"Czysta Polska w Polsat News"
- Zobacz film Pewnie trudno w to uwierzyć, ale jakość powietrza w Warszawie jest taka sama jak w Bieszczadach. Naukowcy z wydziału fizyki atmosfery Uniwersytetu Warszawskiego mają na to twarde dowody. Co jeszcze łączy Marszałkowską i bieszczadzkie połoniny - o tym Marcin Szumowski.
- Zobacz film Masz problem z gryzoniami, a mieszkasz poza miastem? Zaproś do siebie sowę. Nie boi się szczurów i w konfrontacji z nimi jest znacznie skuteczniejsza od kota. Płomykówka w czasie wychowu młodych - w ciągu jednej tylko nocy - potrafi upolować ponad dwadzieścia gryzoni. - Sowa to naturalna, bardzo skuteczna "firma" deratyzacyjna - mówią ornitolodzy i zachęcają do czynnej ochrony tych pięknych ptaków. O płomykówkach pod dachem opowie Marcin Szumowski.
- Zobacz film Rząd planuje dopłaty do rowerów elektrycznych. Będzie można dostać nawet 9 tysięcy złotych. Bez żadnych kryteriów... i bez żadnego sensu. Bo dlaczego faworyzować ludzi, których stać na zakup drogiego elektryka kosztem tych, którzy wybiorą zwykły - zdecydowanie bardziej ekologiczny rower. Przemysław Sławiński.
- Zobacz film Rafy koralowe do zobaczenia w Polsce. Wystarczy wybrać się do Łodzi. Tamtejszy ogród zoologiczny tworzy własną rafę i kieruje się przy tym względami ekologicznymi. Niestety na świecie coraz trudniej zobaczyć ten cud natury. Przez zmiany klimatu nawet 97% organizmów tworzących rafy doświadczyło tak zwanego stresu temperaturowego. Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Jerzyk to bardzo sprawny lotnik. Jest tylko jeden moment w roku, kiedy ornitolodzy mogą mu na nogę założyć obrączkę. To czas lęgów. Wtedy kontroluje się budki i tzw. jerzykowniki, czyli specjalne wieże dla jerzyków. Obrączkuje się zarówno młode ptaki, jak i dorosłe osobniki. O niespodziankach, jakie zobaczyć można podczas takich kontroli opowie Marcin Szumowski.
- Zobacz film Gdy żółwiom błotnym zaczęły zagrażać maszyny rolnicze, z pomocą ruszyli przyrodnicy. Przenosili małe żółwiki z komór lęgowych, zamontowali im specjalne nadajniki i doprowadzili do utworzenia pod wielkopolskim Lesznem rezerwatu. W sezonie lęgowym nadal pilnują, by tym ściśle chronionym gadom nie działa się krzywda. Do tegorocznych poszukiwań żółwi dołączył Piotr Kotwicki.
- Zobacz film W latach osiemdziesiątych żyło w Polsce zaledwie 30 par tego ptaka, a jego spotkanie graniczyło z cudem. Przełom nastąpił wraz z nadejściem XXI w. Żołna, bo o niej mowa, zaczęła po roku 2000 dynamicznie podnosić populację, jednak zeszłoroczny monitoring zaskoczył wszystkich. Dziś w Polsce mamy ponad tysiąc trzysta par tych przepięknych ptaków! Ornitolodzy mówią wprost - żołna kocha ocieplenie klimatu. O tym dlaczego wysokie temperatury napędzają populację jednego z najpiękniejszych polskich ptaków opowie Marcin Szumowski.
- Zobacz film Już teraz w Trójmieście coraz częściej można zobaczyć porzucone jachty. Niestety, namierzanie właściciela takiej jednostki, wzywanie do usunięcia wraku może ciągnąć się latami. Za porzucenie łodzi grozi mandat lub grzywna. Politechnika Gdańska ma pracuje nad tym, by przemysł jachtowy i sama utylizacja tych jednostek były mniej szkodliwe dla środowiska. O zielonej transformacji na wodzie - Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Uniejów, gospodarz tegorocznego Earth Festiwal – Gwiazdy dla Czystej Polski na co dzień pokazuje, że ekologia się opłaca. Miasto dzięki geotermii i farmie fotowoltaicznej jest już niezależne energetyczne. Ale to nie koniec planów przyjaznych środowisku. Bulwar przybliża do natury, uzdrowisko ma też teramy, i tężnie, ale mierzy znacznie wyżej. Wodę z ciepłych źródeł wykorzystuje kulinarnie. Poszukiwania wyjątkowych ekologicznych i miejscowych smaków podjęła się Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Sztuczna inteligencja wchodzi z rozmachem do Lasów Państwowych. W Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Olsztynie już teraz obserwuje ona lasy wypatrując pożarów. Inteligentne systemy pracują na dwudziestu sześciu z czterdziestu dostrzegalni. Czy sztuczna inteligencja zastąpi wkrótce leśniczego? odpowiedzi szukał Marcin Szumowski.
