#planetaINTERIA
- Zobacz film Anoreksja to poważna choroba, która może prowadzić do wyniszczenia organizmu. Chorzy podejmują patologiczne działania, aby się odchudzić. Drastycznie ograniczają jedzenie i decydują się na wyczerpujące treningi. Szacuje się, że nawet 10% wszystkich przypadków anoreksji może kończyć się zgonem.Anoreksja to zaburzenie psychiczne polegające na niechęci do jedzenia. Anoreksja znacznie częściej występuje u kobiet. Chore osoby mają zaburzoną wizję własnego ciała i postrzegają je jako zbyt grube. Aby zmniejszyć masę ciała skrajnie ograniczają ilość spożywanego jedzenia, co skutkuje zwykle drastycznym spadkiem wagi. Choroba wyniszcza organizm i może mieć bardzo poważne skutki zdrowotne. CZYTAJ WIĘCEJ
- Zobacz film Jeżeli odczuwasz zawroty głowy, nudności, a kiedy zamykasz oczy, wydaje ci się, że się chwiejesz, być może zmagasz się z zaburzeniami równowagi. Problemy z równowagą mogą wynikać ze schorzeń dotykających układu nerwowego, z zaburzeń krążenia czy też chorób neurodegeneracyjnych. Nie bagatelizuj swoich objawów!Problemy z równowagą mogą mieć podłoże neurologiczne. Występują często u osób cierpiących na chorobę Parkinsona, ze stwardnieniem rozsianym i pacjentów, u których w wyniku urazu doszło do uszkodzenia w obrębie głowy. Na zaburzenia równowagi narażeni są także chorujący na nerwicę oraz inne schorzenia psychogenne.CZYTAJ WIĘCEJ
- Zobacz film Owoce to doskonałe źródło witamin i minerałów. Zawierają m.in. witaminy C i A, błonnik oraz potas. Warto jednak zachować umiar. Owoce mają bowiem również pewne wady. Niektóre z nich cechują się wysokim indeksem glikemicznym i wysoką kalorycznością. Owoce mogą również negatywnie wpływać na nasze zęby. CZYTAJ WIĘCEJ
- Zobacz film Zboża i zboża rzekome, nazywane też pseudozbożami, były pierwszymi roślinami, jakie zaczął uprawiać człowiek. Cenione są we wszystkich kuchniach świata i nadal stanowią podstawę zdrowego żywienia na całej planecie. Warto spróbować czasem tych mniej popularnych. Nie tylko dla urozmaicenia diety, ale i dla zdrowia.
- Zobacz film Piękne, gładkie i błyszczące. To ozdoba każdej kobiety. Usta są pokryte delikatną, cienką skórą, podatną na wysuszenie pod wpływem wiatru, słońca i mrozu. O czym nie wolno zapominać?Pierwsza zasada: nigdy nie oblizuj ust na mrozie! W zimie konieczna jest pomadka ochronna. Powinna zawierać witaminy z grupy B oraz olejki i wyciągi roślinne. Do pielęgnacji skóry usta najlepiej nadają się: olejek rycynowy, ze słodkich migdałów, olej z rokitnika, olejek jojoba i arganowy i masło shea. Warto pamiętać o peelingu raz w tygodniu. Domowy peeling można zrobić z cukru, miodu i oliwy z oliwek. Inny sposób to olej kokosowy zmieszany z cukrem. Można też posmarować usta wazeliną i masować delikatnie szczoteczką do zębów.
