#planetaINTERIA
- Zobacz film Anoreksja to poważna choroba, która może prowadzić do wyniszczenia organizmu. Chorzy podejmują patologiczne działania, aby się odchudzić. Drastycznie ograniczają jedzenie i decydują się na wyczerpujące treningi. Szacuje się, że nawet 10% wszystkich przypadków anoreksji może kończyć się zgonem.Anoreksja to zaburzenie psychiczne polegające na niechęci do jedzenia. Anoreksja znacznie częściej występuje u kobiet. Chore osoby mają zaburzoną wizję własnego ciała i postrzegają je jako zbyt grube. Aby zmniejszyć masę ciała skrajnie ograniczają ilość spożywanego jedzenia, co skutkuje zwykle drastycznym spadkiem wagi. Choroba wyniszcza organizm i może mieć bardzo poważne skutki zdrowotne. CZYTAJ WIĘCEJ
- Zobacz film Jeżeli odczuwasz zawroty głowy, nudności, a kiedy zamykasz oczy, wydaje ci się, że się chwiejesz, być może zmagasz się z zaburzeniami równowagi. Problemy z równowagą mogą wynikać ze schorzeń dotykających układu nerwowego, z zaburzeń krążenia czy też chorób neurodegeneracyjnych. Nie bagatelizuj swoich objawów!Problemy z równowagą mogą mieć podłoże neurologiczne. Występują często u osób cierpiących na chorobę Parkinsona, ze stwardnieniem rozsianym i pacjentów, u których w wyniku urazu doszło do uszkodzenia w obrębie głowy. Na zaburzenia równowagi narażeni są także chorujący na nerwicę oraz inne schorzenia psychogenne.CZYTAJ WIĘCEJ
- Zobacz film Owoce to doskonałe źródło witamin i minerałów. Zawierają m.in. witaminy C i A, błonnik oraz potas. Warto jednak zachować umiar. Owoce mają bowiem również pewne wady. Niektóre z nich cechują się wysokim indeksem glikemicznym i wysoką kalorycznością. Owoce mogą również negatywnie wpływać na nasze zęby. CZYTAJ WIĘCEJ
- Zobacz film Zboża i zboża rzekome, nazywane też pseudozbożami, były pierwszymi roślinami, jakie zaczął uprawiać człowiek. Cenione są we wszystkich kuchniach świata i nadal stanowią podstawę zdrowego żywienia na całej planecie. Warto spróbować czasem tych mniej popularnych. Nie tylko dla urozmaicenia diety, ale i dla zdrowia.
- Zobacz film Piękne, gładkie i błyszczące. To ozdoba każdej kobiety. Usta są pokryte delikatną, cienką skórą, podatną na wysuszenie pod wpływem wiatru, słońca i mrozu. O czym nie wolno zapominać?Pierwsza zasada: nigdy nie oblizuj ust na mrozie! W zimie konieczna jest pomadka ochronna. Powinna zawierać witaminy z grupy B oraz olejki i wyciągi roślinne. Do pielęgnacji skóry usta najlepiej nadają się: olejek rycynowy, ze słodkich migdałów, olej z rokitnika, olejek jojoba i arganowy i masło shea. Warto pamiętać o peelingu raz w tygodniu. Domowy peeling można zrobić z cukru, miodu i oliwy z oliwek. Inny sposób to olej kokosowy zmieszany z cukrem. Można też posmarować usta wazeliną i masować delikatnie szczoteczką do zębów.
- Zobacz film Wampiry naprawdę istnieją. Nie mamy jednak na myśli legendarnych bestii pijących ludzką krew, ani przystojnych i romantycznych wampirów na diecie. Mowa o wampirach energetycznych, które mogą być bardzo blisko ciebie. Może twój współpracownik? Sąsiad? Koleżanka ze studiów?Wampir energetyczny to osoba, przy której czujesz zawsze zmęczenie, nawet ból głowy. Po spotkaniu pogarsza ci się nastrój, masz wrażenie, że jesteś przez nią osaczony i zmanipulowany. Wampir nie zawsze zdaje sobie sprawę, jak źle wpływa na otoczenie, bo często nie wie o swoim negatywnym wpływie na rodzinę i przyjaciół. Gdy poznajesz wampira, wydaje się być świetnym towarzyszem, błyszczy inteligencją i reklamuje się na wszystkie sposoby. Z biegiem czasu wasza znajomość zaczyna ci ciążyć, unikasz kontaktu, ale pętla się zaciska…
- Zobacz film Zazwyczaj słysząc „chmiel”, myślimy „piwo”. Wbrew ogólnemu przekonaniu chmielu w piwie jest niewiele, a same jego szyszki są bardzo zdrowe i mają wiele właściwości leczniczych. Ekstrakt z szyszek chmielu ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Składniki w nim zawarte chronią przed wirusem RSV, który odpowiada za infekcję dróg oddechowych – zapalenie oskrzeli oraz płuc. Chmiel pomaga również w walce z próchnicą i chorobami dziąseł. Dodatkowo szyszki chmielu działają uspokajająco i pomagają na bezsenność. Substancje zawarte w szyszkach pobudzają także wydzielanie śliny i soku żołądkowego, a więc zwiększają apetyt. Wspomagają trawienie i przyswajanie pokarmu.
