60 sekund
- Zobacz film Depresja to nie jest po prostu „zły humor” albo lenistwo. To ciężka choroba, która często prowadzi do utraty rodziny, przyjaciół, pracy, a nawet życia. Bliskie osoby mogą jednak pomóc. Postępowanie z osobą, która cierpi na depresję, wymaga empatii, cierpliwości oraz pomocy specjalisty - psychiatry lub psychologa. Chcemy pomóc, a możemy zaszkodzić mimo najlepszych intencji. Warto unikać pouczeń: nie przesadzaj, inni mają gorzej, weź się w garść, wszystkich zamęczasz swoimi problemami, myśl pozytywnie, zajmij się czymś, idź na spacer, wmawiasz sobie, wszystko to jest w twojej głowie. Takie porady mogą wywołać u osoby w depresji poczucie winy, bezsilności i braku zrozumienia. Chory może pomyśleć, że jest lekceważony i traktowany protekcjonalnie. Jeszcze bardziej zamknie się w sobie.
- Zobacz film Kichanie to odruch, który ma na celu oczyścić nos z kurzu, roztoczy i pyłków. W kichnięcie zaangażowane są bardzo silne mięśnie, co powoduje ogromną siłę takiego „prychnięcia”. Człowiek kicha z prędkością 40 km na godz. Z nosa wylatuje wtedy około 40 tys. kropli na odległość nawet 3 metrów. Już same te liczby jasno pokazują, że powstrzymywanie kichnięcia może być niebezpieczne. W rzadkich przypadkach wstrzymywanie kichania powoduje pęknięcia naczyń krwionośnych w oczach, uszkodzenie błony bębenkowej w uszach, a nawet odnotowano pęknięcie ściany gardła.
- Zobacz film Wydaje nam się, że wiemy o nim wszystko. Nasze ciało znajome w każdym calu. Czy na pewno? Tym razem ciekawostki o mięśniach. Najsilniejszy mięsień? Nie jest to żaden z tych, które ćwiczymy na siłowni. Najsilniejszym mięśniem jest żwacz. Znajduje się po obu stronach głowy. Służy do żucia, a jego nacisk na zęby trzonowe to siła aż 90 kg. Najmniejszy mięsień? Mało kto w ogóle wie o jego istnieniu. Ma tylko 6 mm długości. Znajduje się w uchu wewnętrznym. Jest maleńki, ale bardzo ważny. Chroni ucho przed uszkodzeniem zbyt głośnymi dźwiękami.
- Zobacz film Na katar nie ma skutecznego lekarstwa. Trzeba się z nim męczyć przez tydzień. Jednak jest taki moment, gdy możemy jeszcze mu zapobiec. Dzień przed wystąpieniem wszystkich objawów kataru, czujemy, że „coś nas bierze”. Lekkie swędzenie w nosie i gardle, osłabienie i uczucie zimna to pierwsze sygnały. Wtedy można spróbować domowego sposobu.
- Zobacz film Dotychczas kojarzony głównie z wypiekami, zyskał nowe zastosowanie. Cynamon – aromatyczny dodatek do deserów pomoże także w ogrodzie. Często zdarza się, że na powierzchni ziemi w doniczkach z kwiatami pojawia się biały nalot. To pleśń, która niszczy roślinę i stanowi doskonałe środowisko dla ziemiórek – muszek dewastujących kwiaty. Co robić?
- Zobacz film Wydaje się, że ugotowanie ziemniaków jest banalnie proste. To prawda, ale właśnie dlatego wiele osób popełnia przy tym błędy. Jak gotować ziemniaki, by zachowały walory smakowe i wartości odżywcze?
- Zobacz film Kawa, zielona herbata, matcha czy guarana to popularne sposoby na poranną energię. Jednak kofeina niektórym osobom szkodzi, a specyficzny smak matchy czy gorzki wywar guarany nie wszystkim odpowiada. Jest jeszcze lepszy sposób. Zamiast małej czarnej – mała czerwona. Zaskakujące? Chodzi o sok z buraka.
- Zobacz film Dorodne kwiaty to marzenie każdego miłośnika roślin domowych. Zdarza się niestety tak, że dotychczas piękna ozdoba, z dnia na dzień więdnie, tracąc swój urok. Jedną z najczęstszych przyczyn są prawie niewidoczne przędziorki.
- Zobacz film W lecie staramy się jak najczęściej przebywać w parku, lesie czy na łące. Niestety przyjemność spaceru wśród zieleni często psują komary i kleszcze. Istnieją jeszcze pozornie niegroźne i niewielkie owady - meszki. Te niewielkie muchówki potrafią boleśnie ukąsić, ale także wywołać groźną reakcję alergiczną i zatrucie.