- Zobacz film Wampiry naprawdę istnieją. Nie mamy jednak na myśli legendarnych bestii pijących ludzką krew, ani przystojnych i romantycznych wampirów na diecie. Mowa o wampirach energetycznych, które mogą być bardzo blisko ciebie. Może twój współpracownik? Sąsiad? Koleżanka ze studiów?Wampir energetyczny to osoba, przy której czujesz zawsze zmęczenie, nawet ból głowy. Po spotkaniu pogarsza ci się nastrój, masz wrażenie, że jesteś przez nią osaczony i zmanipulowany. Wampir nie zawsze zdaje sobie sprawę, jak źle wpływa na otoczenie, bo często nie wie o swoim negatywnym wpływie na rodzinę i przyjaciół. Gdy poznajesz wampira, wydaje się być świetnym towarzyszem, błyszczy inteligencją i reklamuje się na wszystkie sposoby. Z biegiem czasu wasza znajomość zaczyna ci ciążyć, unikasz kontaktu, ale pętla się zaciska…
- Zobacz film Zazwyczaj słysząc „chmiel”, myślimy „piwo”. Wbrew ogólnemu przekonaniu chmielu w piwie jest niewiele, a same jego szyszki są bardzo zdrowe i mają wiele właściwości leczniczych. Ekstrakt z szyszek chmielu ma właściwości przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Składniki w nim zawarte chronią przed wirusem RSV, który odpowiada za infekcję dróg oddechowych – zapalenie oskrzeli oraz płuc. Chmiel pomaga również w walce z próchnicą i chorobami dziąseł. Dodatkowo szyszki chmielu działają uspokajająco i pomagają na bezsenność. Substancje zawarte w szyszkach pobudzają także wydzielanie śliny i soku żołądkowego, a więc zwiększają apetyt. Wspomagają trawienie i przyswajanie pokarmu.
- Zobacz film Jabłka, banany, pomarańcze… te owoce zna każdy. Mało kto słyszał jednak o owocu kaki nazywanym również persymoną, hurmą wschodnią czy szaroną. A warto go spróbować, bo jest bardzo zdrowy.Kaki to najczęściej pomarańczowy owoc z gładką skórką. Może występować również w kolorach czerwonych i żółtych. Przypomina pomidory, a w smaku najbardziej zbliżony jest do śliwki. Uprawiano go z początku w Chinach i Japonii. Do dziś używa się kaki w chińskiej medycynie na ukąszenia węży i podrażnioną skórę. Napój z gotowanych liści tej rośliny stosuje się do obniżania ciśnienia i zmniejszenia krzepliwości krwi. Dzięki zawartości przeciwutleniaczy pomaga w profilaktyce nowotworów.Zanim zaczniemy jeść owoc, należy pozbyć się listków i dokładnie go umyć. Obieramy owoc ze skórki i kroimy na ćwiartki. Można też zjeść go podobnie jak kiwi – przekroić i wyjadać miąższ łyżeczką. Nie należy jeść persymony ze skórką. Kaki idealnie sprawdza się jako przekąska, baza przetworów lub dodatek do sałatek owocowych.
- Zobacz film Święta mają zapach choinki, mandarynek i oczywiście aromatycznych przypraw. Te ostatnie nie tylko nadają wyjątkowy smak potrawom, ale są też bardzo zdrowe. Aromat piernikowego ciasta to przede wszystkim korzenne goździki. Są to suszone pąki kwiatowe goździkowca korzennego. Warto kupować goździki w całości i mielić tuż przed użyciem. Za właściwości goździków odpowiada olejek eteryczny, którego najważniejszym składnikiem jest eugenol. Oprócz olejku przyprawa zawiera garbniki, substancje śluzowe i kwas oleanolowy. Goździki działają przeciwbakteryjnie i lekko znieczulająco. Żucie goździków to stary i skuteczny sposób na ból zęba. Goździków można użyć zamiast gumy do żucia. Skutecznie odświeżają oddech. Przyprawa zawiera przeciwutleniacze, które pomagają chronić organizm przed poważnymi chorobami. Goździki poprawiają trawienie, więc są doskonałe nie tylko do słodkich potraw, ale także do mięsa i kapusty. Zobacz więcej prozdrowotnych przypraw!
- Zobacz film Suszone owoce kojarzą się głównie z okresem świątecznym. Są dodatkiem do ciast i kompotów. Trzeba jednak pamiętać, że suszone owoce mają o wiele więcej kalorii niż świeże. Nie można więc jeść ich całymi garściami. Ale mimo dużej ilości cukru zawierają także zdrowe składniki. Przede wszystkim są bogate w błonnik.Trudno sobie wyobrazić święta bez kompotu z suszu. Przyrządza się go z suszonych śliwek, jabłek i gruszek. Częstym dodatkiem są goździki i imbir. Taki kompot poprawia trawienie, pracę jelit i przynosi ulgę po zbyt obfitym posiłku. A w święta przecież trudno się oprzeć smakołykom! Nie wszyscy lubią smak tego kompotu. Warto jednak się do niego przekonać. Oprócz błonnika dostarcza witamin A, C, E i K, potasu, magnezu i żelaza. Działa zbawiennie na cały nasz organizm nie tylko wtedy, gdy za dużo zjemy.