- Zobacz film Puszcza Białowieska czeka na turystów. To wyjątkowe miejsce na przyrodniczej mapie Europy dostało rykoszetem po zapowiedziach o ograniczeniu wstępu w niektóre miejsca przy granicy. Teraz jest już jasne, że wszystkie atrakcje turystyczne na pograniczu są w pełni otwarte, a naprawdę jest co zobaczyć. Tym bardziej, że drugiego takiego lasu nie ma w całej nizinnej Europie. Przemysław Sławiński.
- Zobacz film Wakacyjny odpoczynek sprzyja odprężeniu i przede wszystkim kontaktom z przyrodą. Spacery w lesie, górskie wędrówki, biwakowanie, wędkowanie. Nocowanie pod namiotem i otwartym niebem. Lato to pora roku którą lubimy najbardziej. Weterynarze jednak przypominają - to również czas kiedy wzrasta liczba pogryzień przed zwierzęta. I te domowe i te leśne. O urlopie z dystansem do natury opowie Marcin Szumowski.
- Zobacz film Pójdzka to sowa aktywna w dzień i w nocy. Uwielbia tereny rolnicze i jest bardzo przywiązana do miejsc gniazdowania. Niestety liczebność pójdźki w ostatnich latach maleje. Szkodzi jej intensyfikacja rolnictwa, rozbudowa dróg i brak drzew dziuplastych. Ratunkiem są specjalne budki lęgowe, które rozwiesza się w ramach tzw. ochrony czynnej m.in. na Mazowszu. Na poszukiwanie pójdźki wyruszył Marcin Szumowski.
- Zobacz film Licznie występuje w górach. Często też spotkamy ją w przydomowych ogródkach. Zachwyca, właśnie latem, kiedy kwitnie. Jej widok zapiera dech w piersiach. Tymczasem wiele osób, nie wie, że jest jedną z najbardziej trujących roślin w Polsce. Naparstnicy purpurowej - bo o niej mowa – nie powinniśmy nie tylko zbierać, ale nawet dotykać. Dlaczego – o tym opowie Kasia Janke.
- Zobacz film Do azylu dla dzikich zwierząt Leśne Przytulisko w ciągu dwóch tygodni trafiło 30 małych wiewiórek, to 1/3 tego co przez cały rok. Zmiany klimatu już wpłynęły na cykl życia wielu zwierząt, które bez pomocy człowieka skazane byłyby na śmierć. Jak pomagać takich malcom, aby nie zaszkodzić - wyjaśni Adrianna Borowicz.
- Zobacz film Fotowoltaika to nie tylko zielona energia dla domu, gospodarstwa czy firmy. To coraz częściej technologia wykorzystywana w ornitologii. Ogniwa słoneczne pomagają wabić ptaki do sztucznych gniazd i wspomagają logery GPS.
- Zobacz film Nowe badania dowodzą, że mikroplastik z gleby przenika do roślin. Po dwóch tygodniach uprawy, mikrocząsteczki znaleziono w każdej części rośliny. Co wynika z tego odkrycia?
- Zobacz film Nieprzemyślane zakupy na wakacjach mogą sprawić, że wspomnienia z urlopu będą nieprzyjemne. Na egzotycznych bazarach można kupić figurki i inne drobiazgi pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego. Często jest to związane z nielegalnym handlem i kłusownictwem.
- Zobacz film Od 1 lipca plastikowe nakrętki muszą być przymocowane do butelek i kartoników. Unijna dyrektywa wywołała różne emocje, ale to rozwiązanie ma wiele plusów. Głównym celem jest zapobieganie powstawaniu odpadów z produktów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych i ograniczenia ich negatywnego oddziaływania na środowisko.
- Zobacz film Szczecińskie wodociągi pokazały, co drzemie w rurach kanalizacyjnych. Śmieci, które nie powinny się tam znaleźć, zatykają i niszczą urządzenia. Najgorsze są chusteczki nawilżające.
Polskie żółwie pod opieką. Przyrodnicy ruszyli na pomoc
Gdy żółwiom błotnym zaczęły zagrażać maszyny rolnicze, z pomocą ruszyli przyrodnicy. Przenosili małe żółwiki z komór lęgowych, zamontowali im specjalne nadajniki i doprowadzili do utworzenia pod wielkopolskim Lesznem rezerwatu. W sezonie lęgowym nadal pilnują, by tym ściśle chronionym gadom nie działa się krzywda. Do tegorocznych poszukiwań żółwi dołączył Piotr Kotwicki.
Dodano:
Poniedziałek, 8 lipca (15:37)
Źródło:
Polsat News-
Polsat News