60 sekund
- Zobacz film Depresja to nie jest po prostu „zły humor” albo lenistwo. To ciężka choroba, która często prowadzi do utraty rodziny, przyjaciół, pracy, a nawet życia. Bliskie osoby mogą jednak pomóc. Postępowanie z osobą, która cierpi na depresję, wymaga empatii, cierpliwości oraz pomocy specjalisty - psychiatry lub psychologa. Chcemy pomóc, a możemy zaszkodzić mimo najlepszych intencji. Warto unikać pouczeń: nie przesadzaj, inni mają gorzej, weź się w garść, wszystkich zamęczasz swoimi problemami, myśl pozytywnie, zajmij się czymś, idź na spacer, wmawiasz sobie, wszystko to jest w twojej głowie. Takie porady mogą wywołać u osoby w depresji poczucie winy, bezsilności i braku zrozumienia. Chory może pomyśleć, że jest lekceważony i traktowany protekcjonalnie. Jeszcze bardziej zamknie się w sobie.
- Zobacz film Kichanie to odruch, który ma na celu oczyścić nos z kurzu, roztoczy i pyłków. W kichnięcie zaangażowane są bardzo silne mięśnie, co powoduje ogromną siłę takiego „prychnięcia”. Człowiek kicha z prędkością 40 km na godz. Z nosa wylatuje wtedy około 40 tys. kropli na odległość nawet 3 metrów. Już same te liczby jasno pokazują, że powstrzymywanie kichnięcia może być niebezpieczne. W rzadkich przypadkach wstrzymywanie kichania powoduje pęknięcia naczyń krwionośnych w oczach, uszkodzenie błony bębenkowej w uszach, a nawet odnotowano pęknięcie ściany gardła.
- Zobacz film Wydaje nam się, że wiemy o nim wszystko. Nasze ciało znajome w każdym calu. Czy na pewno? Tym razem ciekawostki o mięśniach. Najsilniejszy mięsień? Nie jest to żaden z tych, które ćwiczymy na siłowni. Najsilniejszym mięśniem jest żwacz. Znajduje się po obu stronach głowy. Służy do żucia, a jego nacisk na zęby trzonowe to siła aż 90 kg. Najmniejszy mięsień? Mało kto w ogóle wie o jego istnieniu. Ma tylko 6 mm długości. Znajduje się w uchu wewnętrznym. Jest maleńki, ale bardzo ważny. Chroni ucho przed uszkodzeniem zbyt głośnymi dźwiękami.
- Zobacz film Na katar nie ma skutecznego lekarstwa. Trzeba się z nim męczyć przez tydzień. Jednak jest taki moment, gdy możemy jeszcze mu zapobiec. Dzień przed wystąpieniem wszystkich objawów kataru, czujemy, że „coś nas bierze”. Lekkie swędzenie w nosie i gardle, osłabienie i uczucie zimna to pierwsze sygnały. Wtedy można spróbować domowego sposobu.
- Zobacz film Dotychczas kojarzony głównie z wypiekami, zyskał nowe zastosowanie. Cynamon – aromatyczny dodatek do deserów pomoże także w ogrodzie. Często zdarza się, że na powierzchni ziemi w doniczkach z kwiatami pojawia się biały nalot. To pleśń, która niszczy roślinę i stanowi doskonałe środowisko dla ziemiórek – muszek dewastujących kwiaty. Co robić?
- Zobacz film Wydaje się, że ugotowanie ziemniaków jest banalnie proste. To prawda, ale właśnie dlatego wiele osób popełnia przy tym błędy. Jak gotować ziemniaki, by zachowały walory smakowe i wartości odżywcze?
- Zobacz film Kawa, zielona herbata, matcha czy guarana to popularne sposoby na poranną energię. Jednak kofeina niektórym osobom szkodzi, a specyficzny smak matchy czy gorzki wywar guarany nie wszystkim odpowiada. Jest jeszcze lepszy sposób. Zamiast małej czarnej – mała czerwona. Zaskakujące? Chodzi o sok z buraka.
- Zobacz film Dorodne kwiaty to marzenie każdego miłośnika roślin domowych. Zdarza się niestety tak, że dotychczas piękna ozdoba, z dnia na dzień więdnie, tracąc swój urok. Jedną z najczęstszych przyczyn są prawie niewidoczne przędziorki.