- Zobacz film Jabłka, banany, pomarańcze… te owoce zna każdy. Mało kto słyszał jednak o owocu kaki nazywanym również persymoną, hurmą wschodnią czy szaroną. A warto go spróbować, bo jest bardzo zdrowy.Kaki to najczęściej pomarańczowy owoc z gładką skórką. Może występować również w kolorach czerwonych i żółtych. Przypomina pomidory, a w smaku najbardziej zbliżony jest do śliwki. Uprawiano go z początku w Chinach i Japonii. Do dziś używa się kaki w chińskiej medycynie na ukąszenia węży i podrażnioną skórę. Napój z gotowanych liści tej rośliny stosuje się do obniżania ciśnienia i zmniejszenia krzepliwości krwi. Dzięki zawartości przeciwutleniaczy pomaga w profilaktyce nowotworów.Zanim zaczniemy jeść owoc, należy pozbyć się listków i dokładnie go umyć. Obieramy owoc ze skórki i kroimy na ćwiartki. Można też zjeść go podobnie jak kiwi – przekroić i wyjadać miąższ łyżeczką. Nie należy jeść persymony ze skórką. Kaki idealnie sprawdza się jako przekąska, baza przetworów lub dodatek do sałatek owocowych.
- Zobacz film Święta mają zapach choinki, mandarynek i oczywiście aromatycznych przypraw. Te ostatnie nie tylko nadają wyjątkowy smak potrawom, ale są też bardzo zdrowe. Aromat piernikowego ciasta to przede wszystkim korzenne goździki. Są to suszone pąki kwiatowe goździkowca korzennego. Warto kupować goździki w całości i mielić tuż przed użyciem. Za właściwości goździków odpowiada olejek eteryczny, którego najważniejszym składnikiem jest eugenol. Oprócz olejku przyprawa zawiera garbniki, substancje śluzowe i kwas oleanolowy. Goździki działają przeciwbakteryjnie i lekko znieczulająco. Żucie goździków to stary i skuteczny sposób na ból zęba. Goździków można użyć zamiast gumy do żucia. Skutecznie odświeżają oddech. Przyprawa zawiera przeciwutleniacze, które pomagają chronić organizm przed poważnymi chorobami. Goździki poprawiają trawienie, więc są doskonałe nie tylko do słodkich potraw, ale także do mięsa i kapusty. Zobacz więcej prozdrowotnych przypraw!
- Zobacz film Suszone owoce kojarzą się głównie z okresem świątecznym. Są dodatkiem do ciast i kompotów. Trzeba jednak pamiętać, że suszone owoce mają o wiele więcej kalorii niż świeże. Nie można więc jeść ich całymi garściami. Ale mimo dużej ilości cukru zawierają także zdrowe składniki. Przede wszystkim są bogate w błonnik.Trudno sobie wyobrazić święta bez kompotu z suszu. Przyrządza się go z suszonych śliwek, jabłek i gruszek. Częstym dodatkiem są goździki i imbir. Taki kompot poprawia trawienie, pracę jelit i przynosi ulgę po zbyt obfitym posiłku. A w święta przecież trudno się oprzeć smakołykom! Nie wszyscy lubią smak tego kompotu. Warto jednak się do niego przekonać. Oprócz błonnika dostarcza witamin A, C, E i K, potasu, magnezu i żelaza. Działa zbawiennie na cały nasz organizm nie tylko wtedy, gdy za dużo zjemy.
- Zobacz film Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas. Ludzie na całym świecie spotykają się z bliskimi i wspólnie przeżywają narodziny Chrystusa. Wokół Bożego Narodzenia narosło wiele tradycji, które w innych krajach potrafią wyglądać zupełnie inaczej niż w Polsce. Islandia (Jól) Islandia to wyspiarski kraj z długimi tradycjami. Islandczycy czerpią garściami ze swojej kultury i do obchodów świąt Bożego Narodzenia włączają postaci z mitów i legend. Wieloletnią tradycją jest m.in. obecność 13 Mikołajów. A tak naprawdę 13 trolli-psotników. Każdy z nich przychodzi w inny dzień, poczynając od 12 grudnia. Jeden zajmuje się tylko spijaniem pianki z mleka. Inny wydrapywaniem resztek jedzenia z patelni. Jeszcze inny jest specjalistą w kradzieży świec... Zobacz jeszcze inne ciekawe zwyczaje świąteczne na świecie.
- Zobacz film Polacy wciąż chętnie wybierają karpie na wigilijny stół, choć coraz częściej są one zastępowane innymi gatunkami, takimi jak śledź, pstrąg, dorsz czy łosoś. Zwolennicy świątecznego karpia nie zawsze zdają sobie sprawę, że nie jest to wcale staropolska tradycja. Karpie stały się główną potrawą wigilijną dopiero… w latach 50. ubiegłego wieku. Zaopatrzenie w sklepach było wtedy marne, wymyślono więc hasło: „Karp na każdym wigilijnym stole”. Była to część propagandy politycznej.Dawniej w czasie adwentu jako postną potrawę jedzono różne gatunki ryb. Na wigilię także je podawano, bo ryba to chrześcijański symbol. W staropolskiej kuchni królował szczupak.
- Zobacz film Choinka pachnąca lasem, czyli żywe drzewko, dla wielu osób oznacza prawdziwe i nastrojowe święta. Przyjemność ubierania choinki mogą nam jednak zepsuć nieproszeni goście – insekty, które na niej żyją. Iglaki są domem dla wielu owadów i pajęczaków. Czego możemy się po nich spodziewać i jak sobie z nimi szybko poradzić?