- Zobacz film Podczas letnich spacerów za miastem napotykamy różne nieznane nam z nazwy rośliny. Na niektóre z nich trzeba bardzo uważać. Połknięcie listka lub nawet polizanie może wywołać poważne objawy zatrucia. Kilka bardzo toksycznych gatunków i w dodatku niezwykle do siebie podobnych, należy do jednej rodziny, selerowatych.
- Zobacz film Mycie warzyw i owoców może uchronić nas przed groźnymi pasożytami. Równie ważne jest umycie rąk. W lecie na wycieczce, w ogrodzie, w piaskownicy – nietrudno sobie wyobrazić, jak łatwo wtedy ubrudzić dłonie. Piasek zgrzytający w zębach to najmniejsze zmartwienie. Na owocach lub warzywach zanieczyszczonych ziemią, brudną wodą i pozostałościami nawozów naturalnych mogą znaleźć się jaja glist lub tasiemców.
- Zobacz film Wystarczy kilka dni nieuwagi lub urlop i cały nasz balkonowy ogródek może zostać zjedzony do gołej ziemi! Sprawców zazwyczaj nie widać. Trzeba z bliska i uważnie przyjrzeć się roślinom, żeby zobaczyć żarłoczne stworzenia...
- Zobacz film Buraki to samo zdrowie i prawdziwy eliksir młodości. Nie wszyscy jednak wiedzą o kilku szczególnych zaletach tych warzyw.
- Zobacz film Awokado niewątpliwie zasłużyło na miano superfood. To cenne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, kwasu foliowego i potasu. Awokado jest dość kaloryczne, ale pamiętajmy, że to są wyjątkowo zdrowe kalorie! Dlaczego jednak jest aż tak drogie? Przecież to nie jest jedyny egzotyczny owoc w naszych sklepach.
- Zobacz film Budzisz się z bólem szczęki, uszu albo głowy i czujesz nieznośne napięcie mięśni? Być może cierpisz na bruksizm. W diagnozie pomoże dentysta. Na pewno od razu zwróci uwagę na charakterystycznie starte uzębienie. Zgrzytanie zębami to przede wszystkim problem stomatologiczny, ponieważ wyglądają tak, jakby się je dosłownie zjadało!
- Zobacz film Chorwacja bez wątpienia jest jednym z najczęściej obieranych kierunków wakacyjnych. Jeśli decydujemy się na samodzielny dojazd, musimy pamiętać o odcinkach drogi płatnej. Austria, Czechy, Węgry i Słowenia korzystają z winiet, które możemy zakupić na stacjach benzynowych bądź przez Internet.
- Zobacz film Arbuz to najlepszy owoc na letnie upały. Wystarczy go tylko lekko schłodzić w lodówce. Składa się w 90 procentach z wody, więc ma mało kalorii i świetnie nawadnia. Zamiast kolejnej nudnej szklanki wody można zjeść kawałek arbuza.
- Zobacz film Tamarynd to owoc drzewa rosnącego w Indiach. Wygląda jak warzywo strączkowe i jest używany jako przyprawa. Owoc jest słodko-kwaśny, a można go wykorzystać na wiele sposobów. Dostarcza cennych składników odżywczych, takich jak witamina A, potas i błonnik. Jest tyle pomysłów na jego wykorzystanie, że warto poznać ten egzotyczny owoc.
- Zobacz film Morze Bałtyckie wydaje nam się bezpieczne i przyjazne. Nie jest zbyt ciepłe, ale za to nie ma w nim rekinów ani śmiertelnie groźnych meduz. Niestety często plaże są zamykane z powodu zakwitów toksycznych sinic. To jeszcze nie wszystko! Okazuje się, że przez ocieplenie klimatu i zmniejszenie zasolenia wody, w Bałtyku pojawiły się także inne niebezpieczne bakterie.
- Zobacz film Przywódcy sekt gromadzą wyznawców, aby zdobyć władzę i pieniądze. Niszczą ich życie i odbierają wolność. Niektóre sekty odpowiadają za śmierć wielu osób. Oto kilka z organizacji najbardziej przerażających w historii. Sekty, które mordowały swoich członków oraz przypadkowe niewinne ofiary…
Nasze ciało. 5 rzeczy, których nie wiesz o mięśniach
Wydaje nam się, że wiemy o nim wszystko. Nasze ciało znajome w każdym calu. Czy na pewno? Tym razem ciekawostki o mięśniach. Najsilniejszy mięsień?
Nie jest to żaden z tych, które ćwiczymy na siłowni. Najsilniejszym mięśniem jest żwacz. Znajduje się po obu stronach głowy. Służy do żucia, a jego nacisk na zęby trzonowe to siła aż 90 kg. Najmniejszy mięsień? Mało kto w ogóle wie o jego istnieniu. Ma tylko 6 mm długości. Znajduje się w uchu wewnętrznym. Jest maleńki, ale bardzo ważny. Chroni ucho przed uszkodzeniem zbyt głośnymi dźwiękami.
Dodano:
Piątek, 8 lipca 2022 (16:25)