- Zobacz film W lecie staramy się jak najczęściej przebywać w parku, lesie czy na łące. Niestety przyjemność spaceru wśród zieleni często psują komary i kleszcze. Istnieją jeszcze pozornie niegroźne i niewielkie owady - meszki. Te niewielkie muchówki potrafią boleśnie ukąsić, ale także wywołać groźną reakcję alergiczną i zatrucie.
- Zobacz film Podczas letnich spacerów za miastem napotykamy różne nieznane nam z nazwy rośliny. Na niektóre z nich trzeba bardzo uważać. Połknięcie listka lub nawet polizanie może wywołać poważne objawy zatrucia. Kilka bardzo toksycznych gatunków i w dodatku niezwykle do siebie podobnych, należy do jednej rodziny, selerowatych.
- Zobacz film Mycie warzyw i owoców może uchronić nas przed groźnymi pasożytami. Równie ważne jest umycie rąk. W lecie na wycieczce, w ogrodzie, w piaskownicy – nietrudno sobie wyobrazić, jak łatwo wtedy ubrudzić dłonie. Piasek zgrzytający w zębach to najmniejsze zmartwienie. Na owocach lub warzywach zanieczyszczonych ziemią, brudną wodą i pozostałościami nawozów naturalnych mogą znaleźć się jaja glist lub tasiemców.
- Zobacz film Wystarczy kilka dni nieuwagi lub urlop i cały nasz balkonowy ogródek może zostać zjedzony do gołej ziemi! Sprawców zazwyczaj nie widać. Trzeba z bliska i uważnie przyjrzeć się roślinom, żeby zobaczyć żarłoczne stworzenia...
- Zobacz film Buraki to samo zdrowie i prawdziwy eliksir młodości. Nie wszyscy jednak wiedzą o kilku szczególnych zaletach tych warzyw.
- Zobacz film Awokado niewątpliwie zasłużyło na miano superfood. To cenne źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych, kwasu foliowego i potasu. Awokado jest dość kaloryczne, ale pamiętajmy, że to są wyjątkowo zdrowe kalorie! Dlaczego jednak jest aż tak drogie? Przecież to nie jest jedyny egzotyczny owoc w naszych sklepach.
- Zobacz film Budzisz się z bólem szczęki, uszu albo głowy i czujesz nieznośne napięcie mięśni? Być może cierpisz na bruksizm. W diagnozie pomoże dentysta. Na pewno od razu zwróci uwagę na charakterystycznie starte uzębienie. Zgrzytanie zębami to przede wszystkim problem stomatologiczny, ponieważ wyglądają tak, jakby się je dosłownie zjadało!
- Zobacz film Chorwacja bez wątpienia jest jednym z najczęściej obieranych kierunków wakacyjnych. Jeśli decydujemy się na samodzielny dojazd, musimy pamiętać o odcinkach drogi płatnej. Austria, Czechy, Węgry i Słowenia korzystają z winiet, które możemy zakupić na stacjach benzynowych bądź przez Internet.
- Zobacz film Arbuz to najlepszy owoc na letnie upały. Wystarczy go tylko lekko schłodzić w lodówce. Składa się w 90 procentach z wody, więc ma mało kalorii i świetnie nawadnia. Zamiast kolejnej nudnej szklanki wody można zjeść kawałek arbuza.
- Zobacz film Tamarynd to owoc drzewa rosnącego w Indiach. Wygląda jak warzywo strączkowe i jest używany jako przyprawa. Owoc jest słodko-kwaśny, a można go wykorzystać na wiele sposobów. Dostarcza cennych składników odżywczych, takich jak witamina A, potas i błonnik. Jest tyle pomysłów na jego wykorzystanie, że warto poznać ten egzotyczny owoc.
- Zobacz film Morze Bałtyckie wydaje nam się bezpieczne i przyjazne. Nie jest zbyt ciepłe, ale za to nie ma w nim rekinów ani śmiertelnie groźnych meduz. Niestety często plaże są zamykane z powodu zakwitów toksycznych sinic. To jeszcze nie wszystko! Okazuje się, że przez ocieplenie klimatu i zmniejszenie zasolenia wody, w Bałtyku pojawiły się także inne niebezpieczne bakterie.