- Zobacz film Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas. Ludzie na całym świecie spotykają się z bliskimi i wspólnie przeżywają narodziny Chrystusa. Wokół Bożego Narodzenia narosło wiele tradycji, które w innych krajach potrafią wyglądać zupełnie inaczej niż w Polsce. Islandia (Jól) Islandia to wyspiarski kraj z długimi tradycjami. Islandczycy czerpią garściami ze swojej kultury i do obchodów świąt Bożego Narodzenia włączają postaci z mitów i legend. Wieloletnią tradycją jest m.in. obecność 13 Mikołajów. A tak naprawdę 13 trolli-psotników. Każdy z nich przychodzi w inny dzień, poczynając od 12 grudnia. Jeden zajmuje się tylko spijaniem pianki z mleka. Inny wydrapywaniem resztek jedzenia z patelni. Jeszcze inny jest specjalistą w kradzieży świec... Zobacz jeszcze inne ciekawe zwyczaje świąteczne na świecie.
- Zobacz film Polacy wciąż chętnie wybierają karpie na wigilijny stół, choć coraz częściej są one zastępowane innymi gatunkami, takimi jak śledź, pstrąg, dorsz czy łosoś. Zwolennicy świątecznego karpia nie zawsze zdają sobie sprawę, że nie jest to wcale staropolska tradycja. Karpie stały się główną potrawą wigilijną dopiero… w latach 50. ubiegłego wieku. Zaopatrzenie w sklepach było wtedy marne, wymyślono więc hasło: „Karp na każdym wigilijnym stole”. Była to część propagandy politycznej.Dawniej w czasie adwentu jako postną potrawę jedzono różne gatunki ryb. Na wigilię także je podawano, bo ryba to chrześcijański symbol. W staropolskiej kuchni królował szczupak.
- Zobacz film Choinka pachnąca lasem, czyli żywe drzewko, dla wielu osób oznacza prawdziwe i nastrojowe święta. Przyjemność ubierania choinki mogą nam jednak zepsuć nieproszeni goście – insekty, które na niej żyją. Iglaki są domem dla wielu owadów i pajęczaków. Czego możemy się po nich spodziewać i jak sobie z nimi szybko poradzić?
- Zobacz film Kiwi, inaczej zwane agrestem chińskim, to rodzaj pnącza. Jego botaniczna nazwa to aktinidia chińska, ale gdy owoce zaczęły być uprawiane w Nowej Zelandii, mieszkańcy nadali mu nazwę ptaka – nielota kiwi. Ze względu na wartości odżywcze kiwi zalicza się do grupy superfood, czyli bardzo zdrowych pokarmów. Na czym polega wyjątkowość tego owocu? Kiwi dostarcza dużo witaminy C. Dwa razy więcej niż cytryna! 100 gramów tego zielonego owocu pokrywa dzienne zapotrzebowanie na witaminę C. Witamina ta wpływa wzmacniająco na odporność organizmu i opóźnia starzenie się skóry. Poza tym kiwi zawiera znaczne ilości witaminy K, która odpowiada za gęstość naszych kości oraz wpływa korzystnie na krzepliwość krwi.
- Zobacz film Trudno sobie wyobrazić kuchnię bez cebuli. Ludzie docenili jej właściwości smakowe i zdrowotne już 5 tys. lat temu. Obieramy cebulę, ocieramy łzy, a potem wyrzucamy łupinki do kosza. Zamiast wyrzucać obierki do śmieci, możemy zrobić z nich wywar lub herbatę. Łupiny cebuli zawierają cenny przeciwutleniacz, czyli kwercetynę, a także związki siarki. Jakie zastosowania ma wywar z łupinek cebuli i jak go przygotować?Podczas przeziębienia i infekcji górnych dróg oddechowych pomoże szybciej wrócić do zdrowia. Ma działanie wykrztuśne, więc lepiej pić wywar rano. Herbata z łupin cebuli złagodzi także objawy zatrucia pokarmowego. Wywar warto pić podczas skoków ciśnienia, by je unormować. Zawarte w cebuli związki siarkowe bardzo korzystnie wpływają na przepływ krwi, chroniąc przed zakrzepicą.
