"Na zdrowie"
- Zobacz film Zapytajcie kiedyś Włocha, symbolem czego są kolory na ich fladze. Bez chwili wahania odpowie: zielony to bazylia, biały – mozzarella, a czerwony to pomidor. Nie wierzcie w te słowa, ale broń Boże nie dajcie po sobie tego poznać. Żaden Włoch nie odda pierwszeństwa w smaku innym pomodoro. Najlepsze rosną w słonecznej Italii i basta!Nazwa pomodoro jest zrostem słów pomo d’oro, czyli „złote jabłko” i tak jak słowa oddające cześć ich wielkości, tak i same pomidory zrosły się z włoską kuchnią i rozsławiają ją na całym świecie. Nie ma pizzy, pasty i bruschetty bez dobrego pomodoro. A to, że pomodoro do Włoch trafiło z Meksyku, gdzie znane było pod nazwą tomatl, nie ma najmniejszego znaczenia. Kłótniom o palmę pierwszeństwa nie byłoby końca. Więc przejdźmy do faktów, co do których nie ma wątpliwości i jest pełna zgodność.
- Zobacz film Zielony ma garniturek i czapkę, i sandały, zielony, zielony jest cały. Kto z nas nie zna tej piosenki Fasolek? Dzięki niej walory estetyczne ogórka znają wszyscy, a chętnie wyśpiewują je kolejne pokolenia maluchów. Sławę przyniosły mu te wersy, ale na ponadczasową popularność ogórek zapracował sam.
- Zobacz film Cebula jest jednym z pierwszych warzyw wymienianych jako tradycyjne lekarstwo ludowe na przeziębienia. Syrop z pokrojonej w krążki cebuli, zasypanej cukrem i odstawionej na kilka dni był i jest świetnym remedium na kaszel. Okłady z cebuli do dnia dzisiejszego stosowane są w przypadkach zapalenia oskrzeli i innych dolegliwości płucnych. Kompresy stosuje się również, by zmniejszyć opuchliznę i ból po ukąszeniu owadów. Przekrojona i zostawiona na noc przy łóżku odetka nos i… zostawi nieprzyjemny zapach.
- Zobacz film W polskiej kuchni występuje pod kilkoma postaciami. Bywa tarty, gotowany, pieczony, smażony, marynowany, kiszony i wyciskany. Za każdym razem jest kopalnią antyoksydantów, a wyjątkową mocą cieszy się przygotowywany z niego zakwas. Ten zabierany w pole podczas żniw, schłodzony w cieniu gruszy, znakomicie orzeźwiał i dodawał sił.Pierwsze wzmianki o buraku pojawiły się w dokumentach babilońskich, gdzie widnieje pod nazwą „selqu”. Dzisiejszą nazwę burak zawdzięcza Karolowi Linneuszowi, który w 1753 roku sklasyfikował jego gatunki i podgatunki. Wszystkie współcześnie znane odmiany pochodzą od buraka dzikiego, który do dzisiaj rośnie na Bliskim Wschodzie, w regionie Morza Kaspijskiego i w Indiach. Burak jest bardzo popularnym i powszechnie uprawianym warzywem. W sklepach i na straganach jest dostępny przez cały rok i warto z jego dostępności korzystać!
- Zobacz film Atrybut królewskiej władzy. Symbol urodzaju, płodności, miłości i długowieczności. Również symbol niezgody. W tradycji chrześcijańskiej symbol pokusy, pożądania i w końcu grzechu. Zakazany owoc - jabłko W kulturach na całym świecie było i jest kojarzone z najwyższym bogactwem, płodnością i zdrowiem. Często występuje w przysłowiach, a po jego symbolikę sięgali wielcy tego świata. Beatlesi pod nazwą Apple Records założyli swoją muzyczną wytwórnię. Nadgryzione jabłko Steva Jobsa obecne na komputerach czy telefonach stało się nie tylko synonimem jakości, ale także ikoną pop kultury. Isaac Newton miał odkryć prawo powszechnego ciążenia właśnie za sprawą jabłka, które spadło mu na głowę. Big Apple, czyli Wielkie Jabłko, to inaczej najsłynniejsza metropolia świata - Nowy Jork, a symbolem narodowym Stanów Zjednoczonych zaraz obok Statuy Wolności jest apple pie, czyli okrągła tarta z jabłkami. Co tak szczególnego ma w sobie jabłko, skoro jego symbol jest tak wszechobecny?
