#planetaINTERIA
- Zobacz film Któż z nas nie marzy o udanym wypoczynku nad morzem, jeziorem czy w górach… Podczas planowania wakacji warto pomyśleć także o zdrowiu i połączyć przyjemne z pożytecznym. W Polsce jest około 40 uzdrowisk, gdzie można nie tylko naładować baterie, ale także zregenerować organizm. Zobaczcie kilka miejsc, które dla was wybraliśmy.
- Zobacz film W sezonie wiosenno-letnim męczą nas najróżniejsze skrzydlate, skaczące lub chodzące potworki. Najbardziej uciążliwe są komary i kleszcze. Czy możemy się przed nimi ochronić? Dlaczego na swoich żywicieli wybierają akurat nas… Wpływ ma na to wiele czynników.
- Zobacz film Każdy z nas lubi świeże, ciepłe i chrupiące pieczywo. Czasami kupujemy jednak za dużo. Co zrobić z nadmiarem chleba i bułek? Oto kilka sprawdzonych sposobów.
- Zobacz film Bób niezmiennie kojarzy nam się z latem. Sezon na to warzywo trwa naprawdę krótko – od końca czerwca do końca sierpnia. Bób ma wiele wartości odżywczych i zdrowotnych. Zawarty w nim potas reguluje ciśnienie krwi i korzystnie wpływa na pracę mięśni. Jest niskokaloryczny i ma mało tłuszczu, dlatego jest polecany w diecie odchudzającej. Bobu nie powinny jeść osoby, które chorują na refluks i zgagę oraz mające problemy z nerkami. 1 osoba na 1000 w Polsce może mieć jednak poważniejsze problemy po zjedzeniu bobu. Dotyczy to ludzi z chorobą bobową (fawizmem, choroba fasolową). Jest to dziedziczna choroba genetyczna, która może ujawnić się nagle po zjedzeniu bobu lub innych warzyw strączkowych. Przyczyną jest niedobór jednego enzymu (dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej, G6PD). Niedobór tego enzymu prowadzi do obumierania czerwonych krwinek. Choroba bobowa jest najczęściej diagnozowana u mężczyzn. Typowymi objawami choroby są: ból głowy, gorączka, wymioty, ból brzucha, żółtaczka, ciemne zabarwienie moczu i uczucie zmęczenia.
- Zobacz film Lato, owoce, warzywa i oczywiście… słoiki. Każdy z nas uwielbia przetwory, a najlepsze są te zrobione ze zbiorów z własnego ogródka. Jak dobrze wyparzyć słoiki, żeby nasze wyroby się nie zepsuły?
- Zobacz film Tylko w bajkach królowe i królowie chodzą cały dzień w koronach oraz żyją długo i szczęśliwie. W rzeczywistości wielu ze słynnych władców przebywało na wygnaniu lub było więzionych przez całe lata. Niedostępne twierdze i zamki skrywały ich samotność.
- Zobacz film Plamy z czerwonych i fioletowych owoców są często trudne do usunięcia. Domowych sposobów nie należy mieszać ze sobą. Na każdy rodzaj barwników owocowych działa co innego i można tylko pogorszyć sprawę.
- Zobacz film Statystyczny Polak wyrzuca do śmieci rocznie około 50 kg jedzenia. Co zrobić, gdy kupimy za dużo produktów?
- Zobacz film Fusy po kawie mają wiele zastosowań. Okazuje się, że mogą nam pomóc odstraszyć niektóre owady i inne uciążliwe zwierzęta bez użycia szkodliwych chemicznych preparatów.
- Zobacz film Książ, Krzyżtopór, Kłomino, Rapa, Kaszuby - wybierzcie się z nami w podróż po najbardziej tajemniczych miejscach Polski.
- Zobacz film Marchewka, pomidor, brokuł, a może cebula - zastanawialiście się, w jakiej formie są najzdrowsze? Czy gotowana cebula ma więcej witamin niż surowa? W przetworzonym pomidorze znajdziemy więcej cennego dla zdrowia likopenu? Sprawdźcie!
- Zobacz film Żywią się ludzką krwią, nieprzyjemnie kąsają i ciężko się ich pozbyć. Mowa oczywiście o pluskwach. Ich ugryzienia zazwyczaj bardzo swędzą, ale są niegroźne dla zdrowia. Pasożyty te kojarzą nam się z brudem i brakiem higieny, ale tak naprawdę mogą się pojawić nawet w bardzo czystszym i nowym mieszkaniu. Wystarczy jedna noc w zapluskwionym miejscu, przyjęcie starych mebli, przeprowadzka czy przejazd komunikacją miejską, by zaprosić do siebie tych nieprzyjemnych gości. Miejsce ugryzienia jest zaczerwienione. Ukąszenia rzadko są pojedyncze, występują grupowo, bardzo często po trzy w liniach i mocno swędzą. Ugryzień nie da się leczyć w żaden konkretny sposób.
- Zobacz film Trąba powietrzna to zjawisko pogodowe, w którym dochodzi do zderzenia dwóch mas powietrza o różnej temperaturze. Przyjmuje ono formę leja, gdy ciśnienie w wirze się obniża. Lej staje się widoczny dzięki parze wodnej oraz zebranemu z ziemi kurzowi, pyłom i innym odłamkom.
- Zobacz film Dlaczego nie należy myć mięsa przed obróbką? Czy czyste jaja mogą nam zaszkodzić? Jak pozbyć się zanieczyszczeń z truskawek? Zobaczcie nasz materiał, a znajdziecie w nim wiele, czasami zaskakujących, odpowiedzi.
- Zobacz film Większość ludzi nie ma o nich najlepszego zdania. To podobno od nich pochodzi SARS-CoV-2, powodujący COVID-19, tymczasem to bardzo pożyteczne i potrzebne ssaki. Nietoperze, bo o nich mowa, w większości są naszymi sojusznikami. Wystarczy powiedzieć, że jeden osobnik w czasie wieczoru może pożreć nawet 2000 komarów! Od razu budzi sympatię, prawda?
- Zobacz film Witamina E jest niezbędną substancją, która odgrywa wiele ważnych ról w naszym organizmie. Jest rozpuszczalna w tłuszczach i działa jako przeciwutleniacz. Nazywana jest też „witaminą młodości”.
- Zobacz film Biwak pod namiotem pozwala na bliski kontakt z przyrodą. Jednak, aby urlop spędzić w komfortowych warunkach, musicie pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Na dłuższe wyjazdy warto dobrać namiot o pojemności większej od ilości osób – zwiększy to komfort wypoczynku. Przed wyjazdem warto sprawdzić, czy namiot jest kompletny i jak go rozłożyć. Nie czekajcie z tym na ostatnią chwilę!
- Zobacz film Brak higieny jamy ustnej kojarzy się głównie z brzydkim zapachem z ust i zepsutymi zębami. Okazuje się jednak, że to jedynie wierzchołek góry lodowej. Dokładne mycie zębów wpływa nie tylko na zęby czy dziąsła...
- Zobacz film Czerwiec to idealny miesiąc na zbieranie ziół. Sprawdź, które warto zbierać.
- Zobacz film Swoje zastosowanie znajduje nie tylko w kuchni. Umiejętnie używany może być podstawowym atrybutem każdej pani domu.
Termin ważności w praktyce. Jeść czy nie jeść?
Statystyczny Polak wyrzuca do śmieci rocznie około 50 kg jedzenia.
Co zrobić, gdy kupimy za dużo produktów?
Dodano:
Wtorek, 30 czerwca 2020 (14:58)
Więcej na temat:#planetaINTERIA