- Zobacz film Kiwi, inaczej zwane agrestem chińskim, to rodzaj pnącza. Jego botaniczna nazwa to aktinidia chińska, ale gdy owoce zaczęły być uprawiane w Nowej Zelandii, mieszkańcy nadali mu nazwę ptaka – nielota kiwi. Ze względu na wartości odżywcze kiwi zalicza się do grupy superfood, czyli bardzo zdrowych pokarmów. Na czym polega wyjątkowość tego owocu? Kiwi dostarcza dużo witaminy C. Dwa razy więcej niż cytryna! 100 gramów tego zielonego owocu pokrywa dzienne zapotrzebowanie na witaminę C. Witamina ta wpływa wzmacniająco na odporność organizmu i opóźnia starzenie się skóry. Poza tym kiwi zawiera znaczne ilości witaminy K, która odpowiada za gęstość naszych kości oraz wpływa korzystnie na krzepliwość krwi.
- Zobacz film Trudno sobie wyobrazić kuchnię bez cebuli. Ludzie docenili jej właściwości smakowe i zdrowotne już 5 tys. lat temu. Obieramy cebulę, ocieramy łzy, a potem wyrzucamy łupinki do kosza. Zamiast wyrzucać obierki do śmieci, możemy zrobić z nich wywar lub herbatę. Łupiny cebuli zawierają cenny przeciwutleniacz, czyli kwercetynę, a także związki siarki. Jakie zastosowania ma wywar z łupinek cebuli i jak go przygotować?Podczas przeziębienia i infekcji górnych dróg oddechowych pomoże szybciej wrócić do zdrowia. Ma działanie wykrztuśne, więc lepiej pić wywar rano. Herbata z łupin cebuli złagodzi także objawy zatrucia pokarmowego. Wywar warto pić podczas skoków ciśnienia, by je unormować. Zawarte w cebuli związki siarkowe bardzo korzystnie wpływają na przepływ krwi, chroniąc przed zakrzepicą.
- Zobacz film Zdarzyło ci się zjeść zielonego ziemniaka lub bulwę z kiełkującymi pędami? Lepiej tego nie rób, ponieważ te popularne warzywa produkują truciznę – solaninę. Jej zawartość w bulwach zwiększa się, gdy są przechowywane w zbyt jasnym i ciepłym pomieszczeniu. Gdy ziemniaki zaczynają kiełkować, solaniny jest jeszcze więcej.
- Zobacz film Jesień i zima sprzyjają infekcjom układu oddechowego. Przyczyniają się do tego nie tylko niskie temperatury, deszcze i zawieruchy. Zaczynamy wtedy ogrzewać mieszkania, co powoduje że powietrze staje się zbyt suche. Wysycha błona śluzowa gardła i nosa, przez co nie działają naturalne mechanizmy obronne organizmu. Optymalna wilgotność w mieszkaniu to od 40 – 60%. Im zimniej w domu, tym powinna być wyższa wilgotność. Gdy wilgotność spada poniżej 40%, zaczyna to szkodzić zdrowiu i samopoczuciu.
- Zobacz film Nie każdy miłośnik psów i kotów może myśleć o posiadaniu wymarzonego pupila. Niektóre osoby nie mogą sobie na to pozwolić ze względu na alergię. Jeśli jesteś w tej grupie, przychodzimy z pomocą, przedstawiając rasy psów dla alergików. Na początku warto jednak zaznaczyć, że to nie sama sierść psów jest alergenem. Uczulenie powodują: martwy naskórek, wydzielina gruczołów potowych i łojowych oraz ślina zwierząt. Sierść składa się z włosa okrywowego oraz z podszerstka. Na nim osadzają się właśnie alergeny. Znajdziemy jednak wyjątkowe rasy, które nie posiadają podszerstka. Nazywa się je „psy z włosami”. Są odpowiednie dla alergików.
- Zobacz film Te turystyczne atrakcje przyciągają turystów z całego świata. Jeśli lubisz podróżować – warto kiedyś tam pojechać. Jeśli nie lubisz – poznaj je już teraz! Kopalnia soli Turda znajduje się w Turcji, w północno-wschodniej części miasta Turda. Kopalnia wygląda jak wnętrze statku kosmicznego z filmu science fiction. Jest bardzo stara. Pierwsze wzmianki pochodzą z XIII wieku. Możliwe, że wydobywano tam sól jeszcze w czasach rzymskich. Teraz wykorzystywana jest tylko do celów turystycznych i leczniczych. Legendarna kopalnia ma wiele atrakcji. Jedną z nich jest słone jezioro z wyspą. Można po nim pływać małą łódką. Innym zapierającym dech w piersiach miejscem są drewniane balkony na wysokości 112 metrów. Dreszczyk emocji gwarantowany. Zobacz kolejne najciekawsze atrakcje turystyczne...
- Zobacz film Co to właściwie znaczy zdrowe odżywanie? Cała tajemnica to uzyskanie z jedzenia jak najwięcej potrzebnych składników przy zachowaniu odpowiedniej ilości kalorii. Podpowiadamy, jak łączyć produkty, aby maksymalnie wykorzystać ich zalety. Likopen to barwnik znajdujący się w pomidorach, który zmniejsza ryzyko zawału serca i nowotworów. Najwięcej znajdziemy go w przetworach pomidorowych. Gdy mamy ochotę na świeże pomidory, warto jest polać plasterki łyżeczką oliwy z oliwek, zwiększy to przyswajalność cennego likopenu.Zobacz inne zdrowe połączenia...