- Zobacz film Biała i czarna, zielona i żółta, w plamy i w paski, okrągła, podłużna… Swoje waży. Często więcej niż zakładamy. Pół tony? Żaden problem. Ona umie przypierać na wadze. Rozebrana, daje się zamrozić. Jeśli ma ogonek a przy opukiwaniu wydaje głuchy odgłos, to znak, że to jej najlepszy czas. Dynia...Ta jagódka (tak, tak dynia z biologicznego punktu widzenia jest owocem) potrafi zaskakiwać. Nie tylko kształtem i rozmiarem, ale i zastosowaniem. W kuchni rządzi niepodzielnie. Prawdziwa dyplomatka. Świetnie dogaduje się i z warzywami, i z owocami. Odnajdzie się w daniach słodkich i pikantnych, w zupach kremach i curry. Potrafi rozpieścić smakiem, ale i postraszyć. Dynia jest niekwestionowaną królową jesieni i obowiązkowym atrybutem Halloween.My bez obaw i strachów sięgajmy po dynię, bo warto!
- Zobacz film Awokado to inaczej smaczliwka wdzięczna. Nazwa smaczna szczególnie dla tych, którzy kochają awokado, a wdzięczna pewnie dlatego, że z wdziękiem rozprawia się ze złym cholesterolem i obniża ciśnienie.Owoc ten znany jest od ponad 7 tysięcy lat i nieprzerwanie gości na naszych stołach. Oznacza to, ni mniej, ni więcej, że awokado broni się nie tylko smakiem, ale i jest zdrowe! Do tego świetnie komponuje się z innymi produktami, chociażby z ryżem w sushi, czy z pomidorem w guacamole.Awokado zawiera bogactwo witamin: C (8mg), E (1,30 mg) i A (0,007 mg) znanych jako witaminy młodości, które pozwalają nam zatrzymać czas i zadbać o piękny wygląd. Witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B6, B12) niezbędne do wykorzystania energii z pożywienia. Dbają one o prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i pozwalają utrzymać w dobrej kondycji skórę i błony śluzowe. Do tego makro, (fosfor 41 mg, wapń 11 mg, magnez, 39 mg, potas 600 mg, sód 10 mg) mikroelementy (jód 0,002 mg, żelazo 1 mg, miedź 0,18 mg, cynk, 04 mg, mangan 0,19 mg) i 14 aminokwasów. Jak widzicie - samo zdrowie!
- Zobacz film Prawdopodobnie pochodzi z Azji Mniejszej, a do Polski trafiła z Węgier, czemu zawdzięcza swoją nazwę. Śliwka węgierka ma jajowato-wrzecionowate owoce o fioletowo-granatowym kolorze. W zależności od regionu, w którym jest uprawiana jej miąższ przybiera kolor od zielonożółtego po pomarańczowy. Jędrny i soczysty, o chrząstkowej strukturze w dojrzałym owocu łatwo odchodzi od pestki i… zniewala smakiem. Najlepsze śliwki kupimy na przełomie lata i jesieni. Sposób jest dziecinnie prosty, próbujemy jedną i kupujemy duuuużo...Zdecydowanie największą zaletą śliwek jest bardzo wysoka zawartość przeciwutleniaczy. Śliwka w tym rankingu daleko w tyle zostawia borówki, czereśnie, jabłka, brzoskwinie, pomarańcze czy winogrona.
- Zobacz film Ziemniaka znajdziemy na wszystkich kontynentach. Do Europy trafił za sprawą Hiszpanów wracających z konkwisty. Zanim jednak zachwycił smakiem królewskie podniebienia, zdobył serca węgierskich księżniczek i francuskich władców swoim… kwiatem. Wpinany we fraki i włosy budził zachwyt. Ponoć sam król Jak III Sobieski swojej ukochanej Marysieńce z podróży, w dowód miłości, wysyłał ziemniaki. Uznał je za najpiękniejszy wyraz swoich uczuć.Niestety w ostatnich latach ziemniak dorobił się złej sławy. Posądzany o kaloryczność nie pojawiał się już tak często w codziennym jadłospisie. A niesłusznie, bo ugotowany ziemniak ma raptem 72 kilokalorie, a za złą chlubę odpowiadają dodawane do nich sosy, zasmażki, masło czy śmietana.
- Zobacz film Najlepiej smakuje uprawiana w parnych tropikach i subtropikach. Ma piękny intensywnie fioletowy kolor i delikatny zapach. Zwana jajem krzewiastym lub bakmanem. Nie mylić z batmanem, choć to warzywo dla wielu jest superbohaterem. To podstawowy składnik dań w dalekich Indiach i biednych krajach Afryki. Znana również pod nazwą gruszka miłosna, czy dlatego, że leczy złamane serce…? Oberżyna lub bakłażan. Te nazwy gruszki miłosnej są nam lepiej znane. A czy znane są nam jej właściwości?Bakłażan stanowi bogate źródło bioflawonoidów, które zapobiegają różnego rodzaju krwawieniom, odbudowują tętnice i przeciwdziałają udarom mózgu. Jest niezastąpiony w leczeniu zastoju krwi poprzez rozpuszczanie zakrzepów. Zapobiega nadmiernemu rozrostowi tkanek w obrębie macicy, takich jak guzy czy mięśniaki. Szczególnie skuteczny jest w leczeniu krwawienia z dróg moczowych i odbytu. Stosowany również w leczeniu czerwonki i biegunki.