- Zobacz film Przywódcy sekt gromadzą wyznawców, aby zdobyć władzę i pieniądze. Niszczą ich życie i odbierają wolność. Niektóre sekty odpowiadają za śmierć wielu osób. Oto kilka z organizacji najbardziej przerażających w historii. Sekty, które mordowały swoich członków oraz przypadkowe niewinne ofiary…
- Zobacz film Od dzieciństwa słyszymy, że muchy przenoszą „zarazki”. To oczywiste, bo rozmnażają się i odżywiają w najbardziej obrzydliwych miejscach. Na nogach i skrzydłach przenoszą setki bakterii. Naukowcy ostrzegają, że zwłaszcza muchy domowe, które żyją w zatłoczonych miastach, transportują bardzo groźne patogeny.
- Zobacz film Ryby są dobrym źródłem białka, witamin i mikroelementów. Niezwykle cennym składnikiem rybiego mięsa są nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-3. Czym różnią się ryby słodkowodne od morskich?
- Zobacz film Chrupiąca kalarepa nigdy nie smakuje bardziej jak w czerwcu. Można kupić odmiany zielone i fioletowe. Warzywo zawiera cenne witaminy, składniki mineralne, błonnik, a nawet substancje przeciwnowotworowe. Wiele osób uważa, że jadalna jest tylko bulwa i popełnia błąd, wyrzucając do śmieci wartościowe liście!
- Zobacz film Osiem włochatych nóg, kilka par oczu, zabójczy jad i ten przerażający sposób poruszania się – to wystarczy, żeby większość ludzi bała się pająków. Także inne pajęczaki, skorpiony, wzbudzają strach ze względu na swoje długie kolce jadowe. Niektóre pajęczaki dorastają do ogromnych rozmiarów, inne mają złowieszcze nazwy. Czy naprawdę są takie groźne, jak myślimy?
- Zobacz film W klimacie umiarkowanym, jaki panuje w naszym kraju, komary nie przenoszą na szczęście groźnych chorób. Ich ukąszenie powoduje jedynie swędzące i bolące bąble. Nic przyjemnego, ale w niczym to nie zagraża naszemu zdrowiu. Naukowcy jednak alarmują, że stopniowe ocieplenie klimatu może nawet już za 10 lat sprowadzić na południe Europy gatunek komara, który roznosi ciężkie wirusowe choroby.
- Zobacz film Nie są groźne dla człowieka, nie żądlą ani nie gryzą, ale ich hałas może być nie do zniesienia. Mowa o cykadach. Samce wabiące samice wydają niezwykle głośny dźwięk. Chór milionów cykad to hałas powyżej 100 dB, to prawie tyle, co młot pneumatyczny! Naukowcy ostrzegają mieszkańców wschodnich stanów USA (Wirginii, Wirginii Zachodniej, Południowej Karoliny), że właśnie w tym roku miliony tych owadów wyjdą ze swoich podziemnych gniazd.
- Zobacz film Kolorowe kwiaty na balkonie wyglądają na pewno pięknie. Jednak jeszcze większą satysfakcję mogą przynieść nam własnoręcznie wyhodowane na balkonie czy tarasie owoce i warzywa. To jest możliwe! Ale jakie gatunki wybrać?
- Zobacz film Użądlenie przez pszczołę, osę, szerszenia czy trzmiela jest bolesne, a w skrajnych przypadkach, gdy owad ukąsi w okolicę ust, gardła lub języka, bywa niebezpieczne. Bardzo uważać muszą także osoby uczulone na jad, bo nawet jedno użądlenie może spowodować wstrząs anafilaktyczny.
- Zobacz film Co jeść i pić, żeby choć odrobinę poprawić sobie nastrój? Napoje wyskokowe odradzamy, ponieważ alkohol działa depresyjnie i w rezultacie tylko pogłębi przygnębienie. Ale są produkty zdrowe i dostępne, które na pewno trochę nam pomogą.