- Zobacz film Niektóre produkty spożywcze nie mają walorów smakowych, ale dostarczają cennych składników odżywczych. W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest ich zmielenie. Sproszkowane dodajemy do sałatek, zup, smoothie lub kanapek. Jest to wygodne i regularnie zapewnimy sobie zdrowe substancje.Skorupki jajek zazwyczaj lądują w koszu na śmieci. A naprawdę szkoda je marnować, bo są przecież cennym źródłem wapnia. Oprócz wapnia zawierają także fluor, selen, żelazo, cynk i stront. Natomiast szkodliwe metale ciężkie nie odkładają się w skorupkach jajek. To naturalny mechanizm ochronny dla zarodków kurczaków. Ze skorupek jaj można zrobić odżywczy proszek, który warto dodawać do koktajli, musli i sałatek. Regularnie stosowany wzmocni kości oraz odżywi skórę, włosy i paznokcie.
- Zobacz film Aby zdobywać szczyty w Himalajach lub Karakorum, trzeba mieć wyjątkowe doświadczenie i umiejętności. Jednak nawet najlepsi himalaiści mogą zostać pokonani przez groźną naturę. Zwłaszcza, gdy mierzą się z najbardziej niebezpiecznymi szczytami świata. Oto kilka z nich.K2 to drugi w kolejności najwyższy szczyt świata (8611 m n.p.m.) i najwyższy szczyt Karakorum. Uważany jest za najtrudniejszy do zdobycia pod względem technicznym. Wspinaczkę utrudniają ekstremalne warunki pogodowe. Statystyka też jest nieubłagana. Średnio ginie tam 1 na 4 osoby spośród tych, które zdobyły K2. Dopiero w 2021 roku udało się wyjście na ten szczyt zimą. Dokonał tego nepalski zespół. Wanda Rutkiewicz była pierwszą kobietą, która zdobyła K2. Zobacz następne niedostępne szczyty...
- Zobacz film Choroby nowotworowe wzbudzają największy lęk, tym bardziej, że wciąż nie odkryto uniwersalnego lekarstwa. Możemy jednak skorzystać z dobrodziejstw natury. Zadbajmy, aby w naszej diecie znalazły się produkty, które pomogą zmniejszyć ryzyko choroby. Podpowiadamy, jak najskuteczniej wykorzystać ich cenne właściwości. Rośliny z rodziny krzyżowych mają działanie przeciwnowotworowe dzięki zawartości glukozynolanów. Mowa o brokułach, kalafiorach, kapuście, rzepie, jarmużu, rzodkiewkach i brukselkach. Aby nie zniszczyć związków przeciwnowotworowych, zalecane jest gotowanie ich na parze. Cenna substancja, czyli sulforafan, tworzy się w uszkodzonej tkance rośliny pod wpływem enzymów.
- Zobacz film Banany, jak wszystkie owoce, posiadają wiele cennych składników odżywczych. Skórki nie nadają się do jedzenia, ale świetnie sprawdzą się jako nawóz do roślin. Jak prawidłowo przygotować taką bananową odżywkę? Nawóz ze skórek bananów dostarcza roślinom przede wszystkich potasu i fosforu. Potas jest niezbędny dla wzrostu młodych pędów i systemu korzeniowego oraz obfitego kwitnienia. Pierwiastek ten jest odpowiedzialny za gospodarkę wodną roślin. Uczestniczy w mechanizmie otwierania i zamykania aparatów szparkowych. Dzięki potasowi rośliny łatwiej przetrwają okresy suszy i duże mrozy. Zapach nawozu bananowego odstrasza mszyce. TUTAJ znajdziesz więcej o nawozach naturalnych
- Zobacz film Chcemy odżywiać się zdrowo, ale jak to zrobić, skoro producenci żywności czasem wprowadzają nas w błąd? Droższe składniki zastępowane są tańszymi, ale mniej wartościowymi. Na etykietach wypisane są atrakcyjne składniki, które produkt zawiera często w śladowych ilościach. Jak to rozpoznać w praktyce? Oliwa jest fałszowana poprzez dodawanie innych olejów roślinnych: rzepakowego i słonecznikowego, a także mieszanie różnych gatunków oliwy. Podaje się nieprawdziwe informacje o pochodzeniu produktu. Informacja, że jest butelkowana w jakimś kraju, nie zawsze znaczy, że z niego pochodzi. Prawdziwa oliwa w lodówce gęstnieje i tworzą się w niej grudki.
- Zobacz film Chcesz się odchudzić, ale wciąż czujesz głód i nie możesz przestać myśleć o jedzeniu? Pamiętaj o tym, że w dużej mierze „jemy oczami”. Potrawy, które nam się podobają i wyglądają apetycznie, po prostu bardziej nam smakują. Nasz mózg reaguje także na inne bodźce i sprawia, że chcemy jeść więcej. Wykorzystaj nasze wskazówki, dzięki którym skutecznie oszukasz głód. Przeżuwaj dokładnie każdy kęs. Najlepiej 20-30 razy. Ułatwiasz w ten sposób trawienie. Im dłużej trwa posiłek, tym większa szansa, że nie weźmiesz dokładki. Ośrodek sytości w naszym mózgu działa z opóźnieniem. Uczucie zaspokojenia głodu pojawia się dopiero po 20 minutach. Także mniejsze sztućce spowalniają proces jedzenia. Dzięki temu mózg ma czas na odebranie sygnałów sytości.