- Zobacz film Zdarzyło ci się zjeść zielonego ziemniaka lub bulwę z kiełkującymi pędami? Lepiej tego nie rób, ponieważ te popularne warzywa produkują truciznę – solaninę. Jej zawartość w bulwach zwiększa się, gdy są przechowywane w zbyt jasnym i ciepłym pomieszczeniu. Gdy ziemniaki zaczynają kiełkować, solaniny jest jeszcze więcej.
- Zobacz film Jesień i zima sprzyjają infekcjom układu oddechowego. Przyczyniają się do tego nie tylko niskie temperatury, deszcze i zawieruchy. Zaczynamy wtedy ogrzewać mieszkania, co powoduje że powietrze staje się zbyt suche. Wysycha błona śluzowa gardła i nosa, przez co nie działają naturalne mechanizmy obronne organizmu. Optymalna wilgotność w mieszkaniu to od 40 – 60%. Im zimniej w domu, tym powinna być wyższa wilgotność. Gdy wilgotność spada poniżej 40%, zaczyna to szkodzić zdrowiu i samopoczuciu.
- Zobacz film Nie każdy miłośnik psów i kotów może myśleć o posiadaniu wymarzonego pupila. Niektóre osoby nie mogą sobie na to pozwolić ze względu na alergię. Jeśli jesteś w tej grupie, przychodzimy z pomocą, przedstawiając rasy psów dla alergików. Na początku warto jednak zaznaczyć, że to nie sama sierść psów jest alergenem. Uczulenie powodują: martwy naskórek, wydzielina gruczołów potowych i łojowych oraz ślina zwierząt. Sierść składa się z włosa okrywowego oraz z podszerstka. Na nim osadzają się właśnie alergeny. Znajdziemy jednak wyjątkowe rasy, które nie posiadają podszerstka. Nazywa się je „psy z włosami”. Są odpowiednie dla alergików.
- Zobacz film Te turystyczne atrakcje przyciągają turystów z całego świata. Jeśli lubisz podróżować – warto kiedyś tam pojechać. Jeśli nie lubisz – poznaj je już teraz! Kopalnia soli Turda znajduje się w Turcji, w północno-wschodniej części miasta Turda. Kopalnia wygląda jak wnętrze statku kosmicznego z filmu science fiction. Jest bardzo stara. Pierwsze wzmianki pochodzą z XIII wieku. Możliwe, że wydobywano tam sól jeszcze w czasach rzymskich. Teraz wykorzystywana jest tylko do celów turystycznych i leczniczych. Legendarna kopalnia ma wiele atrakcji. Jedną z nich jest słone jezioro z wyspą. Można po nim pływać małą łódką. Innym zapierającym dech w piersiach miejscem są drewniane balkony na wysokości 112 metrów. Dreszczyk emocji gwarantowany. Zobacz kolejne najciekawsze atrakcje turystyczne...
- Zobacz film Co to właściwie znaczy zdrowe odżywanie? Cała tajemnica to uzyskanie z jedzenia jak najwięcej potrzebnych składników przy zachowaniu odpowiedniej ilości kalorii. Podpowiadamy, jak łączyć produkty, aby maksymalnie wykorzystać ich zalety. Likopen to barwnik znajdujący się w pomidorach, który zmniejsza ryzyko zawału serca i nowotworów. Najwięcej znajdziemy go w przetworach pomidorowych. Gdy mamy ochotę na świeże pomidory, warto jest polać plasterki łyżeczką oliwy z oliwek, zwiększy to przyswajalność cennego likopenu.Zobacz inne zdrowe połączenia...
Czy wszystkie owoce są zdrowe? Na co warto zwrócić uwagę
Owoce to doskonałe źródło witamin i minerałów. Zawierają m.in. witaminy C i A, błonnik oraz potas. Warto jednak zachować umiar. Owoce mają bowiem również pewne wady. Niektóre z nich cechują się wysokim indeksem glikemicznym i wysoką kalorycznością. Owoce mogą również negatywnie wpływać na nasze zęby.
CZYTAJ WIĘCEJ
Dodano:
Wtorek, 1 lutego 2022 (11:37)
Źródło:
Interia.tv