- Zobacz film Basen kojarzy się zawsze z zapachem chloru, ale coraz więcej pływalni zaczyna uzupełniać dezynfekcję wody także ozonem, co pozwala zmniejszyć dawki chloru oraz przyspieszyć uzdatnianie wody. Ozon jest także wykorzystywany do dezynfekcji pomieszczeń, hal fabrycznych i wnętrz samochodów. W czasie pandemii ulice miast są dezynfekowane woda ozonowaną. Czym jest ozon i jak działa?
- Zobacz film Konserwy to zaskakująco stary wynalazek. Rozpowszechniły się w czasie wojen napoleońskich. Początkowo do konserwacji żywności używano butelek po trunkach. Konserwy pomagały przetrwać żołnierzom na frontach, a w latach 60. słynna puszka zupy pomidorowej Andy’ego Warhola stała się symbolem popkultury. W czasie pandemii wiele osób zaopatrzyło się w zapasy warzyw i owoców w puszkach. Czy warto je jeść, gdy nie mamy możliwości kupić świeżych?
- Zobacz film Budzimy się z myślą o niej, robimy dla niej przerwę w pracy i wciąż szukamy najlepszego sposobu na jej przyrządzenie. Kawa ma dużo więcej zalet niż wad, więc jest jednym z najbardziej popularnych napojów na świecie. Prawdziwi kawosze o kawie wiedzą wszystko, ale czy na pewno?
- Zobacz film Z powodu pandemii musimy ograniczyć do minimum wyjścia z domu. Sprzątamy teraz może nawet częściej i staranniej niż przedtem, a mimo to na meblach zbiera się więcej kurzu niż zwykle. Jaka jest tego przyczyna? Odpowiedź na to nieprzyjemne zjawisko kryje się w składzie domowego kurzu...
- Zobacz film Z powodu pandemii musimy ograniczyć do minimum wyjścia z domu. Wiele kobiet z przerażeniem obserwuje zwiększone wypadanie włosów. Przecież zwykle nie są aż tak bardzo widoczne w domu, na podłodze i w łazience. Ale czy to na pewno powód do niepokoju?
- Zobacz film Los ciężko je doświadczył. Zostały oszpecone przez chorobę lub okrutne ataki. Nie poddały się jednak, mimo hejtu i złośliwości ludzi pomagają innym osobom w podobnej sytuacji. Lizzie Velasquez znalazła w Internecie brutalne komentarze na swój temat. To zainspirowało ją do pomocy innym osobom prześladowanym z powodu swojego wyglądu...
- Zobacz film Gdy coś nas boli, pierwsze co słyszymy od ludzi, to: „weź sobie coś zażyj”, a drugie: „zrób sobie okład”. Pytanie tylko, jaki okład będzie lepszy, gorący czy zimny? Kiedy je bezpiecznie stosować? Na przykład nie można przykładać lodu bezpośrednio na skórę, woreczek z lodem trzeba owinąć ściereczką. Zobacz inne porady.
- Zobacz film Odpowiednie nawodnienie jest niezmiernie ważne. Wysuszona śluzówka gardła i nosa jest bardziej podatna na koronawirusy i inne patogeny. Warto pić dobrej jakości wodą mineralną. Nie wszystkim jednak smakuje niegazowana, a o szkodliwości gazowanej krąży wiele mitów.
- Zobacz film Herbata o poranku rozgrzewa, a jej aromat dodaje otuchy. Dzięki zawartości teiny ma działanie pobudzające. Wszystkie rodzaje herbat zawierają teinę, czyli po prostu kofeinę, a zawartość jej różni się ze względu na warunki uprawy oraz procesy suszenia i fermentacji.
- Zobacz film Cały świat z nadzieją czeka na szczepionkę na koronawirusa. Nawet antyszczepionkowcy przestali pisać bzdury w Internecie. W XXI wieku mamy ogromny postęp w medycynie i to nasza wielka szansa, A jak było dawniej i kiedy nastąpił przełom? Już w średniowieczu zauważono, że po przebyciu niektórych chorób, ludzie się na nie uodparniają. Nie wiedziano wtedy oczywiście nic o bakteriach i wirusach...
- Zobacz film W czasie pandemii koronawirusa trudno się dostać do dentysty. Jak sobie pomóc w domu, gdy boli ząb lub dziąsło? Przedstawiamy kilka naturalnych sposobów. Oczywiście nie zastąpią wizyty u stomatologa, ale mogą trochę złagodzić ból i infekcję.