- Zobacz film Wiele osób woli spędzać urlopy nad wodą. Morze, jezioro lub rzeka to idealne miejsca w czasie upałów. Są jednak na świecie takie zbiorniki wodne, które są niezwykle niebezpieczne. Mogą nawet zagrażać naszemu życiu! Oto kilka z nich.
- Zobacz film Psy, koty czy gryzonie na dobre zagościły już w naszych domach i sercach, stając się członkami rodziny. Uwielbiamy w ciągu dnia bawić się z naszymi pupilami, a wieczory spędzać na przytulaniu i wspólnym odpoczynku. Szczególnie popularne są koty. Milusińskie istoty, które nie potrzebują wiele uwagi w ciągu dnia, gdyż wtedy zazwyczaj odpoczywają i śpią. Za to wieczorem można się nimi nacieszyć. Niestety są osoby, które nie mogą korzystać w tego w pełni. Mowa tutaj o alergikach. Wbrew pozorom to nie sierść kota wywołuje w nas reakcje alergiczne. Najczęstszym alergenem jest białko, które znajduje się w gruczołach łojowych, ślinie i moczu kota. Koty „myjąc się” rozprowadzają alergen po całym swoim ciele. Dlatego właśnie statystycznie uczulenie na kota jest częstsze niż na psa.
- Zobacz film Regularne ćwiczenia, dzięki którym spalamy tłuszcz, to oczywiście najlepszy sposób na odchudzanie. Nie wszyscy jednak lubią ćwiczyć i nie zawsze jest na to czas. Warto poznać naturalne spalacze tłuszczu. Oczywiście nie dadzą od razu tak widocznych efektów jak dieta i ćwiczenia. Na pewno jednak pomogą w utrzymaniu prawidłowej wagi. Kawa jest naszym sprzymierzeńcem w odchudzaniu, dzięki zawartości kofeiny, pobudzającej metabolizm. Żeby wzmocnić jej działanie pomagające w spalaniu tłuszczu, warto zrezygnować z dodatku cukru i mleka, a za to przyprawić ją podczas parzenia szczyptą cynamonu. Przyprawa ta poprawia wrażliwość na insulinę i reguluje przez to pozom cukru we krwi.
- Zobacz film Do czyszczenia mieszkania i utrzymania w nim pięknego zapachu warto używać aromatycznych olejków i ziół. Oto domowe sposoby pozwalające odpocząć od nadmiaru chemicznych środków. Do czyszczenia mebli warto wykorzystać pięknie pachnący olejek z drzewa herbacianego i olejek sandałowy. Ściereczkę zmoczoną w ciepłej wodzie należy pokropić kilkoma kroplami olejków. Zapobiegną osiadaniu kurzu i zaimpregnują drewno; pozostawią na długo przyjemny zapach i ładnie wypolerowane meble. Dobrym sposobem na brzydką woń w lodówce jest umycie jej wodą z octem z dodatkiem kilku kropel olejku grejpfrutowego lub z trawy cytrynowej. Nie tylko pozostawią wspaniały cytrusowy zapach, ale ograniczą rozwój bakterii i grzybów. TUTAJ znajdziesz więcej porad.
- Zobacz film Balkon czy taras to nie do końca nasza prywatna przestrzeń, dlatego musimy się liczyć z obecnością sąsiadów. Za niektóre wykroczenia grozi grzywna, a nawet areszt. Tam, gdzie nie ma określonego prawa, pozostają zasady grzeczności.
- Zobacz film Czasem niewiele wysiłku potrzeba, aby poprawić sobie samopoczucie i zrobić coś dobrego dla zdrowia. Zaraz po obudzeniu się, na czczo, warto wypić… szklankę ciepłej wody. Tylko tyle? A co to daje? Woda powinna być porządnie ciepła, ale oczywiście tylko na tyle, żeby można było ją swobodnie wypić. Ciepła woda wypita na czczo pomaga oczyścić nerki i usunąć zbędne produkty przemiany materii. Tym samym zaczynamy dzień od nawodnienia organizmu, co jest niezmiernie ważne zwłaszcza dla osób mających skłonności do tworzenia się kamieni nerkowych.
- Zobacz film Leniwiec trójpalczasty to najpowolniejszy żyjący ssak. Porusza się z prędkością kilku metrów na minutę, nic więc dziwnego, że jego futro porastają glony. Oddycha także leniwie – co dziesięć sekund, a spać potrafi nawet dwadzieścia dwie godziny na dobę. Dziobaki australijskie nie dość, że wyglądają jak skrzyżowanie wydry z kaczką i składają jaja, to na dodatek samce wydzielają silny jad, który znajduje się w ostrogach na odnóżach. Toksyna nie jest zabójcza dla ludzi, ale powoduje okropny ból i długo utrzymujący się obrzęk wokół rany. Ryjówka etruska to jeden z najmniejszych ssaków świata, maleństwo ma wielkość naszego małego palca, waży do dwóch gramów i żyje najwyżej półtora roku. Zobacz kolejne wyjątkowe zwierzęta...