- Zobacz film W średniowieczu wierzono, że chroni przed czarną magią i czarownicami. W filmach odstrasza wampiry, a w Afryce ponoć krokodyle…Czosnek jest uprawiany od ponad 5 tysięcy lat. Z Chin przez Indie trafił do Afryki i Europy. Niezwykłe właściwości czosnku wynikają ponoć z miejsca jego pochodzenia… Według arabskich podań, wygnany z raju szatan miał na swoim kopycie wynieść ząbek czosnku.Popularność zdobył już w starożytności. W specjalnych ogrodach czosnkowych uprawiali go Grecy i Rzymianie. Jego właściwości lecznicze docenił Hipokrates, a Pliniusz Starszy spisał znane mu czosnkowe receptury. Kiedy egipscy robotnicy przy budowie piramidy nie otrzymali czosnku wzniecili bunt. Tyle o czosnku mówi historia, a co na to biochemia i medycyna?
- Zobacz film Ich owocostany w drodze ewolucji odwróciły się ukrywając owoc w swoim wnętrzu. Dojrzewając zmieniają kolor z jasnozielonego na fiołkowo-brunatny. Roztaczają wtedy pełen słodyczy aromat, któremu nie sposób się oprzeć. To z nich, prawdopodobnie już w neolicie, wytwarzane było najstarsze wino na świecie. Być może był to jeden z powodów, dla którego Babiloński Talmud karał śmiercią za ścięcie… figowego drzewa. Dojrzałe, mięsiste, słodkie i soczyste potrafią przyprawić o zawrót głowy. Kto w sezonie zbiorów przejeżdżał koło plantacji fig, wie o czym mowa. Spróbujcie zerwać taką prosto z drzewa i skończyć na jednej. Nie da się!
- Zobacz film Truskawki. Pojawiają się już wiosną i świetnie nadają się do wiosennego oczyszczania organizmu. Ich soczysta czerwień kusi, by zrywać je prosto z krzaczka, zanim w pełni dojrzeją. Uwaga! Właśnie te przedwcześnie zerwane potrafią wywołać reakcje uczuleniowe. Jeśli nie w smak wam wysypka, poczekajcie cierpliwie, aż dojrzeją i bez skutków ubocznych będą rozpieszczać wasze kubki smakowe. A rozpieszczą na pewno, bo słodycz polskiej truskawki nie ma sobie równych. Truskawka jest orzeźwiająca i przyjemnie kwaskowata. Do tego ten niepowtarzalny, intensywny i zniewalający zapach... Truskawki są przede wszystkim nieprzebranym bogactwem witaminy C. Już trzy truskawki dostarczą wam tyle witaminy C, co sok z 1 cytryny, a dwie garście zapewnią dzienną zalecaną ilość tej witaminy oraz przeciwutleniaczy.
"Na zdrowie": Gruszka miłosna, jajo krzewiaste, bakman, czyli... bakłażan
Najlepiej smakuje uprawiana w parnych tropikach i subtropikach. Ma piękny intensywnie fioletowy kolor i delikatny zapach. Zwana jajem krzewiastym lub bakmanem. Nie mylić z batmanem, choć to warzywo dla wielu jest superbohaterem. To podstawowy składnik dań w dalekich Indiach i biednych krajach Afryki. Znana również pod nazwą gruszka miłosna, czy dlatego, że leczy złamane serce…?
Oberżyna lub bakłażan. Te nazwy gruszki miłosnej są nam lepiej znane. A czy znane są nam jej właściwości?
Bakłażan stanowi bogate źródło bioflawonoidów, które zapobiegają różnego rodzaju krwawieniom, odbudowują tętnice i przeciwdziałają udarom mózgu. Jest niezastąpiony w leczeniu zastoju krwi poprzez rozpuszczanie zakrzepów. Zapobiega nadmiernemu rozrostowi tkanek w obrębie macicy, takich jak guzy czy mięśniaki. Szczególnie skuteczny jest w leczeniu krwawienia z dróg moczowych i odbytu. Stosowany również w leczeniu czerwonki i biegunki.
Oberżyna lub bakłażan. Te nazwy gruszki miłosnej są nam lepiej znane. A czy znane są nam jej właściwości?
Bakłażan stanowi bogate źródło bioflawonoidów, które zapobiegają różnego rodzaju krwawieniom, odbudowują tętnice i przeciwdziałają udarom mózgu. Jest niezastąpiony w leczeniu zastoju krwi poprzez rozpuszczanie zakrzepów. Zapobiega nadmiernemu rozrostowi tkanek w obrębie macicy, takich jak guzy czy mięśniaki. Szczególnie skuteczny jest w leczeniu krwawienia z dróg moczowych i odbytu. Stosowany również w leczeniu czerwonki i biegunki.
Dodano:
Poniedziałek, 6 grudnia 2021 (18:51)