- Zobacz film Wiele osób siedzi teraz w domach i pracuje zdalnie. Brakuje nam ruchu i zwykłych spacerów, a z tym wiążą się kłopoty z prawidłowym krążeniem. Zimne ręce i dłonie to duży dyskomfort. Dotyka to zwłaszcza osób zestresowanych albo nałogowo palących papierosy.
- Zobacz film Zawsze warto dbać o odporność organizmu, a teraz w czasie pandemii jest to szczególnie ważne. Podpowiadamy, czego unikać i na co zwracać szczególną uwagę.
- Zobacz film Ciecierzyca, cieciorka, znana też jako groch włoski, jest cenna zwłaszcza dla wegetarian, ponieważ jest doskonałym źródłem białka. Ciecierzyca zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy, a więc może zastępować mięso. Dlaczego teraz o niej przypominamy?
- Zobacz film Nie wszystkie doniesienia z ostatnich dni wzbudzają niepokój. Zebraliśmy kilka bardzo pozytywnych informacji, które dają nadzieję w czasie pandemii COVID-19.
- Zobacz film Zastanawiasz się czasem, co sprawia, że posiłki w restauracjach wyglądają tak smakowicie? Na dodatek kucharze potrafią je przygotować niesamowicie sprawnie i szybko. Oprócz swej wiedzy kulinarnej stosują proste triki!
- Zobacz film Celebryci i influencerzy prześcigają się w dziwactwach i groteskowych modyfikacjach ciała, aby zyskać rozgłos. Ale sława w Internecie nie dotyczy tylko ludzi, czasem także sympatycznych czworonogów, które stają się popularne niekoniecznie na własne życzenie.
- Zobacz film Do Europy kawa przywędrowała wraz z Turkami, którzy wyruszając na podbój Wiednia w 1683 roku, zabrali ze sobą potężne zapasy swojego ulubionego napoju. Gdy polski król Jan III Sobieski rozgromił siły wielkiego wezyra Kary Mustafy, w ręce Polaków wpadły wszystkie skarby tureckiego władcy zgromadzone w obozie. Wśród nich były zapasy ziaren, które zwycięzcy uznali za paszę dla wielbłądów. A kto pierwszy w Europie poznał się na kawie? To ciekawa historia...
- Zobacz film Koronawirus rozprzestrzenia się na świecie. W Internecie natychmiast pojawiło się mnóstwo rad, jak można uniknąć zakażenia. Niektóre z nich są niestety nieskuteczne, a nawet bardzo szkodliwe.
- Zobacz film Moda na gotowanie i zdrowe odżywianie ogarnęła cały świat, a więc ludzie mają coraz większą wiedzę na temat tego, co jedzą. Są jednak trzy produkty, o które kłótnie nigdy chyba nie ustaną!
- Zobacz film Ryby to samo zdrowie i wspaniały smak. Jednak niektórych gatunków ryb lepiej unikać, ponieważ mogą nam przynieść więcej szkody niż pożytku. Na przykład śmiertelnie trująca ryba fugu, specjał japońskiej kuchni. Wnętrzności ryby zwierają silną truciznę. Z powodu zatruć tym przysmakiem umiera rocznie nawet kilkanaście osób.
- Zobacz film W czasie, gdy koronawirus rozprzestrzenia się w Europie, warto szczególnie zadbać o odporność i unikać tego, co ją niszczy. Naukowcy są zgodni - nadmiar cukru w diecie znacząco obniża odporność. Nie wystarczy ograniczyć słodycze. Cukier ukryty jest nawet tam, gdzie nikt się go nie spodziewa!
- Zobacz film Po powrocie z urlopu spodziewamy się, że będziemy wyglądać pięknie, a skóra będzie wręcz promieniować zdrowiem. Podróżujący samolotami do bardziej odległych miejsc mogą jednak być niemile zaskoczeni. Po kilka godzinach na skórze mogą pojawić się brzydkie wypryski i zaczerwienienia. Skąd się bierze samolotowy trądzik?