- Zobacz film Przyczyny migreny niestety nadal nie są do końca poznane, mimo wielu badań i obserwacji pacjentów. Jednym ze sposobów zapobiegania napadom bólu jest unikanie produktów, które mogą wywoływać ataki. Sery pleśniowe i długodojrzewające sprzyjają napadom migreny. Lepiej zastąpić je serkiem białym wiejskim albo twarogiem. Wędzone mięso, wędliny oraz marynowane i wędzone ryby to kolejne produkty odradzane przy częstych migrenach. Zamiast śledzia w marynacie lepiej wybrać filet z dobrej jakości łososia lub makreli. Ryby te zawierają sporo witaminy B6, której niedobór może powodować bóle głowy. Niezbyt korzystnie działają wszelkie marynaty, natomiast świeże, gotowane i surowe warzywa są konieczne w diecie. Błonnik zapobiega zaparciom, które często towarzyszą migrenie.
- Zobacz film Utrzymanie prawidłowej wagi to problem wielu osób. Oprócz zbilansowanej diety i odpowiedniej ilości ruchu warto sięgnąć po owoc, który na pewno pomoże w walce z otyłością. Grejpfruty nie należą do najbardziej lubianych owoców ze względu na swój gorzki smak. Jednak właśnie związek odpowiedzialny za ten cierpki posmak jest bardzo skuteczny przy odchudzaniu. To naringina - substancja o właściwościach przeciwutleniających i przeciwzapalnych. Znajduje się w białej błonce i pestkach. Jest pomocna w walce z nadwagą, miażdżycą, nadciśnieniem i cukrzycą. Działa przeciwnowotworowo, obniża cholesterol, pomaga utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi. TUTAJ znajdziesz więcej informacji o grejpfrutach.
- Zobacz film Wygasły wulkan, złowrogi bulgot spod ziemi czy rzeki, które się przecinają pod kątem prostym. To tylko kilka z niesamowitych miejsc w Polsce, gdzie prawa natury wydają się nie obowiązywać. Dzisiaj przedstawiamy kilka z nich. W okolicach Nowego Czarnowa w powiecie gryfińskim znajduje się tzw. Krzywy Las. Nazwa tego miejsca pochodzi od 100 zdeformowanych sosen zwyczajnych, które są wygięte w kształcie łuku w dokładnie taki sam sposób. Najbardziej prawdopodobna hipoteza mówi o tym, że zostały zasadzone w latach 30. ubiegłego wieku przez niemieckich rzemieślników, którzy chcieli mieć idealny materiał do budowy łodzi, beczek czy mebli. Obecnie las jest pomnikiem przyrody. Zobacz niezwykłe miejsca w Polsce...
- Zobacz film Kiedyś była nazywana pogardliwie „cytryną dla ubogich”. Ale to dawne czasy… Teraz żurawina zyskuje zaufanie medycyny klasycznej oraz jest nareszcie doceniana i w kuchni, i w profilaktyce zdrowotnej. Swoje właściwości lecznicze owoce żurawiny zawdzięczają zawartości tanin, flawonoidów oraz witam i składników mineralnych. Przede wszystkim owoce żurawiny, suszone czy świeże, są bardzo skuteczne przy stanach zapalnych pęcherza moczowego. Zawierają związki, które ograniczają przylepianie się bakterii do tkanek pęcherza i cewki moczowej. Mikroorganizmy są wypłukiwane z organizmu, a dodatkowo zakwaszony przez owoce mocz ogranicza ich namnażanie. TUTAJ znajdziesz przepisy z żurawiną.
- Zobacz film Wystarczy łyżka czy garstka dziennie, aby zauważyć ich dobroczynny wpływ na zdrowie i urodę. Ich smak pasuje niemal do wszystkiego, można je dodawać do kanapek, sałatek, zup lub jogurtów. Nie wymagają właściwie żadnego wysiłku kulinarnego, tylko - kupić i posypać. Mowa o nasionach. A które są najzdrowsze?
- Zobacz film Jedne z najbardziej popularnych napojów gazowanych typu cola są uwielbiane szczególnie w upalne dni. Podane z kostkami lodu szybko orzeźwią i zaspokoją pragnienie. Okazuje się jednak, że ich zastosowanie jest o wiele szersze – idealnie sprawdzą się… jako broń w walce z uciążliwymi komarami. Sposób jest tani i naprawdę skuteczny. Na sklepowych półkach roi się od preparatów odstraszających owady – komary, muchy, muszki owocówki, a nawet osy – dla których lato to doskonały czas na uprzykrzanie nam życia. Po co jednak kupować drogie i nie zawsze skuteczne specyfiki, jeśli pod ręką mamy… colę? Więcej nietypowych zastosowań coli znajdziesz TUTAJ
- Zobacz film Polskie łąki, lasy i ogrody nie kojarzą się z niebezpieczną przyrodą. Jednak i u nas można spotkać trujące i szkodliwe dla zdrowia rośliny. W upale i pod wpływem słońca olejki eteryczne barszczu Sosnowskiego mogą doprowadzić do groźnych poparzeń. Innymi objawami zatrucia są wymioty, bóle głowy oraz zapalenie spojówek. Roślinę łatwo rozpoznać. Jest bardzo wysoka i posiada rozłożyste, białe kwiatostany. Jeśli dotkniemy liści, najlepiej umyć skórę wodą z mydłem i unikać słońca przez dobę. Pięknie pachnąca konwalia jest niestety trującym kwiatem. Wszystkie części rośliny zawierają glikozydy pobudzające akcję serca. Szczególnie narażone na przypadkowe zatrucie są dzieci. Wypicie wody spod konwalii lub zjedzenie jagód może zagrozić życiu. TUTAJ o trujących roślinach doniczkowych.
