajady na ustach to bardzo uciążliwa przypadłość. Pękające kąciki ust trudno się goją, bolą, swędzą i mogą ulegać zakażeniu. Jakie są przyczyny powstawania zajadów i jak im zapobiegać?
- Zobacz film Chleb jest produktem bardzo mocno zakorzenionym w naszej kulturze i religii. Większość z nas nie wyobraża sobie śniadania czy kolacji bez chleba. Dawniej uważano, że podstawę piramidy żywieniowej stanowią makarony, ryż, kasze i właśnie chleb. Dzisiaj wiemy, że stanowią ją głownie warzywa i owoce. Niestety, niewiele osób wie, że najpopularniejszy „biały” chleb nie posiada zbyt wiele wartości odżywczych. Nie zawsze również mamy czas, aby samemu chleb upiec. Czym w takim razie możemy zastąpić chleb, aby było zdrowo i smacznie?
- Zobacz film Daktyle to owoce, które doceniają wszyscy, przede wszystkim osoby uprawiające sport. Mają wiele właściwości odżywczych oraz zdrowotnych. Przekonajcie się sami. Daktyle, te suszone i świeże, są bogate w cukry proste, które są dobrym źródłem energii podczas treningu. Uzupełniają niedobory glikogenu oraz potasu w mięśniach. Duża zawartość witamin z grupy B wspomaga prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego. Zawierają taurynę, która dodaje energii i wspomaga regenerację mięśni.
- Zobacz film Winogrona to owoce o wspaniałym smaku i apetycznym wyglądzie. Na dodatek mają wiele cennych właściwości dla zdrowia i urody.
- Zobacz film Warzywa i owoce powinny być podstawą zdrowej diety. Nie tylko często o nich zapominamy, ale także popełniamy wiele błędów przy przechowywaniu i jedzeniu. Jakie są najczęstsze?
- Zobacz film Kuskus w ostatnich latach stał się bardzo popularny. Wszystko dzięki delikatnemu smakowi, wszechstronnemu zastosowaniu w kuchni, a przede wszystkim łatwości przyrządzenia – wystarczy zalać ziarenka wrzątkiem i po kilku minutach są gotowe do zjedzenia. Kuskus łączy cechy makaronu i kaszy. Jego ziarna są pozyskiwane z pszenicy twardej, inaczej zwanej pszenicą durum.
- Zobacz film Większość z nas pozbyła się już choinek z domu. W tradycji polskiej świąteczne drzewko pozostawia się do święta Trzech Króli. Nie znaczy to, że musimy zapominać o urokliwych i pachnących iglakach. Zdobią ogrody i parki przez cały rok, a na dodatek wiele drzew i krzewów iglastych ma lecznicze i relaksujące właściwości.
- Zobacz film Ziemniaki to ogromnie popularne warzywa. Można je przyrządzić na zaskakująco wiele sposobów. Rzadko jednak zastanawiamy się, jaki rodzaj kupić. Zwykle patrzymy najwyżej na cenę lub zwracamy uwagę na ładny wygląd warzyw. A ziemniak ziemniakowi nierówny. Zaraz to wyjaśnimy.
- Zobacz film Żyjemy w czasach, kiedy wybór mięs jest praktycznie nieograniczony. Wołowina czy wieprzowina to już klasyk, natomiast bez problemu zaopatrzymy się też w koninę, sarninę czy nawet mięso z kangura. Mimo wszystko najpopularniejszy w naszej kuchni jest drób. Kurczak, indyk, kaczka i gęś. Gęś zagościła na polskich stołach podobno w listopadzie XVII wieku.
Owoce i warzywa – te błędy popełniamy najczęściej
Warzywa i owoce powinny być podstawą zdrowej diety. Nie tylko często o nich zapominamy, ale także popełniamy wiele błędów przy przechowywaniu i jedzeniu. Jakie są najczęstsze?
Dodano:
Wtorek, 2 lutego 2021 (10:54)
Więcej na temat:#planetaINTERIA