- Zobacz film Cały świat z niepokojem obserwuje rozprzestrzeniającą się epidemię koronawirusa z Wuhan. Czy wirus może spowodować pandemię zagrażającą całej ludzkości? Z czym tak naprawdę mamy do czynienia?
- Zobacz film Prawdziwi kawosze o kawie wiedzą wszystko. Sztukę parzenia tego napoju zawsze jednak można udoskonalić… Jeżeli kupujemy ziarna kawy, to informacja o wysokości położenia plantacji może mieć duże znaczenie i świadczy o tym, że trafiliśmy na rzetelnego sprzedawcę. Im wyżej położona jest plantacja, tym ziarna dojrzewają dłużej i w cięższych warunkach. Taka kawa ma głębszy aromat i kwaskowaty smak.
- Zobacz film Ludzie są w stanie poddać się najbardziej nieprzyjemnym zabiegom i połknąć każde obrzydliwe lekarstwo, aby wyzdrowieć. Nie chcemy tu ani potwierdzać, ani też kwestionować skuteczności alternatywnych terapii, ale trzeba przyznać, że niektóre są dość szokujące…
- Zobacz film Folia aluminiowa zabezpiecza żywność przed światłem, działaniem niskich i wysokich temperatur czy wilgocią. Ma wiele zwolenników ze względu na wygodę zastosowania, ale też przeciwników, którzy obawiają się szkodliwości aluminium. Niezależnie od tych skrajnych opinii, warto postępować zgodnie z instrukcją. Nie wszyscy wiedzą na przykład, dlaczego folia ma dwie strony – błyszczącą i matową. Błyszcząca strona zatrzymuje ciepło. Gdy chcemy, żeby potrawa szybko nie wystygła, zawijamy ją w ten sposób, żeby błyszcząca powierzchnia znalazła się od wewnątrz. Tak samo postępujemy, gdy używamy folii do pieczenia. Gdy chcemy z kolei, aby potrawa zachowała świeżość i nie przegrzała się w upalny dzień, wtedy zawijamy matową stroną do środka.
- Zobacz film Nad morzem koniecznie chcemy zjeść rybę w smażalni, a w górach zawsze mamy ochotę na oscypki. Serki wędzone, owalne i w kształcie beczułki, czyli scypki, gołki czy sery gazdowskie, można kupić o każdej porze roku i w całej Polsce. A jak znaleźć prawdziwy oscypek?
- Zobacz film Każdy może się kiedyś znaleźć w niewłaściwym czasie w niewłaściwym miejscu. Trudno wskazać miejsce na świecie, gdzie mamy pełną gwarancje bezpieczeństwa. Jednak według analizy i rankingu przygotowanego przez The Economist Intelligence Unit istnieją miasta, gdzie przestępczość jest pod kontrolą, a służby zdrowia, ratownictwo, warunki sanitarne i ochrona antyterrorystyczna funkcjonują doskonale.
- Zobacz film Są prześladowani, mordowani i okaleczani z powodu zabobonnej wiary. Albinosi w Tanzanii muszą się ukrywać i żyją w ciągłym strachu. Wiara w czarną magię oraz brak edukacji na ten temat jest dla albinosów często wyrokiem śmierci lub kalectwa. Miejscowi nazywają ich „białymi duchami” i wierzą, że mają oni niezwykłą moc, a ich ciała uzdrawiają...
- Zobacz film Gejsza w kulturze zachodniej często mylona jest z kobietą lekkich obyczajów. Żeby zrozumieć, jaka to ogromna pomyłka, trzeba wiedzieć o tradycji tego zawodu kilka istotnych rzeczy. Gejsza to po japońsku dosłownie „człowiek sztuki”, a więc - artystka. Współczesne gejsze, tak jak i te dawne, zarabiają nawet kilkakrotnie więcej niż wynosi przeciętna pensja...
Nie ochronią przed koronawirusem. Nieskuteczne i niebezpieczne sposoby
Koronawirus rozprzestrzenia się na świecie. W Internecie natychmiast pojawiło się mnóstwo rad, jak można uniknąć zakażenia. Niektóre z nich są niestety nieskuteczne, a nawet bardzo szkodliwe.
Dodano:
Poniedziałek, 9 marca 2020 (18:02)
Źródło:
Interia.tv