- Zobacz film Wakacje kojarzą się z odpoczynkiem na pięknej i piaszczystej plaży, z opalaniem i pływaniem w morzu lub oceanie. Nie wszędzie możemy w obecnych czasach pojechać, ale gdy znowu wróci normalność, to warto się wybrać na wybrzeże w celu zregenerowania sił. Dzisiaj przedstawiamy najpiękniejsze plaże w Europie. Zlatni Rat jest najpopularniejszą plażą w Chorwacji. Znajduje się na wyspie Brač. Jej nazwa po polsku znaczy „Złoty Róg”. Swoją popularność plaża zawdzięcza właśnie kształtowi przypominającemu róg. Kształt plaży jest zależny od kierunku wiatru i fal. Z powodu silnych wiatrów jest ceniona przez surferów i narciarzy wodnych.
- Zobacz film Sposób poruszania się i wyraz twarzy wpływają nie tylko na atrakcyjność i postrzeganie nas przez innych ludzi. Czasem mogą zadecydować o naszym bezpieczeństwie, a nawet życiu.Sprawcy napadów i kradzieży nieświadomie typują ofiary na podstawie obserwacji ich zachowania. Płynny i rytmiczny chód to sygnał, że jesteśmy sprawni fizycznie i wypoczęci. To także znak, że poruszająca się osoba nie jest pod wpływem alkoholu lub narkotyków, więc jej refleks i czujność nie są zaburzone w żaden sposób. Przestępca wybierze raczej kogoś, kto powłóczy nogami, idzie zbyt wolno i nierównym tempem, bez wyraźnego kierunku.
- Zobacz film Lipiec to sezon na wiśnie. Nie można tego przegapić, bo kwaśne i wyrafinowane w smaku wiśnie mają cenne i ciekawe właściwości. Wypicie soku z wiśni pozwoli nam łatwiej zasnąć. Zdrowy i smaczny sok to bezpieczny i naturalny sposób dla osób, które mają problemy z bezsennością. Owoce zwiększają w organizmie poziom melatoniny. To hormon, który u wszystkich ssaków reguluje rytm dobowy i sen. Ma także wpływ na układ odpornościowy. TUTAJ znajdziesz najlepsze przepisy na potrawy z wiśni
- Zobacz film Długie loty samolotem i godziny spędzone w pozycji siedzącej mogą spowodować zakrzepicę żył głębokich. Przyczyną jest długotrwały ucisk na uda i dół podkolanowy. Zakrzepica stwarza ryzyko powstania zagrażających życiu zatorów płucnych. Niska wilgotność powietrza w kabinie i zmienne ciśnienie sprzyja takim powikłaniom. Jak zmniejszyć ryzyko zakrzepicy, zwanej też zespołem klasy ekonomicznej? TUTAJ znajdziesz więcej o informacji podróżach
- Zobacz film Gorący sezon na szparagi trwa. Ich miłośnicy niemal codziennie zajadają się pysznymi daniami na bazie zielonych warzyw. Co jednak, gdy sezon lada moment się skończy, a chęć na szparagi nie minie? Mamy dobrą wiadomość – możesz je zamrozić! By zimą były równie smaczne, ważne jest przestrzeganie kilku zasad. TUTAJ znajdziesz najciekawsze informacje i plotki ze świata show-biznesu!
- Zobacz film Warzywa i owoce są bardzo ważnymi elementami naszej diety ze względu na cenne składniki odżywcze. W lecie możemy je kupić z polskich upraw. Pamiętajmy, aby zawsze dokładnie umyć je przed spożyciem. Jak najlepiej pozbyć się pasożytów, bakterii i pestycydów? TUTAJ znajdziesz najciekawsze informacje i plotki ze świata show-biznesu!
- Zobacz film Największe miasta w Polsce zazwyczaj są tłumnie odwiedzane przez turystów, co może być dla niektórych z nas męczące. Są jednak w Polsce mniejsze miasta, równie urokliwe, które mają wiele ciekawych atrakcji do zaoferowania. Są idealne na weekendowe wypady. Oto kilka z nich.
- Zobacz film Czerwiec to miesiąc, w którym możemy cieszyć się najbardziej lubianymi sezonowymi owocami i młodymi warzywami. Nie można tego przegapić!
- Zobacz film W Polsce nie brakuje wody. Nasze rzeki i jeziora towarzyszą nam na co dzień, pełniąc różne funkcje. Komu z nas kojarzą się z turystyką? Szlaki wodne są ciekawym, a często mniej uczęszczanym celem wycieczek. Udowodnimy, że Polska to nie tylko piękne miasta i majestatyczne góry, ale też ogromny, wodny potencjał. Gdzie ruszyć najpierw?
- Zobacz film Naturalne środki ochrony roślin są łatwe do przygotowania i bezpieczne dla zdrowia i środowiska. Oczywiście działają trochę wolniej niż chemiczne pestycydy, ale za to nie szkodzą. Nadają się doskonale do małych upraw, balkonów i ogródków przydomowych.
- Zobacz film Deska, czyli plank to bardzo popularne ćwiczenie izometryczne. Nie bez powodu plank jest tak lubianym ćwiczeniem. Doskonale wzmacnia i modeluje mięśnie brzucha, ramion, pleców i nóg. Wzmacnia mięśnie głębokie całego ciała. Nie zajmuje wiele czasu. Potrzebujemy najwyżej dwóch minut. Nie musimy mieć żadnego sprzętu oprócz maty lub koca, aby przedramiona nie bolały od twardego podłoża.
- Zobacz film Pękające naczynka to nie tylko problem estetyczny. Taki objaw może też świadczyć o poważnych chorobach. Warto zawsze skonsultować przyczynę z lekarzem. Jak powstają czerwone „pajęczynki” na skórze? Są to naczynia włosowate, czyli bardzo cienkie kapilary, które transportują krew. Gdy rozszerzają się nadmiernie, pękają i prześwitują przez skórę.
- Zobacz film Pokrzywa rośnie praktycznie wszędzie. Często omijamy ją bojąc się oparzeń. Czy słusznie? Roślina ma wiele pozytywnych właściwości. Możemy ją wykorzystać m.in. w lecznictwie.
- Zobacz film Mózg niestety starzeje się tak samo, jak każdy inny organ naszego ciała. Jak możemy o niego zadbać, aby do późnej starości cieszyć się świetną pamięcią i dobrą kondycją umysłową?
- Zobacz film Kto z nas będąc dzieckiem nie bawił się roślinnym latawcem? Zbierane na łąkach i trawnikach przynosiły wiele uciechy. Latawce to nic innego jak owocniki mniszka lekarskiego. Popularną roślinę oprócz zabawy można wykorzystać w wielu innych celach. Mniszek służy zwierzętom jako roślina miododajna i pastewna. Ludzie cenią ją za właściwości lecznicze i smakowe. Liście mniszka możemy dodać do sałatki, a z kwiatów zrobić olejek do twarzy czy zdrowotny syrop.
- Zobacz film Pomidory to jedne z najpopularniejszych warzyw polskiej kuchni. Mimo iż nie pochodzą z naszego kraju, to szybko znalazły tutaj swoje miejsce. Nadają się do większości potraw. Możemy jeść je na surowo, na kanapkach, w zupach, sosach i sałatkach. Robimy z nich także soki, czy ketchup. Trzeba jednak bardzo uważać. Alergia na pomidory może dać o sobie znać już kilka godzin po spożyciu, ale także dopiero po kilku dniach. Dlatego bardzo trudno ją rozpoznać i powiązać objawy z tym warzywem.
- Zobacz film Coraz więcej osób, ze względu na nietolerancję laktozy lub kwestie etyczne, postanawia sięgnąć po roślinny zamiennik mleka. Takie produkty są niestety sporo droższe od klasycznej wersji, dlatego podpowiadamy, jak w banalny sposób samodzielnie przygotować roślinne mleko.
- Zobacz film Jajka to doskonałe źródło prawie wszystkich witamin, białka i składników mineralnych. Nie zawierają jedynie witaminy C. Jajka kurze można jeść na tak wiele sposobów, że trudno się nimi znudzić. Jednak warto spróbować dla odmiany także jajek przepiórczych. Są droższe, ale mają wiele cennych właściwości.
- Zobacz film Psy, koty, chomiki, papugi, ryby – to najczęściej hodowane w domach pupile. Miłośnicy zwierzaków mogą jednak wybrać bardziej nietypowe gatunki. Najważniejsza jest jednak odpowiedzialna decyzja, a przede wszystkim wiedza, jak się nimi opiekować, by czuły się u nas najlepiej.
- Zobacz film Rośliny uprawiamy w domu i ogrodzie z wielu powodów. Jedne są wyjątkowo ozdobne, inne pięknie pachną, jeszcze inne pozytywnie wpływają na zdrowie i samopoczucie. Są i takie, które mają bardzo małe wymagania i świetnie nadają się dla początkujących ogrodników. Jedna z roślin łączy te wszystkie zalety! To pelargonia pachnąca, inaczej geranium lub anginka. Jakie daje korzyści zdrowotne i jak ją uprawiać?
Podrabiana żywność. Nie daj się wprowadzić w błąd
Chcemy odżywiać się zdrowo, ale jak to zrobić, skoro producenci żywności czasem wprowadzają nas w błąd? Droższe składniki zastępowane są tańszymi, ale mniej wartościowymi. Na etykietach wypisane są atrakcyjne składniki, które produkt zawiera często w śladowych ilościach. Jak to rozpoznać w praktyce?
Oliwa jest fałszowana poprzez dodawanie innych olejów roślinnych: rzepakowego i słonecznikowego, a także mieszanie różnych gatunków oliwy. Podaje się nieprawdziwe informacje o pochodzeniu produktu. Informacja, że jest butelkowana w jakimś kraju, nie zawsze znaczy, że z niego pochodzi. Prawdziwa oliwa w lodówce gęstnieje i tworzą się w niej grudki.
Oliwa jest fałszowana poprzez dodawanie innych olejów roślinnych: rzepakowego i słonecznikowego, a także mieszanie różnych gatunków oliwy. Podaje się nieprawdziwe informacje o pochodzeniu produktu. Informacja, że jest butelkowana w jakimś kraju, nie zawsze znaczy, że z niego pochodzi. Prawdziwa oliwa w lodówce gęstnieje i tworzą się w niej grudki.
Dodano:
Środa, 8 września 2021 (17:56)
Źródło:
Interia.tv
Więcej na temat:zdrowe odżywianie